Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Τωρα για το αλλο που λες, οταν εχω επιτοιχο λεβητα Φ.Α. και μονιμη παροχη χειμωνα καλοκαιρι (χωρις αναγκη ανεφοδιασμου πχ πετρελαιου), τοτε προφανως και αγνοω το θερμοσιφωνα

Οταν ομως εχω πετρελαιο σε ατομικο λεβητακι με μποιλερ στο παταρι, τοτε σταματαω τη λειτουργια του λεβητα για παραγωγη ΖΝΧ τους μηνες που δε λειτουργει στη θερμανση και δουλευω θερμοσιφωνα

 

Εχω την εντυπωση πως και η διανομη πετρελαιου σταματα τους θερινους μηνες.

Αν ο λέβητας είναι επίτοιχος/ατομικός γιατί να το αντιμετωπίσεις διαφορέτικά από αυτον του Φ.Α.? Μπορεί τον μάρτιο να βάλει 0,5 τονο πετρέλαιο για τις αναγκες ΖΝΧ.

Οι ατομικοί λεβητες πετρελαίου δεν δουελυουν ως ταχυθερμαντήρες οπως του αερίου?Δεν το θυμάμαι. Κάποια στιγμή είχαν πε΄σει στα χέρια μου κάποια προσπέκτους τέτοιον μονάδων αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί εδώ που βρίσκομαι υπάρχει Φ.Α. και ο κόσμος το προτιμά...

Link to comment
Share on other sites

Μοναδα θα τον παιρνεις παντα

Εκτος κι αν ειναι σε κακιστη κατασταση και ειχεις σαφεις αμφιβολιες οτι εχει κατεστραμμενη μονωση μεσα

 

οκ είχα την εντύπωση ότι αναφερόταν σε έξτρα μόνωση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα κατάστημα κάτω των 40 τ.μ και ένα υπόγειο κάτω των 40 τ΄μ

 

ο ενοικιαστής θέλει να τα ενοικιάσει και τα δύο βγάζω έχω την έξης απορία:

 

α) βγάζω ένα ΠΕΑ και για τα δύο οπότε τα συνολικά τ.μ είναι άνω των 50 όποτε προχωράω την διαδικασία του πεα κανονικά ή

 

β) τα εξετάζω ξεχωριστά οπότε εφόσον είναι κάτω των 40 τ.μ δεν χρειάζεται ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Αν το ισόγειο με το υπόγειο επικοινωνούν χωρις να υπάρχει πόρτα μεταξύ τους, λαμβάνεις το χώρο (ΥΠ + ΙΣ) ως μια θεμική ζώνη και κάνεις ΠΕΑ κανονικά

 

Αν όμως οι 2 χώροι (ΥΠ + ΙΣ) διαχωρίζονται με πόρτα, τότε επειδή η θερμική ζώνη (του ΙΣ) είναι < 50 τμ δεν απαιτείται ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να αποσυμπλεξεις το ΘΧ απο το ΜΘΧ και να το εξετασεις καθαρα ως τι δηλωνεται στην εφορια

Αν δηλωνεται μονο 40 τ.μ. με παρακολουθημα αλλα 40 τ.μ. αποθηκη, επειδη οι αποθηκες δε χρηζουν εκδοσης ΠΕΑ, πιανεις τα 40τ.μ. του κυριως χωρου, ο οποιος ειναι μικροτερος απο 50τ.μ. και αρα δε θελει ΠΕΑ

 

Αν στην εφορια ομως ειναι δηλωμενα 80 τ.μ. κυριων χωρων, τοτε αναγκαστικα θελεις ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις που μάλλον έχουν απαντηθεί αλλά κάπου χάθηκα.

 

1. Για ατομικό λέβητα αερίου στο μπαλκόνι στο σύστημα διανομής θέρμανσης βάζω μονάδα? (τοπικό σύστημα)

2. Επίσης για ατομικό λέβητα αερίου στο μπαλκόνι στο ΖΝΧ μήκος δικτύου βάζω μικρό?

3. Θυρίδες αερισμού βάζω τους απορροφητήρες κουζίνας και τους εξαερισμούς στα "τυφλά" WC

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Ναί

2) Ναι και όχι, εσύ είδες πόσο είναι απο τον ατομικό λέβητα μέχρι την εκροπή του νερού στη βρύση, αλλά θεωρώ οτι θα είναι μικρό οπότε = 1

3) Του WC ναι το βάζω, του απορροφητήρα το αγνοώ (δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος μου)

Link to comment
Share on other sites

3) Του WC ναι το βάζω, του απορροφητήρα το αγνοώ (δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος μου)

 

Και γω μόνο WC βάζω, το είχα ρωτήσει και στα σεμινάρια και μου είχε πει ο εκπαιδευτής ότι δεν βάζουμε απορροφητήρα

Link to comment
Share on other sites

1. Το ίδιο πιστεύω και εγώ

 

2. Είναι νέα οικοδομή. Μετράμε το μήκος του σωλήνα ΖΝΧ από το λεβητάκι μέχρι το πιο απομακρυσμένο σημείο παροχής ΖΝΧ? 

 

3. Απορροφητήρα γιατί δεν το βάζεις? 

 

Μια ακόμα ερώτηση στα βοηθητικά συστήματα στην θέρμανση και στο ΖΝΧ βάζω την καταναλισκόμενη ηλεκτρική ισχύ του λέβητα?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.