Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σχετικά με το ανύπαρκτο φύλλο ελέγχου, την θερμική ισχύ του λέβητα (στην παραγωγή και στο δίκτυο διανομής) και τον βαθμό απόδοσης στην παραγωγή, ξέρεις τι προβλέπει η νομοθεσία, οπότε κάνε ό,τι νομίζεις.

Για τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης, στον υπολογισμό της επιφάνειας Α, θα πρέπει το κέλυφος να σχηματίζει ένα κλειστό κουτί. Οπότε εκτός από την οροφή, το δάπεδο και τους δύο εξωτερικούς τοίχους, θα πρέπει να συμπεριλάβεις και τους άλλους δύο τοίχους. Αυτόν προς το κλιμακοστάσιο και αυτόν προς το γειτονικό διαμέρισμα του ιδίου κτιρίου.

Σωστά για την ισχύ του δικτύου διανομής (Pδικτύου = Pm * ng1 * ng2).

 

Στο σενάριο, αν το boiler είναι διπλής ενέργειας (ηλεκτρική αντίσταση και κλειστό κύκλωμα ηλιακού), τότε ναι, ο β.α. του συστήματος αποθήκευσης ΖΝΧ είναι 93% (απώλειες μόνο από το περίβλημά του). Αν όμως προτείνεις boiler τριπλής ενέργειας, τότε θα έχει απώλειες (2%) και λόγω του εναλλάκτη του θερμού νερού από τον λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ανύπαρκτο φύλλο ελέγχου, την θερμική ισχύ του λέβητα (στην παραγωγή και στο δίκτυο διανομής) και τον βαθμό απόδοσης στην παραγωγή, ξέρεις τι προβλέπει η νομοθεσία, οπότε κάνε ό,τι νομίζεις.

Για τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης, στον υπολογισμό της επιφάνειας Α, θα πρέπει το κέλυφος να σχηματίζει ένα κλειστό κουτί. Οπότε εκτός από την οροφή, το δάπεδο και τους δύο εξωτερικούς τοίχους, θα πρέπει να συμπεριλάβεις και τους άλλους δύο τοίχους. Αυτόν προς το κλιμακοστάσιο και αυτόν προς το γειτονικό διαμέρισμα του ιδίου κτιρίου. Αφού η συγκεκριμένη επιφάνεια είναι αδιαβατική (προς θ.χ.) γιατί να περιληφθεί?

Σωστά για την ισχύ του δικτύου διανομής (Pδικτύου = Pm * ng1 * ng2).

 

Στο σενάριο, αν το boiler είναι διπλής ενέργειας (ηλεκτρική αντίσταση και κλειστό κύκλωμα ηλιακού), τότε ναι, ο β.α. του συστήματος αποθήκευσης ΖΝΧ είναι 93% (απώλειες μόνο από το περίβλημά του). Αν όμως προτείνεις boiler τριπλής ενέργειας, τότε θα έχει απώλειες (2%) και λόγω του εναλλάκτη του θερμού νερού από τον λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Και μια απορία από τα FAQs

 

Ορισμός συστήματος θέρμανσης κατά την ενεργειακή επιθεώρηση όταν το υπό επιθεώρησης κτίριο / κτιριακή μονάδα δεν διαθέτει κανένα (τοπικό ή κεντρικό) σύστημα θέρμανσης.

Όταν το υπό επιθεώρηση κτίριο / κτιριακό μονάδα δεν διαθέτει κανένα τοπικό ή/και κεντρικό σύστημα θέρμανσης, θεωρείτε ότι διαθέτει ένα θεωρητικό σύστημα με τεχνικά χαρακτηριστικά ίδια με αυτά του κτηρίου αναφοράς όπως περιγράφονται στην ενότητα 4.1.1.  της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010.

Δηλαδή το σύστημα θέρμανσης του κτιρίου αναφοράς περιλαμβάνει: 
α) Μονάδα παραγωγής θερμότητας λέβητα-καυστήρα πετρελαίου, με θερμικό βαθμό απόδοσης 93,5% (0,93).  
β) Δίκτυο διανομής με συντελεστή απωλειών 5% (δηλαδή θερμική απόδοση 0,95) όπως ορίζεται στην παράγραφο 4.3.1 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010. 
γ) Τερματικές μονάδες με θερμική απόδοση 95% (0,95) όπως ορίζεται στην παράγραφο 4.4.1. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010. (???)

Link to comment
Share on other sites

Το 95% για τις τερματικές μονάδες, έχει γίνει 93% από τον Νοέμβριο του 2014.

 

Για την αδιαβατική επιφάνεια που ρωτάς (που ίσως δεν είναι η μόνη, καθώς -όπως λέει- εξετάζει ένα από τα ισόγεια διαμερίσματα, οπότε ίσως να είναι και η οροφή του, εκτός κι αν έχει οροφή προς εξωτερικό αέρα, καθώς στον Α' όροφο έχει μόνο δύο διαμερίσματα), δεν μπορεί να μη ληφθεί υπόψη αν θες να κλείνει το κουτί του κελύφους. Πες πως είχες να εξετάσεις ένα εντελώς "τυφλό" τμήμα κτιρίου, με ανάλογη περίπτωση λέβητα. Τι επιφάνεια Α θα υπολόγιζες;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

γ) Τερματικές μονάδες με θερμική απόδοση 95% (0,95) όπως ορίζεται στην παράγραφο 4.4.1. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010. (???)

Το αναφέρει και στο Help του προγράμματος του ΤΕΕ Κενακ άλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Η απορία μου είναι πως δεν το έχουν αντιληφθεί ακόμη τα σαϊνια του ΤΕΕ.

 

Πάνο, δεν είναι υποχρεωτικό να κλείνει το "κουτί" σε περίπτωση διαμερίσματος, αφού (κατά τη μελέτη) ο υπολογισμός θερμικών απωλειών γίνεται για όλη την πολυκατοικία.

Επίσης, και σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ (σελ 90), αναφέρονται λεπτομερώς οι επιφάνειες που συμμετέχουν στο Α. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω αναλάβει ένα ΠΕΑ για ένα ισόγειο διαμέρισμα σε διώροφο κτίσμα (τρια διαμερίσματα στο ισόγειο κ δύο στον Α όροφο).

Με προβληματίζει το σύστημα θέρμανσης. Έχει ένα σύστημα καυστήρα- λέβητα πετρελαίου που πλέον συνδέεται ΜΟΝΟ με το διαμέρισμα που εξετάζω. Στα υπόλοιπα διαμερίσματα έχουν βάλει αντλίες θερμότητας. Άρα:

Βάζω τα στοιχεία μου κανονικά με την ισχύ του δικτύου διανομής ίση με ισχύ λέβητα επί ng1 επί ng2, σωστά?

Δεν μου φέρανε φύλλο ελέγχου λέβητα, και ο λέβητας σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του έχει ισχύ 22-66 kw, οπότε λέω να πάρω Pm=50kw, ngm=0.85 και σαν εξωτερική επιφάνεια να βάλω το άθροισμα της οροφής και του δαπέδου του διαμερίσματος συν τους δύο τοίχους που έρχονται σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα, (από τις 4 πλευρές του διαμερίσματος, η μία είναι σε επαφή με το κλιμακοστάσιο και η άλλη με το άλλο διαμέρισμα), σωστά?

Όταν βάζω σαν σενάριο προσθήκη ηλιακού συλλέκτη τότε στην καρτέλα του ΖΝΧ, όπου υπάρχει ο τοπικός ηλεκτρικός θερμαντήρας με Β.Α.=0.98 στο σύστημα αποθήκευσης(σε εσωτερικό χώρο), τον αλλάζω σε Β.Α.=0.93 (ηλιακός με BOILER εξωτερικά)?

 

 

Σχετικά με το ανύπαρκτο φύλλο ελέγχου, την θερμική ισχύ του λέβητα (στην παραγωγή και στο δίκτυο διανομής) και τον βαθμό απόδοσης στην παραγωγή, ξέρεις τι προβλέπει η νομοθεσία, οπότε κάνε ό,τι νομίζεις.

Για τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης, στον υπολογισμό της επιφάνειας Α, θα πρέπει το κέλυφος να σχηματίζει ένα κλειστό κουτί. Οπότε εκτός από την οροφή, το δάπεδο και τους δύο εξωτερικούς τοίχους, θα πρέπει να συμπεριλάβεις και τους άλλους δύο τοίχους. Αυτόν προς το κλιμακοστάσιο και αυτόν προς το γειτονικό διαμέρισμα του ιδίου κτιρίου.

Σωστά για την ισχύ του δικτύου διανομής (Pδικτύου = Pm * ng1 * ng2).

 

Στο σενάριο, αν το boiler είναι διπλής ενέργειας (ηλεκτρική αντίσταση και κλειστό κύκλωμα ηλιακού), τότε ναι, ο β.α. του συστήματος αποθήκευσης ΖΝΧ είναι 93% (απώλειες μόνο από το περίβλημά του). Αν όμως προτείνεις boiler τριπλής ενέργειας, τότε θα έχει απώλειες (2%) και λόγω του εναλλάκτη του θερμού νερού από τον λέβητα.

panos-vicious έχεις δίκιο για το Α, το αναφέρει αναλυτικά στη σελ. 90 της ΤΟΤΕΕ 1.

Όσον αφορά για το φύλλο ελέγχου, πάντα το ζητάω διότι είναι υποχρεωτικό ωστόσο να που μου έτυχε και ο πελάτης δεν θέλει να μπει σε αυτή τη διαδικασία κι επειδή δεν έχω ανάλογη εμπειρία (και δεν είμαι και μηχανολόγος) δε μπορώ να αντιληφθώ αν οι τιμές Pm=50kw, ngm=0.85  είναι λογικές.... Προτείνεις να πω στον πελάτη ότι δε του βγάζω αλλιώς το ΠΕΑ? Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω διότι τα αποτελέσματα στην Πρωτογενή ενέργεια ανά τελική χρήση αναφορικά με τη θέρμανση είναι 3,5 φορές πάνω από του κτιρίου αναφοράς...οπότε ίσως καλύτερα να μην πάρω πρωτοβουλίες ως προς τις παραπάνω τιμές....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,εχω μια ισογεια κατοικια στην οποια εγινε αλλαγη χρησης και θα γινει γραφειο.οσον αφορα την κατασκευη της η μιση σχεδον ειναι υπογειο διοτι εχει κτιστει σε πλαγια με κλιση.αριστερα και δεξια συνορευει επισης με αλλα κτισματα.τους τοιχους που συνορευουν με τ αλλα κτισματα πως τους παιρνω καθως επισης και τον πισω που ειναι υπογειο στην ουσια

Link to comment
Share on other sites

Έχω μαζέψει 5-6 ερωτήσεις ευκαιρία να τις κάνω τώρα... Λογικά είναι απλές, οπότε αν κάποιος έχει όρεξη απαντάει...

 

1) Όταν εξετάζω σπίτι που είχε κάποια στιγμή προσθήκη κατ' επέκταση, τι βάζω στο έτος κατασκευής στα στοιχεία του κτιρίου; Την αρχική κατασκευή ή την τελευταία χρονολογία προσθήκης επέκτασης; Θεωρώ πιο λογικό να βάζεις την αρχική χρονολογία αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

2) Αντίστοιχα σε παρόμοια περίπτωση με το προηγούμενο στα στοιχεία για την οικοδομική άδεια τι βάζω; Την αρχική ή την προσθήκη; Εδώ μου φαίνεται πιο λογικό να βάζεις το τελευταίο νομιμοποιητικό έγγραφο γιατί αυτό περιγράφει την τελική κατάσταση του σπιτιού. Από την άλλη αν έχω ένα κατάστημα που προέκυψε ας πούμε από αλλαγή χρήσης αποθήκης σε κατάστημα και η αλλαγή χρήσης έγινε το 2000 και η αρχική αποθήκη φτιάχτηκε το 1970 (τυχαίες χρονολογίες) δε θα φαίνονται εντελώς μη συμβατικά τα χαρακτηστικά του κτιρίου μου βάσει της άδειας που θα έχω καταχωρίσει; Δηλαδή θα δείχνω κτίριο του 2000 με χαρακτηριστικά του 1970 (αμόνωτο κλπ). Αν και δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο, αλλά δεν είναι λίγο βλακεία;

 

3) Έκανα πρόσφατα ένα ΠΕΑ για μία μικρή γκαρσονιέρα όπου βρήκα το φάκελο της αλλά η μελέτη θερμομόνωσης ήταν το μοναδικό έγγραφο που έλειπε από εκεί μέσα. Δεν είχα κάποιο στοιχείο για να αμφισβητήσω την ύπαρξη μόνωσης, οπότε θεώρησα πιο σωστό εφόσον δεν είχα τη μελέτη να πάρω τις τιμές του πίνακα 3.5, με τις μέγιστες Έπραξα σωστά;

 

4) Τελικά επειδή διάβασα διάφορα για τα υαλότουβλα τι ισχύει; Μη ανοιγόμενα κουφώματα, με U=3,5;

 

5) Επίσης έχω ακούσει δύο διαφορές προσεγγίσεις για τις σκιάσεις πυλωτής. Άλλοι λένε για 0 και άλλοι για 0,3. Τι ισχύει τελικά;

 

6) Κάτι που θυμήθηκα τώρα βάσει του προηγούμενου. Έχει σημασία αν θα βάλω 1-1-1-0,9-0,9-1 ή 0,9-0,9-1-1-1-1 ή 1-1-0,9-0,9-1-1;

 

7) Τέλος κάτι που ξαναρώτησα πρόσφατα. Αεροφωτογραφία από το σάιτ του κτηματολογίου αρκεί αν δεν έχουμε τοπογραφικό; Ή και κάτι άλλο πιο πρόχειρο όπως πχ google earth;

 

Ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

1. Σαν έτος κατασκευής βάζω συνήθως το της τελευταίας προσθήκης (αν και δεν παίζει κάποιο ρόλο)

2. Άδεια την τελευταία (σωστά το αιτιολόγησες), αν και μπορούμε να δηλώσουμε όσες άδειες θέλουμε. Σχετικά με την αλλαγή χρήσης, αν έγινε με άδεια θα είχε απαιτηθεί μ.θ. (μαζί με τις υπόλοιπες μελέτες). Αν η αλλαγή χρήσης ήταν αυθαίρετη, κακό του κεφαλιού τους. 

3. Λόγω πείρας, το πρώτο που ελέγχω είναι η ύπαρξη θερμομόνωσης του φέροντα οργανισμού. Οι τοιχοποιίες δεν μπορούν να αμφισβητηθούν, εκτός κι αν το πάχος τους "βγάζει μάτι"

4. Μη ανοιγόμενο, με U=4,14

5. 0

6. Αν εννοείς συντελεστές σκίασης, δεν έχει σημασία πού θα μπεί το 0, αφού αυτό που μετράει είναι το γινόμενό τους

7. Ναι, αρκεί να ορίσεις με σαφήνεια τα όρια του γεωτεμαχίου (περίγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.