Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

@tetris

Το βαμμένο υαλότουβλο, ως προς τον συντελεστή θερμοπερατότητας, θα το έπαιρνα κι αυτό με U=3,50 [W/(m2*K)]. Αν ήταν τελείως αδιαφανές, τότε με ggl =0 ενώ αν ήταν μερικώς διαφανές, τότε με ggl=0,50.

Ορίστε κι ένα παράδειγμα απλού, μη "ενεργειακού", βαμμένου, μερικώς διαφανούς υαλότουβλου: 1908 W VE BR. Τα "ενεργειακά" ξεκινούν από U=1,80 [W/(m2*K)] και κάτω.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω μια απορία για την έκδοση ενός ΠΕΑ.

Ένα διαμέρισμα οικογενειακής πολυκατοικίας είναι προς ενοικίαση και χρειάζεται ΠΕΑ.

Στην πολυκατοικία δεν έχουν κάνει ακόμη σύστασή οριζόντιων ιδιοκτησιών διότι έχουν διαφωνίες ως προς τα κληρονομικά. Έχει γίνει όμως αποδοχή κληρονομιάς και γνωρίζουμε ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες εξ' αδιαιρέτου.

 

 

Εμένα μου ανέθεσαν να κάνω το ΠΕΑ του διαμερίσματος στον 1ο όροφο και στο μεταξύ θα γινόταν η σύσταση. 

Τώρα διαφωνούν ως προς το περιεχόμενο της σύστασης αλλά έχουν βρει ενοικιαστή για το διαμέρισμα.

Μπορώ να δώσω ΠΕΑ μόνο για ένα διαμέρισμα; ή πρέπει να κάνω για όλο το κτίριο;

 

Στο https://www.buildingcert.gr/ δεν έχουν πλέον γραμμές επικοινωνίας.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

σελ. 3

Το ΠΕΑ εκδίδεται για κτίριο ή κτιριακή μονάδα και όχι σύμφωνα με την άδεια
δόμησης (οικοδομική άδεια), το ιδιοκτησιακό καθεστώς κλπ. 

https://www.buildingcert.gr/files/egkyklios_misthoseis.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Αλλά επειδή δεν μου είναι πλήρως σαφές, το διαμέρισμα αποτελεί "τμήμα κτιρίου" ακόμη και αν δεν αποτελεί ανεξάρτητη "οριζόντια ιδιοκτησία";

Κατάλαβα πως λες ΝΑΙ.

 

Έτσι δεν είναι; :)

Link to comment
Share on other sites

ν.4122/2013 (ΦΕΚ 42A) - Άρθρο 2 - Ορισμοί

Για την εφαρμογή του παρόντος νόμου οι ακόλουθοι όροι έχουν την εξής έννοια :
1. «Κτίριο»: στεγασμένη κατασκευή με τοίχους για την οποία χρησιμοποιείται ενέργεια προς ρύθμιση των κλιματικών συνθηκών εσωτερικού χώρου.
2. «Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη οπτική από τον dimitris GM:

αυτη ειναι και η δικη μου γνωμη

Η "κτιριακη μοναδα" -κατ' αρχάς -  ταυτιζεται με την εννοια της ανεξαρτητης και  διηρημενης οριζοντιας ιδιοκτησιας.

Ο νομοθετης όμως, επειδη ηξερε οτι, και εχουν κλείσει  Η/Χ   ή   εχουν γινει "επεκτασεις"  ή συνενωσεις ατυπες

 

προτιμησε να χρησιμοποιησει τον ορο κτηριακη  μοναδα,

αντι του ορου "ανεξαρτητη ΟΙ",

δλδ. να δωσει μια πιο "ευρυτερη" εννοια στην ΟΙ

 

για να συμπεριλαβει και αυτες τις ατυπες πραξεις, οι οποιες διαφοροποιουν την "μοναδα"   απο την περιγραφη των συμβολαιων.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, έχω περίπτωση ΠΕΑ με 2 πόρτες προς ΜΘΧ (πλατύσκαλο).

 

Οι πόρτες είναι ξύλινες με τζάμια.

 

Προφανώς δεν είναι αδιαφανείς, άρα υπολογίζω το U κανονικά και τις περνάω στα διαφανή με συντελεστή σκίασης =0;

 

Σχετικά με τον υπολογισμό του U. Oi πόρτες έχουν ένα μεταλλικό ρολό το οποίο κλείνει όταν ο χώρος δεν λειτουργεί.

 

Για να βρω το U θα υπολογίσω το U του φύλλου του ρολού και αυτό θα περάσω στο λογισμικό; Νομίζω στο faq του ΤΕΕ κάτι τέτοιο λέει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα τις περάσεις στα διαφανή με συντελεστή σκίασης 0, αλλά θα τις βάλεις μη ανοιγόμενο κούφωμα, ώστε το προγραμμα να μην υπολογισει αερισμό λόγω διείσδυσης για το ΚΑ (από ΘΧ σε ΜΘΧ δεν λαμβάνεται υπόψη).

 

Όσο για το ρολό, λαμβάνεις υπόψη το κουτί του σαν ποσοστό επι του κουφώματος και όχι το φύλλο του ρολού όταν αυτό είναι κατεβασμένο (δεν το λαμβάνουμε υπόψη κατεβασμένο).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.