Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Οικοδομη 4ωροφη στη Θεσσαλονικη, κατασκευης 2000

Ειχε εγκατεστημενο λεβητα κεντρικης θερμανσης ο οποιος συμφωνα με προ αυτοψιας πληροφοριες δε χρησιμοποιειτο γιατι η πλειοψηφια ειχε βαλει ατομικα λεβητακια φυσικου αεριου.

 

Κατα την αυτοψια τον βρηκα στην κατασταση που δειχνουν οι φωτογραφιες. Θεωρω οτι ηταν κομμενη η συνδεση αλλα δεν εχω ουτε πειρα ουτε γνωσεις να κρινω.

 

Στο διαμερισμα στο οποιο κληθηκα να βγαλω ΠΕΑ γινοντουσαν εργασιες για εγκατασταση ατομικου λεβητα φυσικου αεριου, με χαλκοσωληνες σε καποια σημεια, εσωτερικα και εξωτερικα, ενω το boiler στο παταρι ειχε αποσυνδεδεμενες σωληνωσεις της κεντρικης θερμανσης και ειχε κουμπωμενες τις νεες.

 

Τα σώματα ήταν ΟΛΑ αποξηλωμενα με τις αναμονες να εχουν μονο τη βαλβιδα πανω κουμπωμενη.

 

Με ολα αυτα τα δεδομενα, τι συστημα θερμανσης θα θετατε οτι καλυπτει το διαμερισμα?

 

Το βελτιστο θεωρω πως ειναι να τεθει αυτο του κτηριου αναφορας.

 

Αποψεις?

post-47080-0-10847800-1464718534_thumb.jpg

post-47080-0-44429200-1464718586_thumb.jpg

post-47080-0-53323300-1464718900_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα μπορούσες να βάλεις και το νέο λεβητάκι, εκτός αν θες να το δείξεις σε δεύτερη επιθεώρηση (εξοικονομώ....), οπότε δείχνεις τώρα Κ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Ναι...έχω βάλει..μέχρι τώρα έβαζα σε κάποια σενάρια, όμως είναι η πρώτη φορά που συναντώ ηλιακό σε υπάρχον κτίριο...

Δες αν έχεις βάλει κατά λάθος τον συντελεστή αξιοποίησης ηλιακής ακτινοβολίας στην στήλη συν.β και όχι στην στήλη συν.α που είναι το σωστό. 

(Δες επισυναπτόμενη εικόνα)

post-19781-0-46787900-1464771342_thumb.jpg

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Οικοδομη 4ωροφη στη Θεσσαλονικη, κατασκευης 2000

Ειχε εγκατεστημενο λεβητα κεντρικης θερμανσης ο οποιος συμφωνα με προ αυτοψιας πληροφοριες δε χρησιμοποιειτο γιατι η πλειοψηφια ειχε βαλει ατομικα λεβητακια φυσικου αεριου.

 

Κατα την αυτοψια τον βρηκα στην κατασταση που δειχνουν οι φωτογραφιες. Θεωρω οτι ηταν κομμενη η συνδεση αλλα δεν εχω ουτε πειρα ουτε γνωσεις να κρινω.

 

Στο διαμερισμα στο οποιο κληθηκα να βγαλω ΠΕΑ γινοντουσαν εργασιες για εγκατασταση ατομικου λεβητα φυσικου αεριου, με χαλκοσωληνες σε καποια σημεια, εσωτερικα και εξωτερικα, ενω το boiler στο παταρι ειχε αποσυνδεδεμενες σωληνωσεις της κεντρικης θερμανσης και ειχε κουμπωμενες τις νεες.

 

Τα σώματα ήταν ΟΛΑ αποξηλωμενα με τις αναμονες να εχουν μονο τη βαλβιδα πανω κουμπωμενη.

 

Με ολα αυτα τα δεδομενα, τι συστημα θερμανσης θα θετατε οτι καλυπτει το διαμερισμα?

 

Το βελτιστο θεωρω πως ειναι να τεθει αυτο του κτηριου αναφορας.

 

Αποψεις?

 

Θα βαλεις το συστημα θερμανσης που θα χρησιμοποιηθει, ατομικο λεβητα φυσικου αεριου

 

Link to comment
Share on other sites

Πως θα βάλει σαν σύστημα τον επιτοίχιο ατομικό λέβητα φ.α., αν ακόμα: ούτε έχει εγκατασταθεί, ούτε έχει συνδεθεί στο δίκτυο φ.α., ούτε έχει ενεργοποιηθεί η παροχή;

 

@emnikol

Νομίζω πως το πρόβλημα έχει να κάνει με το είδος της χρήσης του κτιρίου, και ειδικότερα έτσι όπως ορίζεται αυτή, στη φάση της εισαγωγής των γενικών στοιχείων του κτιρίου από το xml (που παράγεται από το buildingcert). Το λέω αυτό, γιατί η όπως γράφει η συναδέλφισσα:

...είναι κατοικία και αυτό έχω βάλει και έχω βάλει και την κατανάλωση ζνχ ανά έτος....

 

Επίσης να επισημάνω πως ούτε στο κτίριο αναφοράς μου βγάζει ζνχ;;;;;

Εκτός κι αν όντως έχει πάθει κανένα τραλαλά το πρόγραμμα, οπότε απεγκατάσταση και καθάρισμα όλων των σχετιζόμενων με αυτό στοιχείων του μητρώου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως ΔΕΝ εβαλα το λεβητα που δε μπηκε ακομα...

Θεωρητικο συστημα και σεναριο με λεβητακι φυσικου αεριου και γεια σας

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου τυχαίνει ΠΕΑ σε ολόκληρο κτίριο. Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί στα προηγούμενα ποστ. Έχω 1 κατάστημα και 1 διαμέρισμα στο ισόγειο και 1 διαμέρισμα στον όροφο χωρίς σύσταση ΟΙ. Όταν λέμε ότι:

"Σε περίπτωση κτιρίων μεικτής χρήσης, το ΠΕΑ εκδίδεται ξεχωριστά για κάθε βασική κατηγορία χρήσης του κάθε τμήματος του κτιρίου, όπως αυτές ορίζονται στον Κτιριοδομικό Κανονισμό (κατοικίας, προσωρινής διαμονής, εμπορίου, εκπαίδευσης κ.α.).",

Το τμήμα κτιρίου είναι η κτιριακή μονάδα; Δλδ εγώ θέλω 3 ΠΕΑ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.