Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Σε οροφοδιαμερισμα του 1978, αμονωτο περιμετρικά, τοποθετήθηκε πρόσθετη εξωτερική θερμομονωση με 5εκ DOW.
H συνολική περίμετρος που μονωθηκε είναι περίπου 27μ.
Το πάχος του μονωτικου υλικού θα το προσμετρουσατε στο συνολικό εμβαδόν θερμαινομενης επιφάνειας?
Μιλάμε για 1,35 τ.μ. Δεν είναι αμελητέα ποσότητα

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι, καθώς και στον υπολογισμό όγκων και σκιάσεων.

Το θέμα είναι τι γίνεται σε ανάλογη περίπτωση στο "εξοικονομώ" ή σε παρόμοια προγράμματα. Κι εκεί θα έπρεπε να άλλαζαν επιφάνειες, όγκοι κλπ, αλλά δεν ξέρω αν το έκανε κανείς. Και δεν ξέρω κατά πόσο θα δημιουργούσε -γραφειοκρατικά- προβλήματα, η διαφοροποίηση του εμβαδού μεταξύ 1ου και 2ου ΠΕΑ, στην πρώτη τους σελίδα και στα έντυπα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι, καθώς και στον υπολογισμό όγκων και σκιάσεων.

Το θέμα είναι τι γίνεται σε ανάλογη περίπτωση στο "εξοικονομώ" ή σε παρόμοια προγράμματα. Κι εκεί θα έπρεπε να άλλαζαν επιφάνειες, όγκοι κλπ, αλλά δεν ξέρω αν το έκανε κανείς. Και δεν ξέρω κατά πόσο θα δημιουργούσε -γραφειοκρατικά- προβλήματα, η διαφοροποίηση του εμβαδού μεταξύ 1ου και 2ου ΠΕΑ, στην πρώτη τους σελίδα και στα έντυπα.

Επειδή μου έτυχε τέτοια περίπτωση στα Πλαίσια του Εξοικονομώ και δεν υπήρχε πιθανότητα να διακινδύνευα τη γραφειοκρατική διαδικασία, άφησα τα μέτρα στο εμβαδόν όπως ήταν πριν μπει θερμομόνωση και υπολόγισα μήκη εξωτερικών τοιχοποιιών με τα καινούργια μέτρα. Ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά προσπάθησα να αποδώσω την αλήθεια όσο καλύτερα μπορούσα. Στη περίπτωση μου ήταν πολύ μικρές αποκλίσεις πάντως. Και έτσι να τα άφηνα δεν θα άλλαζε κάτι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι, καθώς και στον υπολογισμό όγκων και σκιάσεων.

Το θέμα είναι τι γίνεται σε ανάλογη περίπτωση στο "εξοικονομώ" ή σε παρόμοια προγράμματα. Κι εκεί θα έπρεπε να άλλαζαν επιφάνειες, όγκοι κλπ, αλλά δεν ξέρω αν το έκανε κανείς. Και δεν ξέρω κατά πόσο θα δημιουργούσε -γραφειοκρατικά- προβλήματα, η διαφοροποίηση του εμβαδού μεταξύ 1ου και 2ου ΠΕΑ, στην πρώτη τους σελίδα και στα έντυπα.

 

Πολύ καλή παρατήρηση πραγματικά! Δεν είχα δυστυχώς την τύχη να φτάσω ποτέ μέχρι σήμερα σε 2ο ΠΕΑ εξοικονομώ, αλλά άραγε, να υπάρχει κανείς που να έχει διαφοροποιήσει τα τμ 1ου και 2ου ΠΕΑ λόγω της θερμοπρόσοψης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνουμε ψύλλους στ΄ άχυρα, αλλά έτσι για τη συζήτηση:

Αφενός μεν θα δημιουργούσε πρόβλημα, κι άντε να εξηγήσεις το γιατί,

Αφετέρου, η προσθήκη εξωτερικής μόνωσης δεν δημιουργεί και το αντίστοιχο δάπεδο, οπότε ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, καλό θα ήταν, κατ' αρχήν, να μην μπλέκονταν χαρτογιακάδες και χαρτοβασίλεια γενικά στη δουλειά μας, αλλά που τέτοια τύχη;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σε αντιστοιχη περιπτωση εξοικονομω κρατησα ιδιο εμβαδον και ιδιο υψος οροφου.

Παρολα ταυτα, σκεφτομαι να τα υπολογισω τωρα σε ενα ΠΕΑ που χω να βγαλω για πωληση και ξερω πως ο πελατης επενδυσε τους τοιχους με 5αρι DOW 

Eτυχε να εχω μετρημενες διαστασεις χειμωνα του 2015 οταν πρωτοπουλιοταν (αλλα χαλασε το συμβολαιο) και ετσι ειδα τη διαφορα.

Αντιστοιχα στην οροφη, πανω απο το μπετον της πλακας (15εκ) ειδα αλλα 28εκ επενδυσεων και επιστρωσεων. 

Ξερω πως εκανε θερμομονωση δωματος με ασφαλτοπανα απο πανω και σκοπευω να το συμπεριλαβω ΚΑΙ στο υψος δομικου στοιχειου κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, θα δώσω μια τιμή για άδεια 100 τμ, με 2 ή 3 σπίτια προς ενοικίαση.

Άρα μιλάμε για 1 κτίριο, με εμβαδό ανεξάρτητων λειτουργικά κατοικιών (χωρίς κοινόχρηστα κλπ) 33 τμ ή 49,90 τμ (είσοδοι απευθείας από την αυλή).

Απαιτείται ή όχι ΜΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.