Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ, αυτό θα κάνω. Μου φαίνεται κάτι τέτοιο λέει και στο faq του ΤΕΕ, στο τμήμα του κελύφους.

 

Έχουν προσθέσει όμως και κάτι για τα ρολλά και αυτό με μπέρδεψε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε ένα πιστοποιητικό για γκαρσονιέρα σε μία πολυκατοικία, ο ιδιοκτήτης δηλώνει τη γκαρσονιέρα στο μισθωτήριο διαφορετικά από ότι τα έχει ο μηχανικός στα σχέδια της πολεοδομίας. Βλέπω δηλαδή στην κάτοψη ότι ο μηχανικός ονομάζει την γκαρσονιέρα Α1 στα σχέδια αλλά ο ιδιοκτήτης από αρχή τα δήλωνε αλλιώς πχ Α3.

 

Εγώ πως το δηλώνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε ΠΕΑ που βγάζω ο χώρος έχει πρόσοψη προς τον πίσω ακάλυπτο, στον οποίο δεν έχω πρόσβαση.

 

Έκανα βόλτα όλο το Ο.Τ. αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πρόσβαση γενικά ούτε από τα όμορα.

 

Υπάρχει πρόβλημα αν στην φωτογραφία μπει η φωτογραφία της μπροστινής όψης; Ομολογώ 1η φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

όπως δηλώνεται στη σύσταση Ο.Ι. 

 

Ποια είναι η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας;

 

 

Και κάτι άλλο, ίσως χαζό. Η γκαρσονιέρα που εξετάζω είναι ισόγεια και από κάτω έχει υπόγειο. Το δάπεδο του ισογείου προς το υπόγειο μου δίνεται στη μελέτη με συγκεκριμένο U. Σε ποιο σημείο του προγράμματος το καταχωρώ και με ποια μορφή ακριβώς; U/2 επειδή είναι προς ΜΘΧ; Και σε ποια ταμπέλα του προγράμματος ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ;

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Fade2Black. δες και πως περιγράφεται η ιδιοκτησία στο συμβόλαιο.

 

Το δάπεδο προς ΜΘΧ μπαίνει στα αδιαφανή, διαλέγεις δάπεδα, προσανατολισμός 0, κλίση 180 μοίρες, μηδέν σε όλα.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Fade2Black. δες και πως περιγράφεται η ιδιοκτησία στο συμβόλαιο.

 

Το δάπεδο προς ΜΘΧ μπαίνει στα αδιαφανή, διαλέγεις δάπεδα, προσανατολισμός 0, κλίση 180 μοίρες, μηδέν σε όλα.

 

Ευχαριστώ πολύ akis73.Στα αδιαφανή όμως έχει μόνο Τοίχο,Οροφή,Πυλωτή, Πόρτα,Μεσοτοιχία. Δεν υπάρχει Δάπεδο. Για αυτό ρώτησα.Δάπεδο υπάρχει μόνο στην ταμπέλα "σε επαφή με το έδαφος"... Για αυτό αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε ΠΕΑ που βγάζω ο χώρος έχει πρόσοψη προς τον πίσω ακάλυπτο, στον οποίο δεν έχω πρόσβαση.

 

Έκανα βόλτα όλο το Ο.Τ. αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πρόσβαση γενικά ούτε από τα όμορα.

 

Υπάρχει πρόβλημα αν στην φωτογραφία μπει η φωτογραφία της μπροστινής όψης; Ομολογώ 1η φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο...

Σε αυτές τις περιπτώσεις τραβάω φωτό από το κλιμακοστάσιο

Ε, δεν θα γίνουμε λοκατζήδες στα γεράματα...

Link to comment
Share on other sites

θα διαλέξεις την πυλωτή και στην περιγραφή θα γράψει "δάπεδο προς μθχ" ή κάτι παρόμοιο.

Λογικό ακούγεται. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.