Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Περιπτωση μικρου διαμερισματος περι τα 50 τ.μ. σε οικοδομη του 1998 στη Θεσσαλονικη, εχει κλεισει εναν Η/Χ διαστασεων 1,40Χ6,00 και εμβαδου περιπου 8,4 τ.μ.

Κλασσικο συρομενο κουφωμα σε δρομικο τοιχαλακι Η/Χ, εως τη δοκο.

Ο εξωτερικος τοιχος του διαμερισματος, στο οριο με τον Η/Χ υπαρχει κανονικα, μαζι με τα κουφωματα.

Δεδομενης της μονωσης του τελευταιου και του αμονωτου τοιχου του Η/Χ, τον Η/Χ πως τον αντιμετωπιζετε?

 

Αν τον προσαρτησω στη ΘΖ μου, θα αδικησω το κτηριο πολυ γιατι ο τοιχος του Η/Χ ειναι παντελως αμονωτος, δρομικος και ολες οι απωλειες θα φαινονται απο εκεινον, κατι που πρακτικα δεν ισχυει

Απο την αλλη να τον αγνοησω και να τον θεωρησω ανοικτο δε γινεται γιατι φαινεται απο τη φωτογραφια κιολας (μια φατσα εχει το διαμερισματακι μου)

 

Το ενδεχομενο να τον θεωρησω ως ΜΘΧ του διαμερισματος μου περνα απο το μυαλο ως βασικη λυση μιας και επι της ουσιας εχει χρηση εξωστη (ειναι και ο λεβητας εκει)

 

Τι λετε?

post-47080-0-10240400-1465222643_thumb.jpg

post-47080-0-16985000-1465222689_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μάλλον για μθχ?

 

Σε ισόγειο κατάστημα με πατάρι/μθχ εδώ και λίγο καιρό έδωσα πιστοποιητικό καταδρομικά λόγω μεγάλης πίεσης και βιασύνης από τους ιδιοκτήτες και τώρα βλέπω πως δεν πέρασα την οροφή του ισογείου με το το μθχ του παταριού. Λαμβάνοντας υπόψη και την οροφή, η κατηγορία δεν αλλάζει. Στο πιστοποιοητικό όπως υποβλήθηκε η κατηγορία είναι ''Δ προς Γ, ενώ το σωστό θα ήταν Δ στη μέση, κάπως προς Ε'' με μικρές αποκλίσεις στην τιμή του κτιρίου αναφοράς. Έχει γίνει και το μισθωτήριο και έχει υποβληθεί ο κωδικός του ΠΕΑ στη μίσθωση του taxis. Τι συστήνετε να κάνω? Ανάκληση διόρθωση και επανυποβολή? Μετά παίρνει καινούριο κωδικό? Πρέπει να ξαναυποβληθεί στο taxis? Ή να το αφήσω ως έχει?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχομενο να τον θεωρησω ως ΜΘΧ του διαμερισματος μου περνα απο το μυαλο ως βασικη λυση μιας και επι της ουσιας εχει χρηση εξωστη (ειναι και ο λεβητας εκει)

 

Τι λετε?

Θερμαίνεται; Αν όχι εύκολα ΜΘΧ

 

Σε ισόγειο κατάστημα με πατάρι/μθχ εδώ και λίγο καιρό έδωσα πιστοποιητικό καταδρομικά λόγω μεγάλης πίεσης και βιασύνης από τους ιδιοκτήτες και τώρα βλέπω πως δεν πέρασα την οροφή του ισογείου με το το μθχ του παταριού. Λαμβάνοντας υπόψη και την οροφή, η κατηγορία δεν αλλάζει. Στο πιστοποιοητικό όπως υποβλήθηκε η κατηγορία είναι ''Δ προς Γ, ενώ το σωστό θα ήταν Δ στη μέση, κάπως προς Ε'' με μικρές αποκλίσεις στην τιμή του κτιρίου αναφοράς. Έχει γίνει και το μισθωτήριο και έχει υποβληθεί ο κωδικός του ΠΕΑ στη μίσθωση του taxis. Τι συστήνετε να κάνω? Ανάκληση διόρθωση και επανυποβολή? Μετά παίρνει καινούριο κωδικό? Πρέπει να ξαναυποβληθεί στο taxis? Ή να το αφήσω ως έχει?

Δεν πρόκειται να σε κρεμάσουν ανάποδα για ένα τέτοιο λάθος... Εγώ στη θέση σου θα το άφηνα ως έχει.. Έχω ακούσει περιπτώσεις που ανεβάζουν και μια κατηγορία το ΠΕΑ επίτηδες...

...

Link to comment
Share on other sites

Δε θερμαινεται φυσικα, εξωστης ειναι.

Ομως με προβληματιζει αυτο που επισυναπτω....

Θεωρειται ΜΘΧ ΕΝΤΟΣ του διαμερισματος ή οχι?

Το καταστρεφω γαμωτο το διαμερισμα αν λαβω τον Η/Χ ως τμημα της ΘΖ...

post-47080-0-67027200-1465237017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε θερμαινεται φυσικα, εξωστης ειναι.

Ομως με προβληματιζει αυτο που επισυναπτω....

Θεωρειται ΜΘΧ ΕΝΤΟΣ του διαμερισματος ή οχι?

Το καταστρεφω γαμωτο το διαμερισμα αν λαβω τον Η/Χ ως τμημα της ΘΖ...

Πιστεύω ότι αυτό που επισύναψες αναφέρεται σε μια αποθήκη που "περικυκλώνεται" από άλλα δωμάτια. Και παρόλο που δε θερμαίνεται άμεσα, σίγουρα πρέπει να θεωρηθεί τμήμα του διαμερίσματος. Στην περίπτωσή σου όμως δεν είναι μέσα στο διαμέρισμα ο ΜΘΧ, αλλά ανάμεσα σε αυτό και στο εξωτερικό περιβάλλον. Εγώ θα το θεωρούσα ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ παρατηρησα οτι η κατοψη της μελετης θερμομονωσης δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη κατοψη που κατασκευαστηκε.

Και στο συμβολαιο το καθαρο διαμερισμα ειναι 16,90 τ.μ. και το υπολοιπο Η/Χ και αιθριο παρακαλω, οπως βλεπετε στη φωτο.

Και ολη η πλακα με τις διαδοκιδωσεις που φαινεται εχει γινει σαλοτραπεζαρια και Η/Χ μπροστα, ακριβως οπως και στους πανω οροφους.

 

Οποτε ακολουθωντας τη γενικοτερη φιλοσοφια κατασκευης, μιας και ο,τι εγινε εγινε απο κατασκευης, θεωρησα διαχωριστικη ΜΟΝΩΜΕΝΗ συμφωνα με τη ΜΘ την πλευρα που χωριζει σαλονι απο Η/Χ και αμονωτο τον τοιχο του Η/Χ προς εξωτερικο αερα (δρομικος τοιχος, δεν προκυπτει απο πουθενα μονωση κατακορυφων)

 

Αντιστοιχα μονωμενο το δαπεδο του διαμερισματος (πανω απο πυλωτη ειναι) και αμονωτο το δαπεδο του Η/Χ που κλειστηκε αργοτερα!

 

Διαφωνει κανεις?

 

 

post-47080-0-31291200-1465306939_thumb.jpg

post-47080-0-98821400-1465307149_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω την εξής περίπτωση:

υπάρχει μια διώροφη οικοδομή με ενοικιαζομενα δωμάτια

και θέλει ενεργειακο για να τα εντάξει στον ΕΟΤ.το ίσογειο έχει χτίστει

το 1973 και είναι αμονωτο,το 1985 έγινε προσθηκη του ά όροφου και είναι μονωμένο.

να κάνω την επιθεωρηση για όλο το κτιριο προφανώς δεν γίνεται γιατι έχουν διαφορετικες

οικοδομικές άδεις.

  1. μπορώ να κάνω ένα πεά ανα όροφο;
  2. ως χρήση πρέπει να το ορίσω ώς πολυκατοικία ή ως ξενώνες ετησιας λειτουργιας επειδή είναι ενοικιαζόμενα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.