Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Το ΠΕΑ το θέλει για να πάρει ένα επίδομα από οτι μου ειπε.Για το εάν εχει το ακίνητο δηλωμένο ή όχι δεν ξέρω.Μου ζήτησε να το βγάλω με την αιτιολογία της μίσθωσης.

Εχει κτηματολογιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω περίπτωση αλλαγής εκμισθωτή ενώ ο μισθωτής παραμένει ο ίδιος. Χρειάζεται ΠΕΑ ή όχι; Ομολογώ ότι δεν μου έχει ξανατύχει. Μήπως ξέρει κάποιος συν/φος;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το ΠΕΑ ακολουθει το ακινητο, οχι τον ιδιοκτητη

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και το ΠΕΑ ακολουθεί στο ακίνητο (κτίριο ή κτιριακή μονάδα) και όχι στα πρόσωπα, αλλά στη περίπτωση του Άκη, για το taxis φαίνεται σαν "αρχική μίσθωση", οπότε είναι το taxis που καθιστά απαιτητή την αναγραφή του αριθμού πρωτοκόλλου ΠΕΑ στην ηλεκτρονική εφαρμογή «Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας», βάσει του άρθρου 58, παρ. 3, Ν.4342 /2015 (ΦΕΚ 143/09/11/2015), το οποίο δεν έχει καταργηθεί ή τροποποιηθεί.

Αυτό καταλαβαίνω, αν και η εγκύκλιος 172335/16.02.2016 του ΥΠΕΝ, που ανέφερε ο Ηλίας, γράφει ότι <<..εφόσον συντρέχουν αθροιστικά τα ακόλουθα: ...>>. Τι να πω, η ελληνική νομοθεσία με φρικάρει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι.

Οπως στην περίπτωση που κάνει ο ενοικιαστής ανανέωση συμβολαίου σε ακίνητο χωρίς ΠΕΑ. Δεν χρειάζεται να βγει αφού δεν πρόκειται για νέο ενοικιαστή.

Αν απαιτειται πλεον ΠΕΑ (οπως με τα <50m2), θα πρεπει να εκδοθει

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ στην αλλαγή μισθωτή, έχει την έννοια, του να γνωρίζει ο νέος τι "ψωνίζει"

Συνεπώς, μόνο με αλλαγή εκμισθωτή, δεν απαιτείται ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Ερωτώ επειδή δε μου έχει ξανατύχει. Τα καταστήματα Κ4 και Κ5 της φωτογραφίας ανήκουν σε διαφορετικούς ιδιότητες. Τα νοίκιασαν και τα δυο σε έναν τύπο και κατόπιν συνεννόησης τα έχουν συνενώσει και λειτουργούν ως ένα αφού γκρέμισαν τη μεσοτοιχία. Τώρα αλλάζει ο ενοικιαστής και θέλει νέο μισθωτήριο. Εγώ τι ΠΕΑ βγάζω;
Φαντάζομαι δεν είναι και πολύ δόκιμο να βγάλω δυο ΠΕΑ αφού τα κτίρια εξαρτώνται λειτουργικά το ένα από το άλλο. Από την άλλη αν κάνω ένα ΠΕΑ, ποιον θα βάλω ιδιοκτήτη; Η μπορώ να κάνω ένα ΠΕΑ για κάθε κατάστημα και στο σημείο που υπήρχε ο τοίχος να θεωρήσω αδιαβατική επιφάνεια;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

b107e9a89d5282506039caa80564a349.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα., θα βγάλεις ΠΕΑ για την υφιστάμενη κατάσταση δηλ. για το ενιαίο κατάστημα. Αν έχουν κάνει τακτοποίηση για την συνένωση την καταχωρείς στο αντίστοιχο πεδίο των στοιχείων του ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Άκη, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και όνομα ιδιοκτήτη ποιο θα φαίνεται στο ΠΕΑ; Όποιο να ναι;

 

Θα κάνει δύο μισθωτήρια ο ιδιοκτήτης του καταστήματος με τους δύο ιδιοκτήτες. Σε καθε μισθωτήριο θα μπεί ο ίδιος κωδικός του ΠΕΑ προφανώς;;;

 

 

ΥΓ. Και αν σε δύο χρόνια αποφασίσουν να τα ξαναχωρίσουν θα θέλει νέα ΠΕΑ φαντάζομαι ε;

Link to comment
Share on other sites

Στο όνομα ενός απ' τους δύο το ΠΕΑ. Αν ξαναχτιστεί μεσοτοιχία, εννοείται πως χρειάζονται νέα ΠΕΑ (δύο).

Και σε όμορα κτίρια να εκτείνονταν το ενιαίο ένα κατάστημα, πάλι μόνο ένα και μοναδικό ΠΕΑ θα έπρεπε να εκδοθεί.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.