Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

................

 

Προσανατολιζομαι σε πολυκατοικια και τμημα κτηριου.

Φυσικα η πλακα οροφης του ισογειου διαμερισματος δε θα θεωρηθει αδιαβατικη αλλα με απωλειες (με μηδενικο συντελεστη σκιασης)

Συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

τη νομοθεσία αγαπητέ συνάδελφε τη γνωρίζω (όσο καλύτερα μπορώ...στα πλαίσια της ελληνικής πραγματικότητας)

Διαφωνώ με τη θέση σας καθώς ακόμα και κτίριο χωρίς ΜΕΑ, αν έχει εργοταξιακό και όχι τελική σφραγίδα ΥΔΟΜ θεωρείται ΗΜΙΤΕΛΕΣ άρα ακολουθούμε την εγκύκλιο 10/26.01.2011 (https://www.building...olaiografwn.pdf)  που αναφέρει στην παράγραφο 4γ ότι για να θεωρείται αποπερατωμένο πρέπει να έχει γίνει και η ρευματοδότηση του και παραπέμπει στην εγκύκλιο 1603/4.10.10

 

Ψάχνω να βρω πού αναφέρεται ρητώς πως πριν τον ΚΕΝΑΚ δεν μας ενδιαφέρει αν το ακίνητο έχει νομίμως ρευματοδοτηθεί για να βγάλουμε το ΠΕΑ

 

Αν εσείς έχετε βρει κάτι ακόμα που αποτελεί σαφέστερη απάντηση , μη διστάσετε να απαντήσετε και να μας προσφέρετε τα φώτα σας....

Η εγκύκλιος των συμβ/φων ΔΕΝ μας αφορά

Το πρόβλημα είναι τυπικό ή ουσιαστικό?

Το κτίριο θεωρείται ολοκληρωμένο, όταν σε αυτό μπορεί να γίνει ε.ε. 

Το ότι δεν απαιτείται (κατά την ε.ε.) το χαρτί της ΥΔΟΜ, δεν είναι στοιχείο?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αν το πεις πολυκατοικία θεωρείς ότι το πάνω είναι κατοικία. Μπορείς να το πεις αυτό; Κι εγώ μάλλον μονοκατοικία θα το έβαζα αν και δε νομίζω να σου πει κανένας τίποτα όπως και να το βάλεις...

Προσωπικα θα το εβαζα τμημα κτηριου και χρηση πολυκατοικιας ακριβως γιατι και αδεια για 2ο οροφο βγηκε και στα συμβολαια περιγραφεται ξεχωριστα η καθε κατοικια (καλα, αδιαφορη η περιγραφη στα συμβολαια οπως και να χει) και ανα πασα ωρα και στιγμη ολοκληρωνεται ο ανω οροφος και γινεται κανονικα πολυκατοικια κατοικησιμη.

Αν ητανε μονο στα μπετα και εβλεπα κολωνες και την πλακα στον οροφο, χωρις την τοιχοποιια, τοτε προφανως και θα το θεωρουσα μονοκατοικια γιατι το ανω επιπεδο δε θα ηταν κατοικησιμο.

Ομως τωρα εχει ηδη παρει μορφη και περιγραμμα ο ανω οροφος, ασχετως αν δεν ολοκληρωθηκε ποτε.

 

Κατ απολυτη αντιστοιχια, αν βγει αδεια για ισογειο και δυο οροφους και υλοποιηθει μονο το ισογειο με τους δυο ανω οροφους παγωμενους για οποιοδηποτε λογο, αλλα με την τοιχοποιια υλοποιημενη, θα το θεωρησετε μονοκατοικια επειδη δεν ειναι κατοικησιμοι οι ανω οροφοι?

 

Δε νομιζω... Οπως και να χει, ειναι θεμα οπτικης, δε νομιζω κανενας να πει το παραμικρο εν προκειμενω.

 

Ακομα και ως τμημα κτηριου, το λεβητοστασιο θα το περιλαμβανατε ως ΜΘΧ στο ΠΕΑ η τη διαχωριστικη με U/2 και τελος?

Link to comment
Share on other sites

@tetris

Εφόσον είναι μετά το 1979 , δεν είμαι υποχρεωμένη να έχω στοιχεία άδειας και μελέτης θερμομόνωσης?

Μπορώ να ισχυριστώ οτί δεν το πρόσεξα πως λείπει η σφραγίδα?

Τον εαυτό μου προσπαθώ να εξασφαλίσω βασικά, ξέρω πως πολλά παραβλέπονται αλλά....

Δε θέλω να την πληρώσω από άγνοια...

Πρέπει να μπορεί να υποστηριχθεί νομικά ο ισχυρισμός μας ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα το εβαζα τμημα κτηριου και χρηση πολυκατοικιας ακριβως γιατι και αδεια για 2ο οροφο βγηκε και στα συμβολαια περιγραφεται ξεχωριστα η καθε κατοικια (καλα, αδιαφορη η περιγραφη στα συμβολαια οπως και να χει) και ανα πασα ωρα και στιγμη ολοκληρωνεται ο ανω οροφος και γινεται κανονικα πολυκατοικια κατοικησιμη.

Αν ητανε μονο στα μπετα και εβλεπα κολωνες και την πλακα στον οροφο, χωρις την τοιχοποιια, τοτε προφανως και θα το θεωρουσα μονοκατοικια γιατι το ανω επιπεδο δε θα ηταν κατοικησιμο.

Ομως τωρα εχει ηδη παρει μορφη και περιγραμμα ο ανω οροφος, ασχετως αν δεν ολοκληρωθηκε ποτε.

 

Κατ απολυτη αντιστοιχια, αν βγει αδεια για ισογειο και δυο οροφους και υλοποιηθει μονο το ισογειο με τους δυο ανω οροφους παγωμενους για οποιοδηποτε λογο, αλλα με την τοιχοποιια υλοποιημενη, θα το θεωρησετε μονοκατοικια επειδη δεν ειναι κατοικησιμοι οι ανω οροφοι?

 

Δε νομιζω... Οπως και να χει, ειναι θεμα οπτικης, δε νομιζω κανενας να πει το παραμικρο εν προκειμενω.

 

Ακομα και ως τμημα κτηριου, το λεβητοστασιο θα το περιλαμβανατε ως ΜΘΧ στο ΠΕΑ η τη διαχωριστικη με U/2 και τελος?

 

Συμφωνώ , αν υπάρχει σύσταση οριζοντίων (η οποία ανταποκρίνεται και στην πραγματικότητα, έχεις δύο διαμερίσματα ένα εκ των οποίων ημιτελές) , είναι διαμέρισμα-τμήμα πολυκατοικίας.

Απλώς όσον αφορά το κέλυφος και τα συστήματα θα υπολογίσεις την πραγματικότητα.

Edited by d_kar
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει ΣΟΙ και δε με απασχολει εν προκειμενω.

Διαβασα την αποδοχη κληρονομιας και περιγραφει ξεχωριστα τον καθε οροφο, αναφεροντας οτι ο ανω οροφος ειναι ημιτελης.

Δε μου παει να το βαλω μονοκατοικια, απο τη στιγμη που ανα πασα ωρα και στιγμη υπαρχει η προοπτικη και ανω οροφου ολοκληρωμενου!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@tetris

Εφόσον είναι μετά το 1979 , δεν είμαι υποχρεωμένη να έχω στοιχεία άδειας και μελέτης θερμομόνωσης?

Μπορώ να ισχυριστώ οτί δεν το πρόσεξα πως λείπει η σφραγίδα?

Τον εαυτό μου προσπαθώ να εξασφαλίσω βασικά, ξέρω πως πολλά παραβλέπονται αλλά....

Δε θέλω να την πληρώσω από άγνοια...

Πρέπει να μπορεί να υποστηριχθεί νομικά ο ισχυρισμός μας ...

Τί σχέση έχει η μελέτη με την ολοκλήρωση της κατασκευής?

Μήπως η σφραγίδα της υπηρεσίας (για ρεύμα) επιβεβαιώνει την ορθή εφαρμογή των μελετών? Αυτό γίνεται (γινόταν) με υ.δ. του επιβλέποντα. 

Δεν σου είπε κανείς να παραβλέψεις τίποτε. Αλλά μη φτάσουμε στο σημείο να κολλάμε στα κόμματα και τις υποδιαστολές...

Μηχανικοί είμαστε, όχι δικολάβοι.

Κι αν είναι να ελεγχθείς για κάτι, αυτό θα είναι τα λάθη (από άγνοια ή απροσεξία) στο ΠΕΑ. Εστίασε λοιπόν στην ορθή εφαρμογή των διατάξεων για τις εν. επιθεωρήσεις, κι άσε τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ισογειο καταστημα επικοινωνει με τον κατα τα αλλα μθχ του υπογειου αποκλειστικα μεσω φρεατιου εσωτερικου ανελκυστηρα.

 

Δηλ. ανοιγεις την πορτα του ανελκυστηρα στο ισογειο κατεβαινεις μια σταση την ξανανοιγεις και βγαινεις στο υπογειο.

 

Χρειαζεται το υπογειο να συμπεριληφθει ως μθχ στο πεα? Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

 

Ακομα και ως τμημα κτηριου, το λεβητοστασιο θα το περιλαμβανατε ως ΜΘΧ στο ΠΕΑ η τη διαχωριστικη με U/2 και τελος?

U/2 και τέλος! Τον όροφο ΜΘΧ θα τον βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ισογειο καταστημα επικοινωνει με τον κατα τα αλλα μθχ του υπογειου αποκλειστικα μεσω φρεατιου εσωτερικου ανελκυστηρα.

 

Δηλ. ανοιγεις την πορτα του ανελκυστηρα στο ισογειο κατεβαινεις μια σταση την ξανανοιγεις και βγαινεις στο υπογειο.

 

Χρειαζεται το υπογειο να συμπεριληφθει ως μθχ στο πεα? Σας ευχαριστω.

Εγώ περιλαμβάνω τον ΜΘΧ στο ΠΕΑ μόνο σε περίπτωση που ο ΜΘΧ επικοινωνεί αποκλειστικά με την ιδιοκτησία που κάνω ΠΕΑ. Αν υπάρχει πρόσβαση στον ΜΘΧ και από αλλού δεν τον περιλαμβάνω. Υπάρχει πρόσβαση στο υπόγειο από αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.