Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν ξέρω σε τι γυμναστήρια πάτε εσείς αλλά στο δικό μου όταν δεν ανάβουν η θέρμανση το χειμώνα η θερμοκρασία είναι πολύ και όχι λίγο κάτω από αυτή ενός θερμαινόμενου χώρου.

 

Στα δικά μου μάτια το να θεωρήσουμε ένα δάπεδο αδιαβατικό επειδή από κάτω μπορεί μεν ο χώρος να μην θερμαίνεται αλλά από την άλλη 5 άτομα κάνουν διάδρομο, ομολογώ ότι μου φαίνεται αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα χρήσης. Το αν δεν θερμαίνουν ένα χώρο που θα έπρεπε (λόγω χρήσης) να θερμαίνεται, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον θεωρήσουμε ως μθχ., η ως μερικά θ.χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω την εξής απορία. Κτίριο διώροφο. Κάθε όροφος ανεξάρτητος. Του ιδίου ιδιοκτήτη. 1 ή 2 ΠΕΑ:

 

Τι είναι αυτό που κρίνει πόσα ΠΕΑ θα χρειαστούν; Έχει να κάνει με τις ιδιοκτησίες

Link to comment
Share on other sites

Καμμία σχέση με ιδιοκτησίες.

 

Αν η χρήση των χώρων είναι διαφορετική, τότε υποχρεωτικά 2 ΠΕΑ.

 

Αν η χρήση είναι ίδια, 1 ή 2 ΠΕΑ (αποφασίζει ο ή οι ιδιοκτήτες)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητήθηκε ΠΕΑ για κτήριο το οποίο έχει οικοδομική άδεια με χρήση ξενοδοχείου.

 

Τώρα θέλουν να ενοικιαστεί ως αποθήκη.

 

Αλλαγή χρήσης δεν έχει γίνει. Εάν θεωρηθεί αποθήκη δεν χρειάζεται ΠΕΑ.

 

Σκέφτομαι να το επιθεωρήσω ως ξενοδοχείο μιας και έχει αυτήν τη χρήση, έχει και A/C κλπ.

 

Ακούω απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Κοινόχρηστος διάδρομος οικοδομής, κλασσική περίπτωση ΜΘΧ έχει περιμετρικά κουφώματα όπως φαίνεται στις επιστναπτόμενες φωτογραφίες και φωτίζεται κανονικά.

Αν και βλέπει σε ακάλυπτο, είμαι στον 5ο όροφο και μπαίνει φως κανονικά.

Δίνω κανονικά σκιάσεις ή μηδενίζω (για να είμαι τυπικός στις ΤΟΤΕΕ)?

 

Λεω να δώσω, έχει και παράθυρο στο ΜΘΧ!

post-47080-0-30989000-1466173241_thumb.jpg

post-47080-0-70372500-1466173293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα τις υπολόγιζα κανονικότατα κι ας γίνεται χρήση της απλοποιητικής παραδοχής. Το Κ.Α., έτσι κι αλλιώς, τοίχο και ανοίγματα προς εξωτερικό περιβάλλον "βλέπει" και παίρνει τους δικούς του συντελεστές. Δεν καταλαβαίνει αν πρόκειται για κατά παραδοχή προς εξωτερικό αέρα, οπότε δεν νομίζω πως θα κάναμε κάτι που θα διαστρέβλωνε τα αποτελέσματα. Δεν ξέρω με ποιό σκεπτικό έγραψαν αυτό στην ΤΟΤΕΕ, σαν γενικό κανόνα.

Αν κάποιος έχει κάτι υπόψη του ας το πει.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.