Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ημι-υπόγειο (κατά το "ημι-όνος", "ημι-μόνιμη" βαφή), με φεγγίτες ~0,50μ. απ'τη μια πλευρά (μπροστά; ) και ποδιά περίπου στο 1μ. και παραθύρια κοντά στο 1,20μ. στην απέναντι.

 

Ελλάδα, σύντεκνε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά εαν μου πετύχαινε η συγκεκριμένη περίπτωση θα το θεωρούσα ότι έχει απώλειες. Και βάσει άδειας (αποθηκευτικός χώρος) και βάσει πραγματικότητας (γυναστήριο χωρίς θέρμανση-ψύξη) υπάρχουν απώλειες. Εφόσον στα σεμινάρια μου έμαθαν να εξετάζω πρωτίστως την πραγματική/υφιστάμενη κατάσταση λοιπόν θα εξέταζα και το δάπεδο ως προς ΜΘΧ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά εαν μου πετύχαινε η συγκεκριμένη περίπτωση θα το θεωρούσα ότι έχει απώλειες. Και βάσει άδειας (αποθηκευτικός χώρος) και βάσει πραγματικότητας (γυναστήριο χωρίς θέρμανση-ψύξη) υπάρχουν απώλειες. Εφόσον στα σεμινάρια μου έμαθαν να εξετάζω πρωτίστως την πραγματική/υφιστάμενη κατάσταση λοιπόν θα εξέταζα και το δάπεδο ως προς ΜΘΧ

+1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά εαν μου πετύχαινε η συγκεκριμένη περίπτωση θα το θεωρούσα ότι έχει απώλειες. Και βάσει άδειας (αποθηκευτικός χώρος) και βάσει πραγματικότητας (γυναστήριο χωρίς θέρμανση-ψύξη) υπάρχουν απώλειες. Εφόσον στα σεμινάρια μου έμαθαν να εξετάζω πρωτίστως την πραγματική/υφιστάμενη κατάσταση λοιπόν θα εξέταζα και το δάπεδο ως προς ΜΘΧ

Σαν πραγματικη κατασταση, σου βαζει 2 κλιματιστικα στους τοιχους και στο θερμαινει.

Επιλογη του χρηστη ειναι να μην το θερμανει.

Αν σε καλεσει ο ιδιοκτητης να βγαλεις ΠΕΑ σα γυμναστηριο δε θα θεωρησεις πως θερμαινεται?

Δε θα θεσεις θεωρητικο συστημα?

Θερμαινομενη χρηση δε θα του δωσεις?

Ασχετα αν μετα απο 1 χρονο το εγκαταλειψουν και ξαναγινει αποθηκευτικος χωρος.

 

Δε διαφωνω μαζι σου στο οτι ορθοτερο ειναι να ληφθουν απωλειες προς ΜΘΧ, οχι επειδη η νομιμη του χρηση ειναι βοηθητικη αλλα επειδη πρακτικα δε θερμαινεται αλλα.... το ιδιο δε θα επρεπε να συμβει και με την πλακα οροφης αν απο πανω ηταν ακατοικητο διαμερισμα ας πουμε?

 

Γιατι αν μας απασχολει η χρηση, θα μας απασχολει και πανω και κατω. Οχι μονο στο κατα το δοκουν επιπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματική κατάσταση για μένα είναι αυτό που είδα όταν πήγα να επιθεωρήσω το χώρο και το δείχνουν και οι φωτογραφίες μου. Αν βάλει κλιματιστικά μετά από μία βδομάδα είναι δικό του θέμα. Απλά λέω τι θα έκανα εγώ, δεν θέλω να πω ότι έχεις λάθος εσύ ή κάτι τέτοιο. Ο καθένας το βλέπει από τη δική του οπτική. Αν στην άδεια ας πούμε ήταν κατάστημα θα το συζήταγα. Είναι και επισήμως μία χρήση που απαιτεί θέρμανση. 

 

Αλλά αποθήκη; Μπορεί να κλέισει μετά από 1 βδομάδα δια παντώς και να μείνει απλά μία μη θερμαινόμενη αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν σε καλεσει ο ιδιοκτητης να βγαλεις ΠΕΑ σα γυμναστηριο δε θα θεωρησεις πως θερμαινεται?

Δε θα θεσεις θεωρητικο συστημα?

Θα θέσεις θεωρητικό σύστημα γιατί διαφορετικά θα βγει ενεργειακά αποδοτικότερο. Ο λόγος που σε υποχρεώνει να το κάνεις είναι επειδή ακριβώς κάποια στιγμή μπορεί να αποφασίσει να το θερμάνει! Όμως αυτή τη στιγμή η κατοικία συνορεύει με ΜΘΧ και νόμιμα (Ο.Α.) και πρακτικά (δεν έχει θέρμανση), συμφωνώ με τον Fade2Black. 

- Αν είχε άδεια κατάστημα πχ, θα θεωρούσα ότι δεν έχει απώλειες, ακόμη και αν στην πράξη δε θερμαινόταν.

- Αν θερμαινόταν το γυμναστήριο, θα θεωρούσα πάλι ότι δεν έχει απώλειες.

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Και την θερμότητα που παράγεται από τους χρήστες (γυμναζόμενους), συσκευές-εξοπλισμό και φωτισμό δεν την λαμβάνουμε υπόψη; Ο χώρος δεν έχει την εσωτερική θερμοκρασία ΜΘΧ (κατά συνθήκη 50% χαμηλότερη από ενα θερμαινόμενο χώρο), αλλά μία θερμοκρασία λίγο χαμηλότερη από θερμαινόμενο χώρο, τις κρύες ημέρες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πες τα βρε akaliak!

 

Μου τηλεφώνησε σήμερα από το Υπουργείο Επιθεώρησης Ενέργειας, ένας ευγενέστατος κύριος, ο οποίος είπε ακριβώς ότι και ο συνάδελφος tetris

Εφόσον δηλαδή κατά την αυτοψία διαπιστώσουμε πως η κατασκευή είναι ολοκληρωμένη και κατοικείται, ΠΕΑ βγαίνει κανονικά ανεξαρτήτως σύνδεσης με δίκτυα. Ευχαριστώ για την εποικοδομητική ανταλλαγή απόψεων.

Ωραία λοιπόν. Οπότε αν για να κλείσει η άδεια, απαιτούνταν και προσκόμιση βεβαίωσης από την ΕΠΑ, αλλά το κτήριο κατοικούνταν, δεν θα έτρεχε κάστανο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.