Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Για εξώπορτα προς εξ. περιβάλλον, είτε με τζάμι είτε χωρίς τζάμι, θα πρέπει να υπολογιστεί αερισμός από χαραμάδες σύμφωνα με τον πιν. 3.26 της ΤΟΤΕΕ1.

 

Αυτό θα γίνει είτε καταχωρηθεί ως διαφανή δομικό στοιχείο (εννοείται ανοιγόμενο) είτε ως αδιαφανές δομικό στοιχείο >.

 

Οταν καταχωρείται στα αδιαφανή σαν > το πρόγραμμα υπολογίζει γι αυτό τον αερισμό για το κτίριο αναφοράς.

Το ίδιο συμβαίνει όταν καταχωρείται στα διαφανή δομικά σαν ανοιγόμενο κούφωμα.

 

Αν έχει υαλοπίνακα τότε πρέπει να καταχωρηθεί στα διαφανή έστω και με μεγάλο ποσοστό πλαισίου.

Edited by hkamp
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση που σίγουρα εχει ξανασυζητηθεί αλλα δεν μπόρεσα να βρω κατι συγκεκριμένο.

 

Παω να δω ενα σπίτι για ΠΕΑ που και στα σχέδια της πολεοδομίας και στο μισθωτήριο δηλώνεται 40 τμ. Κατόπιν μετρηματος δικού μου όμως διαπιστώνω οτι το σπίτι ειναι λιγο πανω απο 50, περίπου 53.

 

Γνωριζω οτι δική μου υποχρέωση ειναι να αποτυπώσω το σπίτι ως εχει και να το δείξω 53 στο ΠΕΑ οπως ειναι. Αυτο που θελω να μου θυμίσετε ειναι τι συνέπειες μπορει να εχει αυτο για τον ιδιοκτήτη αν το δηλώσει 40 στο μισθωτήριο. Πρεπει να αλλάξει ε9 κλπ ε;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, χωρίς όμως να είναι υποχρεωτικό για το μισθωτήριο, θα πρέπει να το διορθώσει.

Διότι αν γίνει καμιά διασταύρωση, θα τον καλέσουν στη ΔΟΥ "για καφεδάκι".

Μην ασχολείσαι όμως με αυτό, δεν είναι δουλειά του ε.ε...

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση βιοτεχνίας με αποθηκευτικούς χώρους, από την οποία ζητήθηκε ΠΕΑ στο πλαίσιο μισθωτηρίου συμβολαίου. 

 

Βάσει Ν4122/2013 και της τελευταίας εγκυκλίου του υπουργείου για τις μισθώσεις, δεν απαιτείται ΠΕΑ για αυτές τις χρήσεις, εκτός εάν εντός της εγκατάστασης περιλαμβάνονται στεγασμένοι, βοηθητικοί της κύριας χρήσης, χώροι με εμβαδόν μεγαλύτερο από 50 τ.μ. Σωστά; 

 

Στην περίπτωση αυτή η ενεργειακή επιθεώρηση και τα τετραγωνικά που δηλώνουμε (συνολική επιφάνεια, όχι επιφάνεια θερμικής ζώνης) είναι μόνο των γραφείων, ως χρήση δηλώνουμε ΓΡΑΦΕΙΟ και βάζουμε φώτο μόνο από αυτά; Έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;  

Link to comment
Share on other sites

Με τη φιλική συμβουλή να πετάξεις στον πρώτο σκουπιδοτενεκέ που θα βρείς μπροστά σου αυτή την εντελώς στον γάιδαρο -και μάλιστα ανάποδα- καβάλα εγκύκλιο, απαντώ πως ναι, μόνο που πλέον και για τα κάτω των 50τ.μ. (γραφεία πιθανόν εν προκειμένω), απαιτείται ΠΕΑ.

 

Υ.Γ. άσχετο: Το 2ο ημίχρονο και η παράταση του τελικού ξελάσπωσαν αυτό το euro!

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Για την εκδοση ενεργειακου πιστοποιητικου για διαμερισμα οικοδομης πως δηλωνω τοιχο κοινό με διπλανό διαμέρισμα (αδιαβατικός τοίχος)??

Οι τοίχοι αυτοί δηλώνονται στο λογισμικό (χωρίς να συμπληρώσω την τιμή του U) ή ΔΕΝ δηλώνονται καθόλου ?

Οι αδιαβατικές Οροφές και δάπεδα δηλώνονται και αυτα όπως οι τοίχοι?

Απο δοκιμές που έκανα (1η δοκιμη: δηλωνοντας αδιαβατικους τοιχους κ οροφες με κενο το πεδιο του U και 2η δοκιμη: μη δηλωνοντας καθολου αδιαβατικους τοιχους κ οροφες ) παρατηρω οτι η καταναλωση του δικου μου διαμερισματος δεν αλλαζει αλλα αλλαζει αυτη του κτιριου αναφορας και μαλιστα αρκετά.

Αν τελικα δε χρειαζεται να δηλωσω τετοιους τοιχους κ οροφες δε με πειραζει που δε "κλεινει" το περιγραμμα του διαμερισματος μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Με τη φιλική συμβουλή να πετάξεις στον πρώτο σκουπιδοτενεκέ που θα βρείς μπροστά σου αυτή την εντελώς στον γάιδαρο -και μάλιστα ανάποδα- καβάλα εγκύκλιο, απαντώ πως ναι, μόνο που πλέον και για τα κάτω των 50τ.μ. (γραφεία πιθανόν εν προκειμένω), απαιτείται ΠΕΑ.

 

Υ.Γ. άσχετο: Το 2ο ημίχρονο και η παράταση του τελικού ξελάσπωσαν αυτό το euro!

 

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για τον κόπο σου.

 

Η ερμηνεία που δίνω εγώ βάσει του Ν4122/2013 και της εγκυκλίου, είναι πως εάν η βοηθητική χρήση είναι μικρότερη από 50τ.μ. τότε δεν απαιτείται ΠΕΑ. Το αναφέρει και στα δύο έγγραφα.

 

Πού βασίζεις την άποψή σου Πάνο;

Link to comment
Share on other sites

  • Παρ. 7 του άρθρου 12 του Ν. 4122/2013: <<Η έκδοση ΠΕΑ σε κτιριακές μονάδες με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ.μ.) είναι υποχρεωτική από 1.1.2016.>>.

Τελευταία παράγραφος της "ορθής επανάληψης" της κατ' ευφημισμόν "διευκρινιστικής" εγκυκλίου (ΑΠ.ΔΕΠΕΑ/Γ/172335/16.02.2016): <<Τέλος, σε μισθωμένες κτιριακές μονάδες με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50τ.μ.), για τις οποίες η έκδοση ΠΕΑ κατέστη υποχρεωτική από 01.01.2016, δεν υφίσταται υποχρέωση ύπαρξης ισχύοντος ΠΕΑ και καταχώρησης των στοιχείων του στην ηλεκτρονική εφαρμογή της Δήλωσης Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας εφόσον: ....>>.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.