Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Επειδή έχεις να κάνεις με συμβολαιογράφο δεν θα βγάλεις άκρη με λογικά επιχειρήματα για να αποδείξεις το αυτονόητο.

 

Δείξε την εγκύκλιο ΔΕΠΕΑ/Γ/172335  της 16.02.2016:

 

προκειμένου να διασφαλιστεί η άνεση των χρηστών τους - και, ως εκ τούτου, δε νοούνται ως κτίρια κατά την έννοια του ν.4122/2013. Συνεπώς, σε περιπτώσεις που

δεν υπάρχει διαμορφωμένο κέλυφος δεν εκδίδεται ΠΕΑ (π.χ. σε ημιτελή, ασκεπή ή εγκαταλελειμμένα κτίρια ή κτιριακές μονάδες).>>

 

Και την παλιότερη εγκύκλιο προς συμβολαιογράφους, 10η 22/26 Ιανουαρίου 2011 Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΚΕΝΑΚ)>>

που θα έπρεπε να είχε διαβάσει:

 

του κτιρίου και είναι αυτή σε ισχύ, για την πώλησή του δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ.>>

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια περίπτωση με μια παλιά μονοκατοικία η οποία μετά από αγοροπωλησίες κληρονομίες κλπ βρέθηκε στους τωρινούς κληρονόμους σαν δύο ξεχωριστά σπίτια. Εμένα μου ζητήθηκε να κάνω ΠΕΑ για το μισό (το ένα σπίτι θεωρητικά). Πως το αντιμετωπίζω από τη στιγμή που σε όλα τα νόμιμα έγγραφα εμφανίζεται σαν 2 σπίτια ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει διαχωρισμός.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις να κάνεις με συμβολαιογράφο δεν θα βγάλεις άκρη με λογικά επιχειρήματα για να αποδείξεις το αυτονόητο.

 

Δείξε την εγκύκλιο ΔΕΠΕΑ/Γ/172335  της 16.02.2016:

 

<<Σε κάθε περίπτωση, δεν εκδίδεται ΠΕΑ σε κατηγορίες κτιρίων που η κατανάλωση ενέργειας δεν αποσκοπεί στη ρύθμιση των εσωτερικών κλιματικών συνθηκών -

προκειμένου να διασφαλιστεί η άνεση των χρηστών τους - και, ως εκ τούτου, δε νοούνται ως κτίρια κατά την έννοια του ν.4122/2013. Συνεπώς, σε περιπτώσεις που

δεν υπάρχει διαμορφωμένο κέλυφος δεν εκδίδεται ΠΕΑ (π.χ. σε ημιτελή, ασκεπή ή εγκαταλελειμμένα κτίρια ή κτιριακές μονάδες).>>

 

Και την παλιότερη εγκύκλιο προς συμβολαιογράφους, 10η 22/26 Ιανουαρίου 2011 << Θέμα: Εξειδίκευση ρυθμίσεων άρθρου 6 και 11 ν. 3661/08, άρθρων 14 και 15

Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΚΕΝΑΚ)>>

που θα έπρεπε να είχε διαβάσει:

 

<< στ) Όταν το κτίριο είναι ασκεπές ή/και ημιτελές και επομένως δεν πληρούται η έννοια του κτιρίου του άρθρου 2 παρ. 1 του Ν.3661/2008 ή όταν έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης

του κτιρίου και είναι αυτή σε ισχύ, για την πώλησή του δεν απαιτείται η έκδοση ΠΕΑ.>>

Τι να πω?Τα είπες όλα!!Ευχαριστώ.

Την εγκύκλιο του 2016 μου την έστειλαν και από το ΥΠΕΚΑ αλλά αυτή των συμβολαιογράφων δεν την είχα υπόψιν μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια περίπτωση με μια παλιά μονοκατοικία η οποία μετά από αγοροπωλησίες κληρονομίες κλπ βρέθηκε στους τωρινούς κληρονόμους σαν δύο ξεχωριστά σπίτια. Εμένα μου ζητήθηκε να κάνω ΠΕΑ για το μισό (το ένα σπίτι θεωρητικά). Πως το αντιμετωπίζω από τη στιγμή που σε όλα τα νόμιμα έγγραφα εμφανίζεται σαν 2 σπίτια ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει διαχωρισμός.

 

Κάνεις για όλο το σπίτι

 

Και δύο ιδιοκτησίες να ήταν, πάλι σωστός θα ήσουν (αφού θα έκανες ουσιαστικά ΠΕΑ για το κτίριο)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις για όλο το σπίτι

 

Και δύο ιδιοκτησίες να ήταν, πάλι σωστός θα ήσουν (αφού θα έκανες ουσιαστικά ΠΕΑ για το κτίριο)

 

Και το θεωρώ μονοκατοικία ή πολυκατοικία σαν σύνολο κτιρίου ? 

Το ΠΕΑ το θέλει για ενοικίαση.Θα έχει κάποιο πρόβλημα που τα τετραγωνικά θα φαίνονται διπλάσια?

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μονοκατοικία, αφού έτσι είναι πραγματικά

Η επιφάνεια δεν ενδιαφέρει στο μισθωτήριο. Σκέψου απλά, πως για πολυκατοικία (διαμερίσματα) μπορούμε να έχουμε 1 ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω την εξής περίπτωση:

Τριώροφη πολυκατοικία με δέκα διαμερίσματα είναι τοποθετημένοι στην οροφη τρεις ηλιακοι

θερμοσίφωνες διπλής ενέργειας με ενιαίο σύστημα για όλα τα διαμερίσματα.Ο ιδιοκτήτης

μου είπε την ηλεκτρική αντίσταση των ηλιακων την έχει απομονώσει και λειτουργεί μόνο

σαν ηλιακός μονής ενέργειας.Επίσης το κάθε διαμέρισμα διαθέτει ταχυθερμαντήρα στη ντουζιέρα.

Μου έχει ανατεθεί ΠΕΑ για το ένα διαμέρισμα.Έχω τους κάτωθι προβληματισμους για το Ζ.Ν.Χ.:

  • Στην καρτέλα του ηλιακου συλλέκτη πρέπει να κάνω επιμερισμό της επιφάνειας του ηλιακου συλλέκτη
  • Εφόσον έχει απομονώσει την ηλεκτρική αντισταση των ηλιακών συλλεκτών δεν πρέπει να την καταχωρήσω στο Ζ.Ν.Χ
  • Τον ταχυθερμαντήρα πρέπει να τον καταχωρήσω ή επειδή είναι μόνο στην ντουζίερα δεν χρείαζεται.
Link to comment
Share on other sites

Στη καρτέλλα του ζνχ θα καταχωρήσεις τον ταχυθερμαντήρα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του (ισχύς, β.α., μήνες, επιμερισμό του β.α.δικτύου διανομής) και στην καρτέλα του ηλιακού στην επιφάνεια θα κάνεις επιμερισμό με το σύνολο των τμ του κτηρίου ...

 

(τμ ηλιακών / τμ όλων των διαμερισμάτων) Χ (τμ διαμέρίσματος σου) = ...  τμ

Link to comment
Share on other sites

Στη καρτέλλα του ζνχ θα καταχωρήσεις τον ταχυθερμαντήρα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του (ισχύς, β.α., μήνες, επιμερισμό του β.α.δικτύου διανομής) και στην καρτέλα του ηλιακού στην επιφάνεια θα κάνεις επιμερισμό με το σύνολο των τμ του κτηρίου ...

 

(τμ ηλιακών / τμ όλων των διαμερισμάτων) Χ (τμ διαμέρίσματος σου) = ...  τμ

  • οπότε την αντίσταση του ηλιακού δεν την καταχωρώ εφόσον την έχει απομονώσει
  • τον ταχυθερμαντήρα θα τον καταχωρήσω προφανώς για όλους τους μήνες.δικτύο διανομής δεν έχει οπότε δεν χρειαζεται να τον κατχωρήσω
Link to comment
Share on other sites

 

  • τον ταχυθερμαντήρα θα τον καταχωρήσω προφανώς για όλους τους μήνες.δικτύο διανομής δεν έχει οπότε δεν χρειαζεται να τον κατχωρήσω Δικτυο έχει τόσο απο τον ταχυθερμαντήρα στη ντου\ζιέρα όσο και απο τον ηλιακό στη ντουζιέρα γι' αυτό σου έγραψα οτι θέλει επιμερισμό στο β.α. του δικτύου .. όχι στο δίκτυο δινομής (λάθο; μου)  ! :) 

 

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.