Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα, εκτελώ αυτοψία για έκδοση ΠΕΑ για χώρο περίπου 500 τμ. Από αυτά τα το 90% ειναι χώρος έκθεσης (χαλιά, μοκέτες) και το άλλο 10% έχει τις ταμειακές, computer κλπ. Ο χώρος ειναι ενιαίος.

 

Στην χρήση βάζω κατάστημα ή μήπως κάτι άλλο;

 

Επίσης υπάρχει διαχωριστικός τοίχος στο πίσω όριο με όμορο χώρο ο οποίος όμως στην παρούσα φάση ειναι κενός και δεν θερμαίνεται. Ο εν λόγω τοίχος θα ληφθεί ως σε επαφή με μθχ ή ως αδιαβατικός με το σκεπτικό όταν αν ο όμορος χώρος μισθωνόταν θα θερμαινόταν προφανώς;

 

Σας ευχαριστώ, έχω και μία ερώτηση περί η/μ αλλά θα την κάνω στο άλλο νήμα για να μην γίνεται μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το ωράριο λειτουργίας μεταξύ εμπορικού κέντρου και κατάστημα το 1ο λειτουργεί 12 και το 2ο 9ώρες ... συνεπώς κρίνω οτι χρήση θα εξαρτηθεί απο το ωράριο λειτουγίας.

Link to comment
Share on other sites

Τον χώρο του όμορου κτηρίου, αν φαίνεται το ότι θα λειτουργούσε ως χρήση του τριτογενούς τομέα αν μισθώνονταν, θα τον θεωρούσα ως θερμαινόμενο άσχετα από την υπάρχουσα κατάσταση.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Πάνο σε ευχαριστώ και εγώ προς τα εκεί κλείνω αφού ο χώρος όταν και εάν νοικιαστεί θα λειτουργήσει ως τριτογενούς.

Link to comment
Share on other sites

Γενική ερώτηση που μου προέκυψε από την παρατήρηση του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ:

 

Στα αδιαφανή δομικά στοιχεία επιλέγετε ποτέ μεσοτοιχία;;; Αφού όπως μας είπαν στα σεμινάρια όταν οι τοίχοι είναι αδιαβατικοί και υπάρχει επικοινωνία με θχ δεν χρειάζεται να βάλουμε καν τον εν λόγω τοίχο στο πρόγραμμα.Αν φυσικά θεωρήσω αυτόν ως μεσοτοιχία. Ποιο ακριβώς θεωρούμε ως μεσοτοιχία γιατί μάλλον μου διαφεύγει ο ορισμός...;

 

Επίσης, μπορεί να μου φρεσκάρει κάποιος πως υπολογίζουμε το δίκτυο διανομής σε δισωλήνιο σύστημα λέβητα; Έστω ότι έχω (τυχαίες τιμές) ένα λέβητα 100KW (ng1 και ng2 μονάδα ας πούμε) από τον οποίο ξεκινούν 8 κατακόρυφα ζεύγη στηλών και τα 5 περνάνε από το διαμέρισμα που εξετάζω. Τι κάνω στο δίκτυο διανομής;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μεσοτοιχία δεν σε αφήνει να βάλεις U, α,ε, σκιασμούς κλπ..... το πρόγραμμα τον αντιλαμβάνεται σαν αδιαβατικό. Μάλλον είναι στατιστικό στοιχείο ή υπάρχει για να βάζεις όλο κέλυφος κάπου (και τα αδιαβατικά στοιχεία). Το να μην τον βάζουμε, πρακτικά κερδίζουμε χρόνο, όπως το βλέπω.

 

Άλλη σκέψη θα μπορούσε να είναι να παίζει ρόλο στις θερμογέφυρες, υπολογίζοντας επιπλέον ακμές (μεταξύ μεσοτοιχίας και εξωετερικού τοίχου πχ) αλλά δεν βλέπω κάπου να μπορείς να "διευκρινήσεις" στο πρόγραμμα πότε η μεσοτοιχία σου έχει κοινή ακμή με εξωτερικό τοίχο ή άλλη μεσοτοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταχωρούμε μεσοτοιχίες στην περίπτωση επιθεώρησης τμήματος κτηρίου. Όταν εξετάζουμε ολόκληρο κτήριο τότε χρειάζονται για τον υπολογισμό του Um (θα υπολογίσει και το Κ.Α. τον δικό του μειώνοντας ταυτόχρονα τους επιμέρους συντελεστές θερμοπερατότητας αν χρειάζεται).

 

Σχετικά με το δίκτυο διανομής: υπολογίζεις (προσεγγιστικά ή αναλυτικά) την ισχύ του κάθε ζεύγους στηλών (από τα 10 ) και για το διαμέρισμα που εξετάζεις καταχωρείς την ισχύ εκείνου του ζεύγους από τα διερχόμενα (5) που έχει τον χειρότερο βαθμό απόδοσης.

 

Υ.Γ.: Στα μετά το 2010 κτήρια, τις θερμογέφυρες (εξωτερικών πλευρών και αυτών προς μ.θ.χ.) τις καταχωρούμε, οπότε μαζί με τις μεσοτοιχίες και τις εξωτερικές πλευρές μπορεί το λογισμικό να υπολογίσει τον Um. Παρομοίως και το Κ.Α. υπολογίζει τις θερμογέφυρές του και τον Um.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.