Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

Μιλάμε για εξώστες συνάδελφε, υπολογισμένους ως προβόλους, το δοκάρι που κολλάει ?

Δεν μπορεί κάποιος που είναι μηχανικός να θεωρεί ότι εξώστης στηρίζεται σε άλλο εξώστη.
Απλά πράγματα.
Μη φέροντα κατακόρυφα αρχιτεκτονικά στοιχεία ανάμεσα σε εξώστες ακόμη και αν έχουν σίδερα.

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 534
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανοικτός εξώστης λέγεται (**edit),  δεν είναι ερκερ. Διαφορετικό είναι να βάζω ξυλαράκια και περγκολίτσες πάνω σε μια βεράντα και άλλο να φτιάχνω πλήρη κατακόρυφα στοιχεία που διαμορφώνουν ένα ωραιότατο ημιυπαίθριο χώρο εκτός Ο.Γ.

Edited by petros71
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζουμε προσεκτικά τις απαντήσεις κάνοντας διάλογο και δεν αναλωνόμαστε σε χαρακτηρισμούς και υποκοριστικά.

Σε κάθε περίπτωση, σχεδόν όλοι οι συνάδελφοι γνωρίζουν ποιο είναι το φέρον και το φερόμενο στοιχείο. Δεν είναι ανάγκη να δημιουργούμε καινούργιους ορισμούς για να δικαιολογήσουμε την άποψή μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι εξώστης. Οι παραπάνω τοιχοποιίες δεν είναι φέροντα στοιχεία. Αντίστοιχες οικοδομές κατασκευάστηκαν και επι ΓΟΚ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και ένα ακόμη περίεργο στην κατασκευή που ανέβασα σε φωτο πιο πάνω, είναι ότι το ύψος του πρώτου καθ΄ύψος εξώστης ή  Η/Χ, από το πεζοδρόμιο, είναι δεν είναι 2,40μ!

εδιτ 

γνώμη μου:

από το πράσινο μέχρι το κίτρινο=αρχ/κο μη φέρον στοιχείο που δύναται να εξέχει της Ο.Γ. 

από το κίτρινο μέχρι το μπλε =εξώστης

από το μπλε μέχρι το κόκκινο= Η/Χ 

image.png.e0a8c5a27a2eed21f2909413d47b24fb.png

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ρε πως μας ανακάτωσε ο Braat... 

Τομούλα? :) 

image.thumb.jpeg.a982f79526fb7612d2815a3d6edcfe9f.jpeghttps://www.alexpolisonline.com/2013/04/polykatoikia-stin-alexandroupoli-sta-simantikotera-arxitektonika-erga.html

 

Opseis-Domes.jpg

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

εγω πήγα να πώ κάτι σχετικό, αλλά λέω θα την ακούσω. Κάποια στιγμή σε άλλη ερώτηση είχα πει αν επιτρέπεται με ένα πλέγμα να καλύψεις μια ολόκληρη όψη κτιρίου και η απάντηση που πήρα ήταν οτι αν το ΣΑ πεί ναι, μπορώ. Και οτι το ΣΑ δεν πρέπει να ασχολείται με την νομιμότητα αλλά με την αισθητική και μόνο... Οπότε δε πα να λέει ο ΝΟΚ οτι θέλει; Πουλάω μούρη; Είμαι ο mega αρχιτέκτονας; Το φτιάχνω όπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

Άρα έλλειψη πληροφορίας για τον Κανονισμό που εφαρμόστηκε.

Σύμφωνα λοιπόν με την τομή, με ΓΟΚ 85,  ο μελετητής έχει εξώστη με αρχιτεκτονικά στοιχεία έξω από τη ΡΓ και ΗΧ σε όλο το υπόλοιπο, όπως ακριβώς είπε και ο Βασίλης.

Βασίλη και το δεύτερο του ίδιου μελετητή είναι;

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε καλησπέρα

το κτίριο όπως γράφει και στο σαϊτ  που ανέβασε ο jbosdas  είναι προ του 2011 και άρα με ΓΟΚ 85 με κατόψεις

image.png.5520242aaf3a6a433af8b107cac6e1ff.png

Είναι πράγματι εντυπωσιακό και χαρακτηριστικό στην περιοχή αλλά εμένα -ίσως λόγω γήρατος-λίγο με ζαλίζει καθώς γίνεται ένα έντονο ογκο-οπτικό παιχνίδι με τους τοίχους και τη λοξότητα τους καθ΄ύψος σε σχέση με την κατεύθυνση της πρόσοψης του  

Όσο για το β' κτίριο που σε φώτο ανέβασα, δεν ξέρω -αλλά κατά  πιθανότητα 90% όχι -δεν είναι του ιδίου Αρχιτέκτονα

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.