Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

Δυστυχώς αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να πάρεις επίσημη απάντηση, εφόσον ο υπάλληλος δεν ....

Σε αντίστοιχη περίπτωση διχογνωμίας (προ ετών βέβαια), πήρα μπροστά στην υπάλληλο τηλέφωνο στο ΥΠΕΧΩΔΕ και μίλησε η ίδια ώστε να μην μπούμε στην χρονοβόρα διαδικασία των απαντήσεων.....

Ελπίζω το θέμα σου να λήξει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 489
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως και η Λεμπέση στο βιβλίο της λέει τα ίδια με την πολεοδομία, αλλά δες λίγο και το παρακάτω μήπως ισχύει το παρακάτω:

 

Εγγρ-46033/8844/87. 

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 23.7.1987 ]

Ημιυπαίθριοι και σε άλλον όροφο εκτός της προσθήκης

Σε απάντηση σχετικού, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το γ' εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 11 του Ν-1577/85, σε περίπτωση προσθήκης δεν προσμετρούνται στο ΣΔ εξώστες και ημιϋπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας που αντιστοιχεί στην προσθήκη. Οι ημιϋπαίθριοι χώροι επιτρέπεται να προβλεφθούν και σε άλλον όροφο από αυτόν που γίνεται η προσθήκη, εφ'όσον τηρηθεί η προαναφερόμενη διάταξη.

Επίσης σας γνωρίζουμε ότι, σχετικά με την απαίτηση προσπέλασης προς τους ακαλύπτους χώρους του οικοπέδου έχουμε αναφερθεί στο 48578/87 έγγραφό μας που σας έχουμε στείλει.

ΣΧΕΤ-ΝΟΜ παρ.2 του Αρθ-11 του ΓΟΚ/85. Εγγρ-48578/87.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, όμως υπάρχουν παλιές εγκύκλιοι που δεν αντίκεινται και ισχύουν ακόμα. Δεν γνωρίζω αν ισχύει σήμερα η συγκεκριμένη, δεν μπόρεσα να το ψάξω γι αυτό ειπα να δει μήπως ισχύει αν δεν υπάρχει κάτι νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλεφωνική συνομιλία με το ΥΠΕΚΑ μου είπαν ότι κατά 99% έχω δίκιο, αλλά θα πρέπει να στείλω στην αρμόδια ΥΔΟΜ γραπτό ερώτημα και μετά την απάντηση να τους τη στείλω για να μου απαντήσουν και αυτοί.

Καλό καλοκαίρι δηλαδή φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΦΟΥΣΤΗ ΜΟΥ... είναι δυνατόν??? ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???

 

Δλδ επειδή κάποιοι έχουν μείνει στον ΝΟΚ, θα πρέπει εμείς να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα???

 

Στη θέση σου θα κατέθετα όπως νομίζω εγώ ότι είναι σωστό!!! ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα ΓΡΑΠΤΗ και ΕΠΙΣΗΜΗ απάντηση!!!

 

Από κει και πέρα, ρώτα την "ευγενικά" (όσο μπορείς δλδ), εάν δικαιωθείς αργότερα, τι αξιώσεις έχει ο πελάτης σου από την ΥΔΟΜ περί καθυστέρησης του έργου! :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, όμως υπάρχουν παλιές εγκύκλιοι που δεν αντίκεινται και ισχύουν ακόμα. Δεν γνωρίζω αν ισχύει σήμερα η συγκεκριμένη, δεν μπόρεσα να το ψάξω γι αυτό ειπα να δει μήπως ισχύει αν δεν υπάρχει κάτι νεότερο.

Οι ΑΗΧ ειναι νεος ορισμος και δεν υπηρχαν κατα ΓΟΚ ως εκ τουτου δεν τιθεται θεμα εφαρμογης του αρθρου 35 του ΝΟΚ (Τ.Ε) (διατάξεις της πολεοδομικής νομοθεσίας οι οποίες δεν είναι αντίθετες με τις ρυθμίσεις του ΝΟΚ εξακολουθούν να ισχύουν)

 

Ισως να ξεχαστηκε κατα την συγγραφη του νομου να μπει ο συγκεκριμενος περιορισμος αλλα οποιος και να ειναι ο λογος η συναδελφος καλα κανει και το κυνηγαει αν και θα επρεπε ο ελεγκτης να εχει αναρρωτηθει τι ισχυει και οχι να νομοθετει απο μονος του.

 

Κατι τελευταιο.Τα υλικα στην οικοδομη εχουν τιμολογηση απολυτα εξαρτημενη απο την τιμη του πετρελαιου.Στην παρουσα χρονικη στιγμη το πετρελαιο ειναι σε καλη τιμη και τα προιοντα κρατουν τιμη.Κανεις δεν ξερει ποια θα ειναι η τιμη τους μετα απο 3-4-5 μηνες.Ειναι κριμα και αδικο να πληρωσει καποιος που θελει να φτιαξει ενα σπιτακι με χιλια βασανα πχ 5000 ευρω παραπανω στα σιδερα γιατι καποιος καποτε ετσι το θελησε

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το τελευταίο σχόλιο του φίλου dimitris11140 εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/33165-Ζητήματα-θέσης-κτηρίου/?p=775856

 

Η λογική του επιμερισμού του χώρου σε ΑΗΧ ή στεγασμένο χώρο ανάλογα με το ποσοστό ανοίγματος που εκάστοτε επιτυγχάνεται δεν νομίζω ότι ισχύει κατά ΝΟΚ.

Πολύ δε φοβάμαι ότι δεν ισχύει και το πάνω από 40% μετράει και κάτω όχι για τις επιφάνειες ΑΗΧ+εξωστών (υπάρχει η λέξη σύνολο στη διάταξη).

Γενικά νομίζω ότι στο ΝΟΚ έχει αφαιρεθεί η λογική του "ολίγον παρθένος" του ΓΟΚ ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.