Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Συνάδελφε θεωρώ πως κάνει λάθος αλλά παραξενεύομαι γιατί γνωρίζω την άποψή σου στο συγκεκριμένο θέμα.

Οπότε μάλλον δεν κατάλαβα τι γράφεις...

Απλά θεωρώ πως στο κουτάκι θα πρέπει να γράψουμε την καθαρή αμοιβή που θα έχει η ΑΠΥ προς τον πελάτη.

Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

 

Όντως δεν κατάλαβες, γιατί τελικά το ίδιο λέμε! :smile:

 

Η επισήμανσή μου (που δεν περιγράφηκε κατανοητά) ήταν ότι στο ποσό της ΑΠΥ προς τον πελάτη και προς το κουτάκι, θα πρέπει κανονικά να περιλαμβάνει τις κρατήσεις μας και όχι να λέμε στον πελάτη "θα μου δώσεις 1000€+230€ ΦΠΑ, θα σου δώσω ΑΠΥ για 1230€, αλλά θα μου πληρώσεις και μαύρα τα 80€ κρατήσεις μου!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί βρε φίλε, αν το πει κάποιος πειράζει;;;;; Πρέπει όλα να είναι με απόδειξη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα οι "politically correct" του φόρουμ θα αφρίσουν με αυτό που γράφεις, αλλά όπως μας κατάντησαν... Εγώ δηλαδή που μου ζητάνε φέτος φόρο λόγω τεκμηρίων κάπου στο 1500άρικο συν αποδείξεις δαπανών για το "αφορολόγητο", μεγαλύτερου ποσού από το συνολικό (πραγματικό και ειλικρινέστατο) εισόδημα που είχα πέρυσι, τι πρέπει να κάνω; Δεν είναι τεράστια υποκρισία και από τις 2 πλευρές το όλο θέμα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε φίλε, αν το πει κάποιος πειράζει;;;;; Πρέπει όλα να είναι με απόδειξη;;;;

 

ΙΑΣΟΝΑ... σε public forum είμαστε!!! :wink:

Δεν πειράζει να το πει, αλλά όχι να μου έρχεται πελάτης και να μου λέει "βρήκα φθηνότερα" και όταν του αναφέρω τα 100 € κρατήσεις, να μου λέει "ε, ναι, θα του τα δώσω έξτρα" και τελικά να έχουνε ελάχιστη απόκλιση οι αμοιβές μας.

 

Ε τώρα οι "politically correct" του φόρουμ θα αφρίσουν με αυτό που γράφεις, αλλά όπως μας κατάντησαν... Εγώ δηλαδή που μου ζητάνε φέτος φόρο λόγω τεκμηρίων κάπου στο 1500άρικο συν αποδείξεις δαπανών για το "αφορολόγητο", μεγαλύτερου ποσού από το συνολικό (πραγματικό και ειλικρινέστατο) εισόδημα που είχα πέρυσι, τι πρέπει να κάνω; Δεν είναι τεράστια υποκρισία και από τις 2 πλευρές το όλο θέμα δηλαδή;

 

Δεν ξέρω εάν θεωρούμαι "politically correct", αλλά δεν άφρισα! :smile:

Εγώ, λόγο αφορολόγητου στα 9000€, τη γλιτώνω με κάτι ψηλά.... φέτος!

Υποκρισία δεν το λες.... το ότι μας κλέβουν το λες! ....Και αυτοί το ξεκίνησαν πρώτοι !!!!!!

 

Κάπου στη μέση είναι πάντα η αλήθεια αλλά ποιος την ψάχνει!

 

Ελπίζω κανείς !!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,

Μας κλέβουν ασυστόλως, αδιστάκτως και καθημερινά!!!

Μας κλέβουν από παντού και παντοιοτρόπως!!!

Μας απομυζούν και μας εμπαίζουν κι από πάνω!!!

Και επειδή ζούμε σε μια χώρα "δημοκρατική", κι επειδή κάποιοι γύρω μας είναι ακόμα "πρόβατα" και "φυτά", αδυνατούμε να ενεργήσουμε!!!

Καθόμαστε και κάνουμε τους "εισπράκτορες" των δικών τους ..."κεκτημένων - απαιτήσεων"!!!

Κι αυτοί ....αράζουν και ...χτενίζονται!!!!

 

1. Σε ποιόν θα κάνω μήνυση γιατί πληρώνω τα φάρμακά μου από την τσέπη μου 300 ευρώ το μήνα, όντας ασφαλισμένος 30 χρόνια;

2. Σε ποιόν θα κάνω μήνυση γιατί πλήρωνα τις εξετάσεις κ.λπ. για τον συνταξιούχο οικοδόμο με 40 χρόνια ασφάλισης πατέρα μου, νοσηλευόμενο για δύο χρόνια σε κρατικά νοσοκομεία, που πέθανε πριν τρεις μήνες;

3. Σε ποιόν θα κάνω μήνυση γιατί η κάθε "αποκλειστική" νοσοκόμα εισέπραττε 90 ευρώ τη βάρδια νομιμότατα και με παραστατικό και το ΙΚΑ μου έδωσε 35 ευρώ;

4. Σε ποιόν θα κάνω μήνυση γιατί "αυτοί τα έτρωγαν" μέχρι τώρα κι εγώ πληρώνω το ..."μαλλί";

5. κ.λπ.

6. κ.λπ.

 

P.S.

Ναι, μέχρι σήμερα δεν ήμουν "κλέφτης", με αναγκάζουν όμως να σκέφτομαι κι αυτό το δρόμο......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχει δωθεί καμιά παράταση για αυτό το θέμα των δέκα ημερών για την υποβολή σχεδιών μετά την ολοκληρωμένη υπαγωγή ή όχι?

 

Και αν , μετά από αίτηση, το κάνουμε ξανά προσωρινή υπαγωγή, αυτό επηρεάζει σε κάτι τον πελάτη που πλήρωσε εφ'άπαξ, πήρε τη βεβαίωση μεταβίβασης και θεωρεί πως ξεμπέρδεψε με την όλη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γνώριζει κάποιος ποια στοιχεία βαζουμε στο σύστημα στην ένδειξη "ΑΜΟΙΒΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ/ΤΕΕ" ?

 

1) εισφορές ΤΕΕ

2) Συμφωνιτικό ?

3)Το 'εντυπο του ΤΕΕ για τον υπολογισμό της αμοιβής?

Edited by amos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.