Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Γιατί φωτογραφίες του ακινήτου σε jpg σε συμπιεσμένη μορφή rar τι πειράζει;

 

 

Το ΤΕΕ εχει αναρτησει manual για τη Β Φαση.

Τα αρχεια που "επιτρεπονται" ειναι συγκεκριμενα.

Τα ραρ δεν υποστηριζονται.

 

Εγω προσωπικα οτι ανεβαζω σε pdf κλειδωνω τη δυναοτητα επεξεργασιας, μονο εκτυπωση και αποθηκευση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξάλλου και το pdf είναι και εύκολο να γίνει και πολύ εύχρηστο το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις "ειδικό πεδίο" στην υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, οπότε το δηλώνει αυτός κι εσύ στην τεχνική σου έκθεση (τελευταία παράγραφο) γράφεις αυτό που παραθέτω στη συνέχεια, το οποίο γράφω κι εγώ σε περιπτώσεις που δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο.

 

"....Τέλος με την παρούσα τεχνική έκθεση και δεδομένης της αυτοψίας υποστηρίζω τη δήλωση των ιδιοκτητών σχετικά με το χρόνο κατασκευής των συγκεκριμένων αυθαίρετων κατασκευών, οι οποίες επιπροσθέτως δεν εμπίπτουν σε καμία από τις περιπτώσεις της § 3 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011...".

 Εννοείς όταν δεν μπορείς να βρείς αεροφωτογραφία, ή η αεροφωτογραφία δεν μπορεί να δείξει τις αυθαίρετες κατασκευές (κλείσιμο ΗΧ, πυλωτής, αλλαγή χρήσης υπογείου κλπ) αν κατάλαβα καλά!

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ σε κάθε περίπτωση που δεν μπορώ να βρω άλλο π.χ. δημόσιο έγγραφο ως αποδεικτικό.

Συμπληρωματικά, όπου έχω π.χ. τιμολόγια υλικών κ.λπ. τα βάζω επικουρικά.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο ΑΜΟΙΒΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ/ΕΙΣΦΟΡΑ ΤΕΕ μετά την κατάργηση της εισφοράς τι πρέπει να ανεβάσω γιατί μου το λέει σαν προαπαιτούμενο; Αν θυμάμαι καλά κάποιος είχε ανεβάσει ένα αρχείο που μιλάει για την κατάργηση των εισφορών. Επειδή δεν μπορώ να το βρω μπορεί να μου το δείξει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μην ανεβάζεις απολύτως τίποτα.

Ας περιμένουμε μήπως και το "απο-τσεκάρουν" ως προαπαιτούμενο.

Αν δεν το κάνουν μέχρι 15.9 τότε προσωπικά έχω έτοιμο το ΦΕΚ που μιλάει για την κατάργηση του 2% υπέρ ΤΕΕ σε pdf, θα το ανεβάσω και θα τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσονα.

Θέλω να ρωτήσω επίσης:

1) Για μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο βάζω ανεβάζω το γνωστό σημείωμα του Ιάσονα.

2) Όταν έχουμε άδεια πρέπει να ανεβάσουμε και απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

Α εγώ ανεβάζω την τελευταία εγκύκλιο (νομίζω) που λέει ότι ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΤΟ 2% ΠΡΟΣ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ιάσονα.

Θέλω να ρωτήσω επίσης:

1) Για μη άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο βάζω ανεβάζω το γνωστό σημείωμα του Ιάσονα.

2) Όταν έχουμε άδεια πρέπει να ανεβάσουμε και απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου;

 

1. Ο Ν.4014/2011 στο άρθρο 24 – § 2β αναφέρει χαρακτηριστικά ότι: «…Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο…». Δηλαδή, αν το "οικόπεδο" είναι οικοδομήσιμο πρέπει να υποβάλλεις Διάγραμμα Κάλυψης!

 

2. Απόσπασμα ρυμοτομικού έχει συνήθως πάνω το Τοπογραφικό Διάγραμμα της άδειας. Προσωπικώς δεν ανεβάζω τίποτε άλλο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν θέλεις να ανεβάσεις 4 φωτογραφίες δεν συμπιέζεις; Τις ανεβάζεις μία μία στο σύστημα. Εγώ συμπιέζω και ανεβάζω ένα αρχείο για κάθε επιλογή του συστήματος. 

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.