Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ Ν.4014/2011 ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΤΗΣ  ΥΠ.ΑΡΙΘΜ.41498/2011 κ.υ.α (Β'2167) ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΕΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΟΝΤΑ ΝΟΜΟ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι να κάνω συνάδερφε...

το οτι ειναι ασχετοι το ξερουμε.....αλλα μηπως και εμεις βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας???

αφου ο 4178 το λεει καθαρα μεχρι το  τελος της ισχυς του νομου δηλαδη σε 18 μηνες....το συστημα το ανοιξανε ... μπορουμε να βαλουμε σχεδια μεσα......

γιατι λοιπον να υπακουμε στο νομο επιλεκτικα και μαλιστα εκει που δεν μας συμφερει???

και ξανακανω την ιδια ερωτηση την οποια εχω κανει και στο παρελθον.......

 

ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟ ΥΠΕΚΑ ΓΙΑ ΤΟ Δ.Δ.Τ.????

 

εγω το μονο που διαβασα ειναι οτι απλα δεχεται αυτα που εχουν κατατεθει συμφωνα με την προταση του τεε....δεν λεει οτι καταθεστε δ.δ.τ.  συμφωνα με τις οδηγιες του τεε......προφανως αυτο θα αποσαφινιστει με υ.α......κανω λαθος???

και επαναλαμβανω υπαρχουν περιπτωσεις οι οποιες ειναι ακομα στον αερα και δεν εχουν απαντηθει για το ποτε χρειαζεται δ.δ.τ ή στατικη μελετη.....και τι στατικη μελετη????

και μην βγουν παλι καποιοι και πουν αφου ξερουμε τι χρειαζεται για να γινει μια στατικη μελετη......εγω σας λεω δεν ξερουμε ακομα τι θελουνε!!!

 

εδω εχουν γινει αυθαιρετα απο εμπορικα κεντρα εως δημαρχεια εως γηπεδα και δεν ξερω εγω τι αλλο........μηπως υπογραφουμε με ελαφρα την καρδια για να τελειωνουμε....???

 

και για να το τραβηξω λιγο ακομα οπως ειχε πει και ενας φιλος δικηγορος πριν κανα χρονο....καλα πως υπογραφεις υ.δ. οτι διαθετεις ολα τα στοιχεια-μελετες ενω σου λεει ξεκαθαρα οτι θα βγαλω αποφαση για το πως θα συνταχθει το δ.δ.τ.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στις δηλώσεις που έχω σε ολοκληρωτική υπαγωγή θα ανεβάσω τα αρχεία μέχρι 30/09/2013. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να περιμένω!!! Και γνώμη μου είναι ότι αυτό είναι το σωστό, ανεξάρτητα τι θα γίνει στο μέλλον με τις δηλώσεις αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, giannisp,

το σκεπτικό να τα ανεβάσω τώρα στον παλιό νόμο είναι ότι

δε γνωρίζω με ποιο τρόπο θα κάνω τη μεταφορά στον καινούργιο...

(εκτός κι αν είναι ήδη γνωστός αυτός ο τρόπος και μου διαφεύγει λόγω

καλοκαιρινών διακοπών...)

 

Εάν λοιπόν ο τρόπος μεταφοράς των ολοκληρωμένων δηλώσεων του 4014

στον 4178 γίνει πχ με ένα κουμπί με το οποίο μεταφέρονται όλα τα στοιχεία - αρχεία

κομπλέ (λέμε τώρα...), τότε γιατί να μην τα έχω ήδη έτοιμα να τελειώνω;

 

Το ότι δεν ισχύει η προθεσμία 30/09 είναι ξεκάθαρο, το θέμα μου δεν είναι

η προθεσμία, αλλά η εκκρεμότητα!

Προσωπική άποψη..

Edited by kioanni
Link to comment
Share on other sites

Και να τα βάλεις τα σχέδια θα πρέπει να τα ξανατροποποιήσεις (άλλοι συντελεστές υπέρβασης, μάλλον συμψηφισμός με 3843/2010). Άλλα λοιπόν σχέδια, δηλαδή ακύρωση των παλιών κτλ.

 

Το καλύτερο θα είναι να μιλήσουμε άμεσα με τους πελάτες, ποιοί θέλουν και αν θέλουν να μπουν στον καινούργιο νόμο από τώρα, οπότε και ανάλογα να πράξουμε.

 

Με λίγα λόγια μπλέξαμε. Και για δουλειά που για πολλές περιπτώσεις δεν πληρώνετε.

 

Αχ αυτήν η εκκρεμότητα. Που την κουβαλάω 2 χρόνια τώρα. Τελικά άξιζε???

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

   Κι εγώ είχα πρόθεση να ανεβάσω τα αρχεία μέχρι το τέλος του μήνα, γιατί, εδώ που ζούμε, δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά...τώρα βλέπω ότι δεν μπορώ! Σε κάποιες δηλώσεις που ήταν σε ολοκληρωμένη είχα κάνει ηλεκτρονική αίτηση και είχαν γυρίσει σε προσωρινή, και αυτές δεν έχουν πρόβλημα- τα αρχεία ανεβαίνουν. Όσες, όμως, δεν τις είχα γυρίσει σε προσωρινή βλέπω ότι δεν υπάρχει καν η δυνατότητα εισαγωγής αίτησης, άρα και ολοκλήρωσης της β' φάσης.

 

Και αναρωτιέμαι: αφού η ημερομηνία λήξης για τη β' φάση είναι 30.9.2013, ποιος πανέξυπνος αποφάσισε να κλειδώσει τις ηλεκτρονικές αιτήσεις???  

 

Γι άλλη μια φορά τα γνωστά καραγκιοζιλίκια....

Για να μην πώ για αιτήσεις εργασιών επισκευής που εκκρεμούν σε πολεοδομίες. Που έχουν κατατεθεί πριν την ισχύ του 4178 και ακόμα δεν έχουν διεκπεραιωθεί...

Link to comment
Share on other sites

   Κι εγώ είχα πρόθεση να ανεβάσω τα αρχεία μέχρι το τέλος του μήνα, γιατί, εδώ που ζούμε, δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά...τώρα βλέπω ότι δεν μπορώ! Σε κάποιες δηλώσεις που ήταν σε ολοκληρωμένη είχα κάνει ηλεκτρονική αίτηση και είχαν γυρίσει σε προσωρινή, και αυτές δεν έχουν πρόβλημα- τα αρχεία ανεβαίνουν. Όσες, όμως, δεν τις είχα γυρίσει σε προσωρινή βλέπω ότι δεν υπάρχει καν η δυνατότητα εισαγωγής αίτησης, άρα και ολοκλήρωσης της β' φάσης.

Στις ολοκληρωμένες υπαγωγές υπήρχε και συνεχίζει να υπάρχει η δυνατότητα ανεβάσματος αρχείων. Αυτό που πρέπει να σε αγχώσει είναι οι δηλώσεις που ζήτησες να επανέλθουν σε προσωρινή. Αυτές πλέον πρέπει να μπουν αναγκαστικά στο νέο νόμο με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο εξής.

Μην έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι, δεν θα χρειαστεί ν' αλλάξουν τα έγγραφα, σχέδια κ.λπ. των δηλώσεων που από τον 4014 θα πάνε στον 4178 για ν' ακολουθήσουν τις προδιαγραφές αυτού.

Και να το πουν από το ΥΠΕΚΑ ή το ΤΕΕ γεννώνται πλείστα νομικά θέματα που χρήζουν αντιμετώπισης...

Σκεφτείτε το και μην βιάζεστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να προβλεφθει κατι για τις προσωρινες δηλωσεις που προηγηθηκε αιτηση για ανοιγμα τους για να ακυρωθει λανθασμενο αρχειο, γιατι δεν παυει να αποτελει αυτο μερος της διαδικασιας υποβολης και ολοκληρωσης των σχεδιων της β φασης, η οποια εχει ισχυ και αυτον το μηνα. Ηδη εστειλα ερωτημα για διευκρινιση τι μπορει να γινει σε αυτες τις περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.