Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται τώρα.

Δεν τους αναγκάζει να το κάνουν τώρα ο νόμος.

Αλλά, όταν κάποιος χρειαστεί να βγάλει βεβαίωση π.χ. μεταβίβασης, τότε αυτή θα εκδοθεί με τον 4178 και μέσα σε 30 ημέρες θα πρέπει η δήλωση 4014 να μεταπηδήσει στο νέο νόμο.

Έμμεσα δηλαδή, μας λένε ότι, πρέπει κι αυτές να μπουν....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΙΑΣΟΝΑ

Να μου επιτρέπεις να συμπληρώσω ότι

 

μετά την 7-2-2015 από το ΤΕΕ  ΟΛΕΣ θα μεταφερθούν αυτόματα 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης: οι οριστικοποιημενες με 4014 για τις οποιες εκκρεμουν τα δικαιολογητικα Β φασης, θα μπορουν να ανεβουν μεσω του νεου συστηματος 4178 αλλα ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ του 4178; Και βεβαια το ρωταω για τα θεματα παλαιοτητας, διοτι αν πρεπει να βρεθουν υπογεια που αλλαξανε χρηση πριν 20 χρονια ας πουμε χαιρετηστε μου τον πλατανο.

Και κατι ασχετο: το σκαναρισμα και ανεβασμα ΦΕΜ ειναι υποχρεωτικο; Πηγα για έλεγχο δικαιολογητικων στην εφορια, τα κρατησαν ολα, το μυαλο μου ηταν στις βουτιες τησ επομενησ μερας στη Σιφνο και μολις τωρα συνειδητοποιησα οτι...κατι λειπει.

Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης: οι οριστικοποιημενες με 4014 για τις οποιες εκκρεμουν τα δικαιολογητικα Β φασης, θα μπορουν να ανεβουν μεσω του νεου συστηματος 4178 αλλα ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ του 4178; 

 

Όχι συνεχίζουν με τον 4014.

Όταν χρειαστεί να μεταπηδήσει η δήλωση στον 4178 τότε εξετάζονται οι προδιαγραφές του 4178 (που αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί).

 

 

Και κατι ασχετο: το σκαναρισμα και ανεβασμα ΦΕΜ ειναι υποχρεωτικο; Πηγα για έλεγχο δικαιολογητικων στην εφορια, τα κρατησαν ολα, το μυαλο μου ηταν στις βουτιες τησ επομενησ μερας στη Σιφνο και μολις τωρα συνειδητοποιησα οτι...κατι λειπει.

 

Όχι δεν είναι για το σύστημα.

Είναι όμως απαραίτητο για το αρχείο σου (για να εκπέσεις το φόρο που πλήρωσες).

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ για το λογο αυτο περασα ελεγχο δικαιλογητικων. εχει βγει το εκκαθαριστικο ηδη οποτε υποθετω ειμαι οκ-μιλαμε παντα για ΦΕΜ του 2012, τα φετινα τα εχω στο αρχειο κανονικα.

 

ΙΑΣΟΝΑ αν αργα ή γρηγορα θα χρειαστει να περασει, θα υπαρξει τεραστιο μπλεξιμο με το θεμα της παλαιοτητας. ΟΚ απο δω και περα ξερουμε τι λεει ο νομος και φροντισαν να μας κανουνε το μπαμπουλα με τις επιπτωσεις του μηχανικου, αλλα για κλεισμενες υποθεσεις που τα ακινητα μαλιστα εχουν πωληθει μεταβιβασθει κλπ, θα κληθει καποιος να πληρωσει 7 φορες το προστιμο επειδη δεν υπαρχει αεροφωτογραφια που να δειχνει το υπογειο ή το παταρι; Θα τους παρει ο διαολος - κι εμας μαζι

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το σύστημα.... με κακούς οιωνούς!!!

 

"Με την παρούσα έκδοση Λογισμικού ξεκινά η λειτουργία του συστήματος του ΤΕΕ για τη διαχείριση των δηλώσεων και των βεβαιώσεων σύμφωνα με το Ν. 4178/2013. Οι δηλώσεις του Ν 4014 είναι διαθέσιμες προς το παρόν μόνο για επισκόπηση και για την συμπλήρωσή τους με ψηφιοποιημένα δικαιολογητικά."

Link to comment
Share on other sites

Καραμπινάτος εκβιασμός κατά παράβαση νόμου που οι ίδιοι ψήφισαν.

 

Λυπάμαι τους συναδέρφους με ΄΄προβληματικές΄΄ δηλώσεις.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον 

ας μας έδιναν την δυνατότητα προσωρινής μεταφοράς τους στο 4178

για να δούμε και να πούμε τα νέα πρόστιμα στους παλιούς πελάτες μας 

να αρχίσουν να τα χωνεύουν!!

 

Έτσι και  αλλιώς άλλη δουλειά δεν έχουμε που δεν έχουμε!!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.