Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Προσωπικα σε καθε σχεδιο αναφερω αριθμο δηλωσης, αριθμο πρωτοκολλου και ηλ. κωδικο.

Αυτα ειναι σιγουρο οτι θα αλλαξουν.

οτι θα παει σιγουρα στον Ν4178 απλα δεν υπαρχει κανενας λογος να ανεβασετε τιποτα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ προσανατολίζομαι στο να τελειώνω με τις ολοκληρωμένες υπαγωγές μέχρι τα τέλη του Σεπτέμβρη. 

Νομίζω πως μας συμφέρει και από άποψη διαχείρισης του χρόνου μας (έτσι κι αλλιώς με αυτή την προοπτική δουλειάς γυρίσαμε από τις διακοπές μας).

Απλά με εκνευρίζει αυτό το διφορούμενο, το κι έτσι κι αλλιώς, το εγώ το ερμηνεύω έτσι ο άλλος γιουβέτσι.

Άσχετο, αλλά σήμερα ήμουν σε ΥΔΟΜ και προσπαθούσαμε για 1 ώρα να βγάλουμε άκρη για μια απλούστατη περίπτωση Ε.Μ.Κ. μια και με το άρθρο 48 του 4178 τα έκαναν πάλι μπάχαλο και αναμένονται Κ.Υ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να προβλεφθει κατι για τις προσωρινες δηλωσεις που προηγηθηκε αιτηση για ανοιγμα τους για να ακυρωθει λανθασμενο αρχειο, γιατι δεν παυει να αποτελει αυτο μερος της διαδικασιας υποβολης και ολοκληρωσης των σχεδιων της β φασης, η οποια εχει ισχυ και αυτον το μηνα. Ηδη εστειλα ερωτημα για διευκρινιση τι μπορει να γινει σε αυτες τις περιπτωσεις

 

Δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αν θα μπορέσουμε να προσθέσουμε μηχανολογο μηχανικο, οσοι δεν το καναμε για την τεχνικη εκθεση η/μ εκανα σημερα σχετικη ερωτηση στο τεε.

 

Μου απαντησαν πως θα εξεταστεί η δυνατότητα υλοποίησης σχετικών αιτημάτων, μετά από αναφορά του α/α δήλωσης.

 

Καλό είναι, όσοι έχουν αντίστοιχες περιπτώσεις να στείλουν ένα email σχετικα με το ζητημα να δουν αν είμαστε αρκετοί με το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Ειδάλλως θα γίνεται μετά την υλοποίηση της μεταφοράς τους (μέσω υποβολής σχετικού αιτήματος από το μηχανικό και καταβολής ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ επί του παραβόλου), θα είναι επεξεργάσιμες και, όσον αφορά την υποβολή των δικαιολογητικών, θα

ακολουθήσουν τις προθεσμίες του νέου νόμου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από το γεγονός ότι, η δήλωση είναι σε Προσωρινή Υπαγωγή!!!!! Άρα ακολουθεί αυτά που έχουν προβλεφθεί για την κατηγορία αυτή!!!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση στο ΥΠΕΚΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ  ΥΠΑΓΩΓΗΣ  ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ  ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 4178/2013 ?

 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΚΑ

 

Στο νέο ηλεκτρονικό σύστημα του Ν 4178/13, που λειτουργεί από 02/09/2013, εμφανίζονται οι δηλώσεις αυθαιρέτων του Ν 4014/2011 και παρέχεται σε αυτές (ανεξαρτήτως κατάστασης δήλωσης) η δυνατότητα επισύναψης σχεδίων και λοιπών αρχείων, ενημέρωσης των πληρωμών και έκδοσης αναφορών ένταξης. Αυτά θα ισχύουν μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μετάβασής τους στο νέο νόμο, που αναμένεται εντός προθεσμίας 30 ημερών από τη δημοσίευση της Υπουργικής Απόφασης που καθορίζει λεπτομέρειες της μετάβασης (είναι ήδη αναρτημένη στο site του ΥΠΕΚΑ). Μετά την υλοποίηση της μεταφοράς τους (μέσω υποβολής σχετικού αιτήματος από το μηχανικό και καταβολής ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ επί του παραβόλου), θα είναι επεξεργάσιμες και, όσον αφορά την υποβολή των δικαιολογητικών, θα ακολουθήσουν τις προθεσμίες του νέου νόμου.

 

Βλ. και την υπουργική απόφαση που καθορίζει τη διαδικασία μετάβασης

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=2579&language=el-GR

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε η προθεσμία του 4178 θα ισχύσει για τις δηλώσεις του 4014 μόνο για αυτές που θα κάνουν αίτημα ένταξης στον 4178? Και όσοι δεν ενδιαφέρονται να υποθέσουμε ότι πάνε για τις 30/9?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτές που ολοκληρωσα ανέβασα (στο παρελθόν το 95%) των ζητούμενων αρχείο. Και γι'αυτό πληρώθηκα. Θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα για να είμαι εντάξει προς τις υποχρεώσεις μου απέναντι στο συμφωνητικό που έχω υπογράψει. Αν πάμε στο νέο νόμο όπως φημολογείται όλα τα αρχεία θα πρέπει να αλλάξουν και να διαγραφούν (όλα κάνουν αναφορά στο 4014). Άρα θα προβώ σε νέα συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη και αν πρέπει να κάνω τα πάντα από την αρχή θα πρέπει να πληρωθώ  κανονικά (το έχουμε αναπτύξει σε άλλο post). Βέβαια με τις προσωρινές δηλώσεις την πάτησα και δεν θα ανεβάσω τίποτα (έκτος από αυτά που ανέβασα ήδη) και αυτό γιατί δεν με πλήρωσαν (και βλέπω να τρώω φέσι από εκεί). Βέβαια θα γίνει χαμός με τους ιδιοκτήτες όταν θα ακούσουν ότι πρέπει να δηλώσουν. Προς το παρόν τους έχω στο περίμενε και βλέπουμε τι θα βγάλουν για να έχω κίνητρο και να δω τι θα ζητηθεί τελικά επιπλέον στο 4178.

ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ. ΕΛΛΑΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!!

 (συγνώμη για το off topic)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.