Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Εγω καταλαβαινω  οτι το βαζεις στην  ππλατφορμα του 4178 που ακομα κι αν βγαζει μεγαλυτερο προστιμο  εφοσον δεν αλλαζουν τα πολεοδομικα μεγεθη το προστιμο παραμενει αυτο του 4014.

Προτιμω να ειμαι αισιοδοξη  γιατι η παραπανω παραδοχη μου φαινεται  λογικη.Το περιμένουμε βεβαια και εγγραφως, αλλα το σιγουρο ειναι οτι το 30/9  σας ημερομηνια δεν υφισταται

 

Καθολου λογικη απαντηση δεν ειναι.

Κανεις δηλωση υπαγωγης σε ενα Νομο (Ν4178) και οφειλεις να ακολουθησεις τις διαταξεις του.

Εκτος και αν υπαρξουν "μεταβατικες" διαταξεις ή ΥΑ που να καθοριζει κατι διαφορετικο.

Στην περιπτωση ομως αυτη να ξερεις οτι δεν υπαρχει ισονομια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περιπτωση ομως αυτη να ξερεις οτι δεν υπαρχει ισονομια.

 

Κι αυτό είναι που ΔΕΝ θα επιτρέψει να γίνει κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

πιθανως να υπαρχει ειδικο φυλλο καταγραφης ή καποια κατηγορια μεσα στην πλατφορμα του 4178 για δηλωσεις 4014.Τη γενικη γραμμη  μου ειπαν , οχι ακριβώς τον τροπο που θα εφαρμοστει.

Οσον αφορα την ισονομια λιγο τους απασχολει!!!Ποσοι δωσαν ενα σκασμο λεφτα στα υπογεια με τ ον 3843 και τωρα τα προ του 75 πανε με πεντακοσαρικο;

Αλλωστε ολες οι υπαγωγες του 4014 απ οτι λενε κρατανε τα αρχικα προστιμα χωρις αλλαγη πολεοδομικων μεγεθων

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

     Ρέ παιδιά κάποιος  συνάδελφος έγραψε  ότι σέ κάθε σχέδιο πού θά ανεβάζουμε θά πρέπει νά γράφουμε στό πινακάκι καί τό ΑΑ τής δήλωσης? αυτό τό έψαξα στήν οδηγία καί δέν τό βρήκα πουθενά. Αν είναι έτσι από πού προκύπτει?  Εγώ έβαλα τά σχέδια καί γράφω  στό πινακάκι μαζί μέτά άλλα στοιχεία γιά παράδειγμα  " ΚΑΤΟΨΗ ΙΣΟΓΕΙΟΥ 4014/11" αυτό δέν αρκεί θά πρέπει νά γράφουμε καί τό ΑΑ. ?  Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ άς μέ πληροφορήσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

isime, ας μην παίζουμε με τις λεπτομέρειες.

 

Ξαναρωτάω και κάτι που δεν απαντήθηκε και δεν το βρήκα στην αναζήτηση:

 

Που ανεβάζουμε:

 

α) Βεβαιώσεις Συναίνεσεις

β) Εκκαθαριστικά σημειώματα (για ΑΜΕΑ)

γ) Βεβαιώσεις για αναπηρία (ΑΜΕΑ).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΏΡΓΟ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ

 

Εγώ θά τά ανέβαζα στήν τεχνική έκθεση ή ακόμα καί στό πεδίο τού Ε9 και στό αρχείο PDF θά έβαζα τίτλο " βεβαίωση" ή "εκκαθαριστικό σημειώματα" ή οτιδήποτε άλλο. Σημασία νομίζω ότι έχει τό νά μπεί τό αρχείο καί αφού δέν υπάρχει ιδιαίτερη θέση μπορείς νά τό βάλεις με αυτόν τόν τρόπο έτσι σάν συμπληρωματικό έγγραφο. Που μού λές ότι παίζω μέ τίς λέξεις. Εγώ φοβάμαι πολύ ότι κάποιοι συνάδελφοι θά βρούν τόν μπελά τους από τέτοιες λεπτομέρειες . Οταν σέ κάθε ερωτήση συναδέλφων υπάρχουν διακόσιες ερμηνείες πώς νά μή φοβάμαι..........

 

 

SORRY Γιώργο Γεωργίου ήθελα νά πώ .

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε τακτοποίηση είχα τρεις ιδιοκτήτες επί του ακινήτου. Εχω παρει Υ.Δ. εξουσιοδοτησης μηχανικου, καθώς και Υ.Δ. ιδιοκτήτη από τον κάθε ιδιοκτήτη χωριστά. Πρέπει να υπογράψουν και υ.δ. συναίνεσης? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε τακτοποίηση είχα τρεις ιδιοκτήτες επί του ακινήτου. Εχω παρει Υ.Δ. εξουσιοδοτησης μηχανικου, καθώς και Υ.Δ. ιδιοκτήτη από τον κάθε ιδιοκτήτη χωριστά. Πρέπει να υπογράψουν και υ.δ. συναίνεσης? Ευχαριστώ.

Όχι. Νομίζω πως αρκούν οι Υ.Δ. που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομίζω κι εγω αλλα εδω που φτασαμε ολα να τα περιμενουμε....Επίσης θελω να ρωτησω το εξης: Ανεβάζουμε την Υ.Δ. εξουσιοδοτησης...αυτη που λεει εξουσιοδοτω τον ταδε μηχανικο με ταδε αμ τεε να προβει στις απαραιτητες ενεργειες για τον 4014. Πρέπει να ανεβάσουμε και συμβαση  αναθεσης- αναληψης  εργου 4014? Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε τακτοποίηση είχα τρεις ιδιοκτήτες επί του ακινήτου. Εχω παρει Υ.Δ. εξουσιοδοτησης μηχανικου, καθώς και Υ.Δ. ιδιοκτήτη από τον κάθε ιδιοκτήτη χωριστά. Πρέπει να υπογράψουν και υ.δ. συναίνεσης? Ευχαριστώ.

Ε όχι δέν φαντάζομαι νά θέλει καί συναινέσεις. Σέ καλύπτουν οι τρείς εξουσιοδοτήσεις νομίζω..!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.