Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Ειμαι Μηχανικος απο το 1977 ,σε τουτο το μερος που ζουμε δεν υπαρχουν κανονες ,ενω στα σπιτακια με το κοκινο φωτακι και την κυρια επι των δημοσιων σχεσεων κοινως τσ.τσ.,υπαρχουν πολλοι σοβαροι κανονες και μαλιστα τηρουνται,δηλαδη αλλος το ονομα και αλλος την χαρη,και για οσους δεν καταλαβαν ειμαστε μπ...........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντωμεταξύ το γελοίο του πράγματος με το σύστημα του ΤΕΕ που όλο θέλω να σχολιάσω...εκεί που δηλώνουμε το ΔΕΔΟΤΑ...γιατί έχουν αφήσει ένα ολόκληρο πεδίο για τεχνική έκθεση και σχόλια???? Το ξέχασαν μάλλον...

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Το "υποτίθεται" ότι πρέπει να είναι εντός των 5 ημερών από που προκύπτει?

Δεν υπάρχει καμία τέτοια οδηγία παρά μόνο οι προφορικές συμβουλές των εφοριακών στις ΔΟΥ, που για μένα δεν λένε τίποτα!

Εγώ στο φεμ δεν κοιτάω ημερομηνίες, παρά μόνο να το έχω πληρώσει πριν πάω σε δημόσια υπηρεσία σχέδια. Αλλιώς στο ίδιο οικονομικό έτος, ούτε καν στο ίδιο 3μηνο...

Link to comment
Share on other sites

Το "υποτίθεται" ότι πρέπει να είναι εντός των 5 ημερών από που προκύπτει?

Δεν υπάρχει καμία τέτοια οδηγία παρά μόνο οι προφορικές συμβουλές των εφοριακών στις ΔΟΥ, που για μένα δεν λένε τίποτα!

Εγώ στο φεμ δεν κοιτάω ημερομηνίες, παρά μόνο να το έχω πληρώσει πριν πάω σε δημόσια υπηρεσία σχέδια. Αλλιώς στο ίδιο οικονομικό έτος, ούτε καν στο ίδιο 3μηνο...

εντός του τρέχοντος οικονομικού έτους πρέπει να το πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι λογιστής, δεν έχω πρόχειρο το έγγραφο.

Το τυπικό πλέον είναι την ίδια μέρα, σύμφωνα με το λογιστή μου.

Αλλά ισχύει άτυπα η προφορική προτροπή των εφοριακών να μην υπερβαίνει τις 5 μέρες.

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για την αμοιβή μου εφόσον πέρασε μέσα από το σύστημα του ΤΕΕ το πλήρωσα κανονικά και το δήλωσα και στο Ε1. Απλά δεν χρειάζεται να το ανεβάσεις και στο σύστημα αυθαιρέτων για τη πληρότητα των αρχείων.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου οτι πρεπει να πληρωθει.

Ο χρονικος περιορισμος ΔΕΝ υπαρχει.

Ουτε στο ιδιο Διαχειριστικο ετος (οχι οικονομικο).

Η μονο "οδηγια" ειναι : "πριν απο τον ελεγχο απο τη δημοσια αρχη".

 

πχ Κανω τοπογραφικο.

Μετα απο 5 χρονια ερχεται ο ιδιοκτητης να βγαλλει ΟΑ.

Επρεπε εγω να εχω πληρωσει ΦΕΜ 5 χρονια πριν?

Φυσικα οχι, θα το πληρωσω πριν τον ελεγχο των φορολογικων.

(τι γινεται με την καταθεση της αμοιβης στην ΕΤΕ, ειναι αλλο θεμα)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κόβεις ΑΠΥ όμως Terry για την υπηρεσία σου , άρα εισπράτεις εισόδημα εντός συγκεκριμένου οικονομικού έτους που φορολογείται. Αν έρθει μετά από 5 χρονια και σου ζητήσει το τοπογραφικό γιατί τότε έχει λεφτά για το σπίτι... θα πας στη πολεοδομία..συγνώμη....γραφείο δόμησης.... το ΦΕΜ που έκοψες τότε...εγώ έτσι το βλέπω..μπορεί να είμαι και λάθος. Εσύ πληρώνεσαι και φορολογείσαι για μια υπηρεσία που παρέχεις ως μηχανικός..τώρα εάν θα προχωρήσει τελικά η άδεια ..είναι άλλο ζήτημα που δεν απασχολεί το μηχανικό στη τελική.
 

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Δες και το θεμα "Ποτε πληρωνουμε ΦΕΜ".

 

Ο λογιστης Σωτηρης τα γραφει αναλυτικα.

Το εχουμε κουβεντιασει 2000 φορες.

 

 

πχ κοβω ΑΠΥ 30/12/13.

Ποτε θα πληρωσω το ΦΕΜ????

το ιδιο Διαχειριστικο ετος ειναι βλακεια.

ομοιως και οι 5 μερες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.