Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

με μια πρώτη ανάγνωση όλοι ευχαριστημένοι.

 

προσωρινές δηλώσεις - οριστικές δηλώσεις - με μεγαλύτερα πρόστιμα - με λιγότερα πρόστιμα.

 

μένει να δούμε τι θα γίνει με το θέμα των παλαιοτήτων. Αν το πάνε ως αλλαγή συντελεστή και αύξηση προστίμου όλα καλά, αν το πάνε ως δικαιολογητικό θα έχουμε πρόβλημα (όσοι έχουν).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από ότι διάβασα σε περιπτώσεις του ν4014 που δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία δεν θα καταβληθεί το τυχόν υπερβάλλον πρόστιμο που ίσως προκύψει από την μεταφορά.

Άρα είτε είναι ολοκληρωμένες είτε δεν είναι (με την παραπάνω σημείωση), δεν μεταβάλλεται το πρόστιμο....

 

Το θέμα είναι αν θα το κάνουν για κάθε φύλλο καταγραφής. Γιατί με το νέο νόμο όλο και κάτι βγήκε ότι πρέπει να προστεθεί στις ήδη υπάρχουσες δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ομως οταν εγω έχω υποθεση αλλαγη χρησης προ του  2003 αλλα φυσικα δεν δηλωνοταν  στο ε9 θα πρεπει να παω αναγκαστικα απο 01/01/2004 και το προστιμο ανεβαινει κατα πολυ,και ο πελατης λεει με το δικιο του οτι του ειχα πει ακη τιμη αρχικα και οτι αν ηξερε οτι θα ήταν τοσο υψηλο το προστιμο δεν θα ειχε μπει στην διαδικασια να το δηλωσει καθολου..τι του λεω εγω τωρα????

Link to comment
Share on other sites

β. Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού της παρ.5α του

ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρε−
τοι ημιϋπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια, καθώς και
αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις από βοηθητική χρήση σε
βοηθητική και από κύρια χρήση σε κύρια που έχουν
πραγματοποιηθεί χωρίς την έκδοση σχετικής οικοδο−
μικής άδειας, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου και
υπό την προϋπόθεση ότι δεν επέρχεται υπέρβαση δό−
μησης λόγω της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης κατά την
παρ.5 του άρθρου 19 του παρόντος

 

 

Σύμφωνα με το άρθρο 18 πργ. 5, εγώ έχω καταλάβει πως οι αλλαγές χρήσεις με τις προϋποθέσεις που αναφέρονται πάνε με €500. Κάνω λάθος;   

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα πού διαφέρει η μεταχείριση των ολοκληρωμένων υπαγωγών με όλα τα στοιχεία, με τις ολοκληρωμένες υπαγωγές χωρίς όλα τα στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις ολοκληρωμενη υπαγωγη με ολα τα στοιχεια μπορεις να την αφησεις χωρις να  κανεις τιποτα.Στις αλλες περιπτωσεις εισαι υποχρεωμενος μεχρι το 2015 να το ενταξεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα πού διαφέρει η μεταχείριση των ολοκληρωμένων υπαγωγών με όλα τα στοιχεία, με τις ολοκληρωμένες υπαγωγές χωρίς όλα τα στοιχεία;

εγω καταλαβαινω οτι ειναι στην ιδια μοιρα απλα στην μια περιπτωση την εντασσει ο μηχανικος ''χειροκινητα'' ενω στην αλλαη καποια στιγμη θα τις μεταφερει οταν θα ειναι ετοιμο το συστημα αυτοματα.... 

Link to comment
Share on other sites

με μια πρώτη ανάγνωση όλοι ευχαριστημένοι.

 

προσωρινές δηλώσεις - οριστικές δηλώσεις - με μεγαλύτερα πρόστιμα - με λιγότερα πρόστιμα.

 

μένει να δούμε τι θα γίνει με το θέμα των παλαιοτήτων. Αν το πάνε ως αλλαγή συντελεστή και αύξηση προστίμου όλα καλά, αν το πάνε ως δικαιολογητικό θα έχουμε πρόβλημα (όσοι έχουν).

δυστυχως ειναι στο αρθρο 11 στην παραγραφο 7 σαν δικαιολογητικα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.