Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Αυτό το "....αλλάξουν τα μεγέθη" σηκώνει πολύ μεγάλη συζήτηση!!!!

Εννοούν μόνο τα τ.μ. - την επιφάνεια ή και π.χ. υπέρβαση ύψους, συντελεστής υπέρβασης δόμησης κ.λπ.

Γιατί αν δεν εννοούν ΜΟΝΟ τα τ.μ. - επιφάνεια, τότε μας δουλεύουν όλους ...ψιλό γαζί!!!!!

 

Η γιαγιά μου έλεγε "....όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι"!!!!

Θα το μάθουμε όταν ο πρώτος από εμάς βάλει την πρώτη δήλωση ή θα μας το πουν νωρίτερα;;;;;;

Διότι αν δεν μας το που νωρίτερα, δηλώσεις δεν πρόκειται να δουν.....

 

 

 

 

Προφανώς κ δεν εννοούν μόνο τα τ.μ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιασονα, ΜΑΛΛΟΝ μιλανε για διορθωσεις σε τμ στα φυλλα καταγραφης (και στο συνολο).

 

Διοτι ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ οτι εφοσον βγει το προστιμο μεγαλυτερο δεν πληρωνεται η διαφορα.

Για να βγει το προστιμο μεγαλυτερο, χωρις να αλλαξουν τα πολεοδομικα μεγεθη, προφανως οι αλλαγες αφορουν τους συντελεστες!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "....αλλάξουν τα μεγέθη" σηκώνει πολύ μεγάλη συζήτηση!!!!

Εννοούν μόνο τα τ.μ. - την επιφάνεια ή και π.χ. υπέρβαση ύψους, συντελεστής υπέρβασης δόμησης κ.λπ.

Γιατί αν δεν εννοούν ΜΟΝΟ τα τ.μ. - επιφάνεια, τότε μας δουλεύουν όλους ...ψιλό γαζί!!!!!

 

Εντάξει! τελικά δεν έχω διεστραμμένο μυαλό μόνο εγώ :):)

Μόλις το διάβασα είπα αμέσως: "νάτο το τυράκι!!!" Μπορεί να είμαι πολύ καχύποπτος και υπερβολικός αλλά κι εμένα αυτό το "...αλλάξουν τα μεγέθη" δεν μου αρέσει!

Χρειάζονται οπωσδήποτε κι άλλες διευκρινήσεις για να είναι όλοι (ιδιοκτήτες και μηχανικοί) καλυμμένοι. Πάντως για αρχή (για να τα λέμε και όλα) θεωρώ πως ήταν ένα θετικό βήμα η σημερινή εγκύκλιος

Link to comment
Share on other sites

Για να βγει το προστιμο μεγαλυτερο, χωρις να αλλαξουν τα πολεοδομικα μεγεθη, προφανως οι αλλαγες αφορουν τους συντελεστες!!

 

Μα αυτό είναι δεδομένο ότι, στις περισσότερες των περιπτώσεων θ' αλλάξει!!!!!!

Mήπως εμπεριέχεται κι αυτή η αλλαγή;;;;

Άρα συμφωνείς ότι, μας δουλεύουν ή κάνω λάθος;;;;;;

 

Το πρόστιμο δύναται να μεγαλώσει κι από άλλους παράγοντες.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

 



Ιασονα, ΜΑΛΛΟΝ μιλανε για διορθωσεις σε τμ στα φυλλα καταγραφης (και στο συνολο).

Διοτι ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ οτι εφοσον βγει το προστιμο μεγαλυτερο δεν πληρωνεται η διαφορα.
Για να βγει το προστιμο μεγαλυτερο, χωρις να αλλαξουν τα πολεοδομικα μεγεθη, προφανως οι αλλαγες αφορουν τους συντελεστες!!

το αποσπασμα ειναι σαφες οπως το το λεει ο terry

"...Επισηµαίνεται ότι τα ανωτέρω αναφερόµενα για τον υπολογισµό του προστίµου στις εκκρεµείς υποθέσεις ισχύουν στην περίπτωση όπου κατά τη µεταφορά των δηλώσεων δεν µεταβάλλονται τα πολεοδοµικά στοιχεία της δήλωσης ( χώροι – επιφάνειες) χωρίς να λαµβάνονται υπόψη επιµέρους συντελεστές. ...."


το τυρακι της ιστοριας ειναι στην ερωτηση 2 του παραρτηματος 2, οπου προκυπτει οτι μπορεις να δινεις βεβαιωση μηχανικου χωρις την ενταξη στον 4178 για δηλωσεις 4014 με ολοκληρωμενη β φαση !!!!Δηλαδη θα υπαρχουν 2 ειδων βεβαιωσεις;;;Αυτες που θα πηγαινουν για συμβολαια και πρεπει ολα να ενταχθουν στον νεο νομο και οι αλλες οι "απλες" χωρις ενταξη;;;;

Κολαω στο οτι γινεται ενταξη στον 4178 με αιτηση χωρις τελος ανταποδωσης;;;

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα.

 

Υπαρχουν 2 λογοι να αλλαξουν τα προστιμα.

 

1. Λογω αλλαγης τμ.

2. Λογω αλλαγης συντελεστων ή τροπου υπολογισμου του προστιμου (πχ αποθηκη 50τμ παει πλεον ως χωρς ΚΧ)

 

Αν δεν αλλαζουν τα τμ (τα οποια η εγκυκλιος αναφερει ως "πολεοδομικα μεγεθη", τοτε για να αυξηθει/μειωθει το προστιμο πρεπει να αλλαξει ο τροπος υπολογισμου ή οι συντελεστες.

Ε, στην περπτωση αυτη, σου λεει η εγκυκλιος "εδωσες οτι εδωσες, δεν χρωστας τιποτα αλλο"....

Link to comment
Share on other sites

Μένει να δούμε τι εννοεί με τα τ.μ. Κύριων χώρων, ΒΧ, Σύνολο; Π.χ. υπόγειο με 0,5 εάν πάει ΚΧ με τα ίδια μέτρα θα αλλάζει το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατανοώ!!!

Δεν κατανοώ όμως τι εννοούν αυτοί ως "πολεοδομικά μεγέθη".....

Το τι εννοείς εσύ κι εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα ως "πολεοδομικά μεγέθη" το γνωρίζω και το καταλαβαίνω.

Ανησυχώ μήπως δεν εννοούν κι αυτοί το ίδιο....... και τότε θα μας περιμένει έκπληξη!!!!

Μακάρι να εννοούν κι αυτοί το ίδιο!!!!! Τους έχω ικανούς όμως για τα πάντα.....

Link to comment
Share on other sites

φαντάσου να πρέπει να διορθώσεις 1-2 τετραγωνικά που έκανες λάθος και να εισαι στο δίλημα να μην το κάνεις γιατί θα του εκτοξευθούν τα πρόστιμα..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.