Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάνω που έληξε η προθεσμία χωρίς να έχω ανεβάσει τα αρχεία και χαλάρωσα (ω γέγονε γέγονε), μου θυμίζετε άλλη προθεσμία. Δεν έχετε το θεό σας... :???:

Link to comment
Share on other sites

Μετά τι γίνεται είναι το θέμα, πελάτης μου έχει πληρώσει εφάπαξ το πρόστιμο και έχω ανεβάσει όλα τα δικαιολογητικά. Έχει ξεμπερδέψει ο άνθρωπος ? :confused:  

Link to comment
Share on other sites

Αν η δήλωση είναι οριστικοποιημένη ναι.

Με την προϋπόθεση ότι δεν θα θέλει να μεταβιβάσει τα επόμενα 4-5 χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

Αν η δήλωση είναι οριστικοποιημένη ναι.

Με την προϋπόθεση ότι δεν θα θέλει να μεταβιβάσει τα επόμενα 4-5 χρόνια....

Ειναι οριστικοποιημένη...αλλά συνάδελφε γιατί βάζεις αυτό το περιορισμό ? Μάλλον κάτι δε γνωρίζω...:smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεί να εγγραφεί εμπράγματο δικαίωμα σε ακίνητο ρυθμισμένο με 4014, τότε εκδίδεται βεβαίωση 4178 και μέσα σε 60 ημέρες ξαναεντάσσεται η συγκεκριμένη δήλωση στον 4178.

Αυτό ισχύει σήμερα και μάλλον μέχρι τη λήξη του 4178.

Όταν ενεργοποιηθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου, τότε το εν λόγω ακίνητο θα μπορεί να ενταχθεί σε αυτή (όπως ορίζει ο νόμος) κι αν ενταχθεί, τότε θα μεταβιβάζεται με την ηλεκτρονική ταυτότητα (σταματάει πλέον η ισχύς των βεβαιώσεων 4178).

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεί να εγγραφεί εμπράγματο δικαίωμα σε ακίνητο ρυθμισμένο με 4014, τότε εκδίδεται βεβαίωση 4178 και μέσα σε 60 ημέρες ξαναεντάσσεται η συγκεκριμένη δήλωση στον 4178.

Αυτό ισχύει σήμερα και μάλλον μέχρι τη λήξη του 4178.

Όταν ενεργοποιηθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου, τότε το εν λόγω ακίνητο θα μπορεί να ενταχθεί σε αυτή (όπως ορίζει ο νόμος) κι αν ενταχθεί, τότε θα μεταβιβάζεται με την ηλεκτρονική ταυτότητα (σταματάει πλέον η ισχύς των βεβαιώσεων 4178).

Άρα για 4-5 χρόνια ισχύει ο 4178...οπότε να τον καθησυχάσω...εφόσον δε πρόκειται να επισκεφτεί συμβολαιογράφο άμεσα....ότι ξεμπέρδεψε

 

ΥΓ..η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τον 4178 οπότε ευχαριστώ θερμά που με διαφωτίζεις συνάδελφε.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έκλεισε το σύστημα. Που σημαίνει ότι η παράταση που αναφέρει ο 4178 είναι ενεργή. Το 5/10 είναι αυθαίρετη ημερομηνία, το 30/9 όμως δεν ήταν. Μην απογοητεύεστε όσοι ξενυχτούσατε αυτές τις μέρες. Πιστεύω ότι σας έφυγε ένα μεγάλο βάρος που σε μας τους υπόλοιπους παραμένει. Πιστεύω ότι συντηρούσαν όλη αυτή τη φήμη, για να εισπράξουν ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by Giorgos Georgiou
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σε αυτη την αποψη τεινω και  εγω. οσο μπορουμε να μην ακουμε τις προπαγανδες τους . απλο. αλλα οχι ευκολο γιατι υπαρχει ο φοβος να εκτεθουμε στους πελατες μας.

Link to comment
Share on other sites

To 5/10 έχει προκύψει από την προθεσμία που έδωσε στο ΤΕΕ  η ΥΑ του αναπληρωτή υπουργού για την  μεταφορά των δηλώσεων του 4014 στο σύστημα του 4178.

Αν όμως το ΤΕΕ είναι πχ και σήμερα έτοιμο , μπορεί το επόμενο λεπτό που μιλάμε να το κλείσει,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.