Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Τις αναφέρω όλες στην τεχνική έκθεση.

Τις ανεβάζω όλες στο σύστημα (στελέχη).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε δηλώσεις όπου η αμοιβή είναι μηδενική λόγω συγγένειας και λόγω μή ύπαρξης αυθαιρεσιών ,μου βγάζει τσεκαρισμένα στην β' φάση να υποβάλλω αμοιβές,ΤΣΜΕΔΕ κτλ.... Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Edited by c-argy
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η αμοιβή δήλωσης αυθαιρέτου να είναι μηδενική;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

όταν υπάρχει συγγένεια α' βαθμού και όταν η βεβαίωση αφορά ακίνητο χωρίς αυθαιρεσίες (χωρίς πρόστιμο ,απλά δηλ για μεταβίβαση) ,ναι μπορεί.

Edited by c-argy
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τότε, προφανώς θα έχεις κάνει τη διαδικασία απαλλαγής, που προβλέπεται μέσω του ΤΕΕ.

Απαλλαγή έχεις και για τις πληρωμές εισφορών υπέρ ΤΕΕ (όταν υπήρχαν), κρατήσεων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - Χαρτόσημο (που υπολογίζονται επί της νόμιμης κι όχι της συμφωνηθείσας), καταβολής ΦΕΜ μηχανικού;;;;;

 

Αν ναι, μάλλον θ' αρκεί να ανεβάσεις τα αντίστοιχα έγγραφα των απαλλαγών αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Σε δηλώσεις όπου η αμοιβή είναι μηδενική λόγω συγγένειας και λόγω μή ύπαρξης αυθαιρεσιών ,μου βγάζει τσεκαρισμένα στην β' φάση να υποβάλλω αμοιβές,ΤΣΜΕΔΕ κτλ.... Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?

όταν υπάρχει συγγένεια α' βαθμού και όταν η βεβαίωση αφορά ακίνητο χωρίς αυθαιρεσίες (χωρίς πρόστιμο ,απλά δηλ για μεταβίβαση) ,ναι μπορεί.

Αφού δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες γιατί έκανες δήλωση αυθαιρέτου και δεν έβγαλες απλώς μια βεβαίωση για μεταβίβαση???

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν αναφέρεται σε Δήλωση, αλλά σε Βεβαίωση 4014.

Διόρθωσε εκ των υστέρων τα post του και τώρα βγαίνει άκρη......

 

Δεν χρειάζεται φίλε μου να υποβάλλεις απολύτως τίποτα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Θα μείνουν τσεκαρισμένα δηλαδή χωρίς να υποβάλλω κάτι? δεν θα υπάρχει η εκκρεμότητα της υποβολής τους? δεν το έχω συναντήσει ξανά για αυτό και σας ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα των Βεβαιώσεων 4014 δεν ανεβάζουμε τίποτα.

Κάποια στιγμή στο μέλλον θα χρειαστεί, για όσες γίνουν από τότε και στο εξής, να ανεβάζουμε και το τοπογραφικό (απαιτείται γι' αυτό η έκδοση διαπιστωτικής πράξης του προέδρου του ΤΕΕ). Τίποτε άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

1. αν παλαιοτερες αδειες υπαρχουν 3-4, βαζετε τα 2φυλλα(στελεχη) και των 4 ή μονο την τελευταια?

 

εγω λεω να ανεβασω αδεια και σχεδια, μονο από την τελευταια, οπου αλλωστε αναγραφονται και οι προηγουμενες.

 

2. στο τοπογραφικο της αδειας, επεμβαινετε και προσθετετε την αυθαιρεσια?

 

καποια αλλη αποψη?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.