Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts


1. βαζω μονο την τελευταια..
2. το τοπογραφικο το επισυναπτω ως εχει... δεν αλλαζω κατι..μονο στο ΔΚ αλλαζω

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι στην κάτοψη, τομή, διάγραμμα κάλυψης, τοπογραφικό.

Όχι στην τεχνική έκθεση (εκεί περιγράφονται απλώς οι αυθαιρεσίες).

Υποβάλλω πλήρη (έγγραφο pdf) τον αναλυτικό προϋπολογισμό, όπως βγαίνει από το πρόγραμμα, αφού τον σφραγίσω - υπογράψω.

Υπάρχει πρόγραμμα που βγάζει αναλυτικό προϋπολογισμό? και αν ναι μήπως υπάρχει κάποιο προγραμματάκι στα downloads του forum?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και συμπληρώνω ότι, το συγκεκριμένο παράδειγμα αφορά σε ακίνητο εκτός σχεδίου χωρίς ΟΑ (post #460).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!

 

Δυο αποριες εχω, θα εκτιμουσα οποιος με την ελυνε

 

α. Στην καταθεση των δικαιολογητικων στη Β' φαση, οταν εχουμε στελεχος της ΟΑ και τοπογραφικο παλιο που δεν υπαρχει πανω αποσπασμα ρυμοτομικου για να περασουμε στο συστημα, τι κανετε?

Ψαχνετε απο την πολεοοδμια αποσπασμα η καταθετετε το τοπογραφικο και τελειωνετε εκει?

Δε βρισκω λογο υπαρξης του αποσπασματος αλλα δεν κρινω εγω

Στο δημο Θεσσαλονικης που μενω, μπορω να ηλεκτρονικα να βρω αποσπασμα, σε αλλους δημους δυσκολευομαι αν δεν επισκεφτω πολεοδομια

 

β. Οταν η εγκεκριμενη τομη δε διερχεται απο το σημειο της αυθαιρετης κατασκευης που ρυθμιζετε τι κανετε? Κανετε νεα τοπικη τομη η καταθετετε την εγκεκριμενη σκαναρισμενη και απλως γραφετε πανω οτι αυτη δε διερχεται απο το σημειο της αυθαιρετης κατασκευης που φαινεται στην κατοψη? Ποιος ο λογος να δειχνουμε την αυθαιρετη κατασκευη και στην τομη αφου φαινεται στην κατοψη, οταν τα υψη ειναι συγκεκριμενα και δεν εχουμε την παραμικρη υπερβαση?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!

 

Δυο αποριες εχω, θα εκτιμουσα οποιος με την ελυνε

 

α. Στην καταθεση των δικαιολογητικων στη Β' φαση, οταν εχουμε στελεχος της ΟΑ και τοπογραφικο παλιο που δεν υπαρχει πανω αποσπασμα ρυμοτομικου για να περασουμε στο συστημα, τι κανετε?

Ψαχνετε απο την πολεοοδμια αποσπασμα η καταθετετε το τοπογραφικο και τελειωνετε εκει?

Δε βρισκω λογο υπαρξης του αποσπασματος αλλα δεν κρινω εγω

Στο δημο Θεσσαλονικης που μενω, μπορω να ηλεκτρονικα να βρω αποσπασμα, σε αλλους δημους δυσκολευομαι αν δεν επισκεφτω πολεοδομια

 

β. Οταν η εγκεκριμενη τομη δε διερχεται απο το σημειο της αυθαιρετης κατασκευης που ρυθμιζετε τι κανετε? Κανετε νεα τοπικη τομη η καταθετετε την εγκεκριμενη σκαναρισμενη και απλως γραφετε πανω οτι αυτη δε διερχεται απο το σημειο της αυθαιρετης κατασκευης που φαινεται στην κατοψη? Ποιος ο λογος να δειχνουμε την αυθαιρετη κατασκευη και στην τομη αφου φαινεται στην κατοψη, οταν τα υψη ειναι συγκεκριμενα και δεν εχουμε την παραμικρη υπερβαση?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο στελεχος, οτι εχει η εγκεκριμενη οα, αυτο βαζω.

 

Τομες βαζω και τις εγκεκριμενες στα σχεδια της οα, αλλα κανω και 2 δικες μου να υπαρχουν. Δεν ειχα πολλες δηλωσεις να κανω οποτε δεν μου ηταν κοπος.

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρατηρησα πως ειχα ξαναρωτησει αυτο για την τομη

Και οτι οι περισσοτεροι δεν κανουν νεα αλλα καταθετουν την εγκεκριμενη

Ετσι θα κανω κι εγω

 

Οσον αφορα το αποσπασμα ρυμοτομικου ειναι η βασικοτερη ερωτηση μου διοτι θελει τρεξιμο σε πολεοδομιες κλπ, δεδομενου οτι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν υπαρχει ουτε ηλεκτρονικα ουτε στο εγκεκριμενο τοπογραφικο που συνοδευει το στελεχος τη ΟΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.