Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Λόγω έλλειψης εμπειρίας έχω 2-3 απορίες. Έχω μία περίπτωση με ΟΑ. το σύστημα δεν μου έχει ως απαραίτητα για εισαγωγή κατόψεις τομές κτλ? Μήπως γιατί πρέπει να τα εισάγω όλα εκεί που λέει υπάρχουσα άδεια? Επίσης στο τοπογραφικό αν έχω επέκταση εκτός του υπάρχοντος κτηρίου πρέπει να το δείξω ή μόνο στο ΔΚ αρκεί? Και τέλος στο Δκ κ στο τοπογραφικό στην περίπτωση που αυτά υπάρχουν σε κτίριο με άδεια, σημειώνετε τις ¨δικές¨σας μόνο αυθαιρεσίες ή ότι υπάρχει?του γείτονα πχ ή αυθαιρεσία  σε κοινόχρηστο ακάλυπτο κτλ.. έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια περίπτωση? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημειώνεις τις αυθαιρεσίες της ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης) που δηλώνεις και μόνον αυτές. Στο θεωρημένο σχέδιο ορόφου της άδειας με κόκκινο pen. Στο διάγραμμα κάλυψης της άδειας σημειώνεις και εκεί τις αυθαιρεσίες με κόκκινο pen. Το τοπογραφικό και το στέλεχος της άδειας απλά το καταθέτεις. Εάν υπάρχει επέκταση μπορεί να δειχθεί στο διάγραμμα κάλυψης, στο τοπογραφικό, σε νέο τοπογραφικό ή με όποιον άλλο τρόπο κρίνεται αναγκαίο. Πριν προχωρήσεις διάβασε καλά τον νόμο, τις σημειώσεις της Λεμπέση, τις διευκρινήσεις του υπουργείου για την κατάθεση των δικαιολογητικών. Το σύστημα έχει μέρος για κατόψεις τομές δες καλύτερα, διάβασε το manual του συστήματος. Τα αυθαίρετα σε κοινόχρηστους χώρους όταν έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία θέλουν άλλη δήλωση όπου δηλώνονται μόνον τα κοινόχρηστα. Προσοχή σε δήλωση αυθαιρέτων που βρίσκονται σε κοινόχρηστους χώρους θέλουν συναίνεση συνιδιοκτητών. Ακόμα και η κατασκευή κλεισμένου εξώστη. Ρώτα ότι θες πιο συγκεκριμένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την  απάντηση. Για τα κοινόχρηστα που ανέφερες, ο εξώστης ενός διαμερίσματος γιατί θεωρείς πως είναι κοινόχρηστος χώρος? Μερικές οικοδομές έχουν αίθρια που στα συμβόλαια δεν αναφέρονται όπως και τα μπαλκόνια (εξώστες) φαντάζομαι γι αυτά δεν θέλει συναίνεση, με την λογική ότι είναι αποκλειστικής χρήσης..ή σκέφτομαι λάθος? Έχει ρωτηθεί 2-3 φορές στα forum του site για φωταγωγούς. Σε όλους τους ορόφους η ίδια αυθαιρεσία, ο ένας δηλώνει οι άλλοι τρελαίνονται και ούτε σαν αστείο να δώσουν συναίνεση..πιστεύεται θα έχω κάποιο πρόβλημα? Έχω ρωτήσει και στο ΤΕΕ και η απάντηση (όχι επίσημη)  ήταν "Πυθίας". Κανονικά ναι μου είπαν αλλά δεν θα σε κυνηγήσει κανείς που πελάτης σου δήλωσε αυθαιρεσία...Τι να πω..  

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο που έχει αλλάξει χρήση, τι σχέδιο εισάγω στο σύστημα; Απλά την κάτοψη υπογείου που να λέει με ένα τόξο "μετατροπή σε ΧΚΧ";

Link to comment
Share on other sites

Την εγκεκριμένη κάτοψη υπογείου και το πινακάκι σου. Σφραγίζεις και υπογράφεις δίπλα σε αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ ο ιδιοκτήτης μου είπε να του δώσω το σχέδιο της ρύθμισης. Δηλαδή θα είναι το ίδιο έτσι (εκτός από το πινακάκι); Πώς θα δικαιολογήσω τα λεφτά;  :sad:

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει το "πινακάκι" σου, τη σφραγίδα και την υπογραφή σου!

Όταν λέω "πινακάκι" εννοώ κάτι τέτοιο;

 

 

ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ – ΑΛΛΑΓΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 54872 ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Ν.4014/2011

 

ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ

ΕΜΒΑΔΟΝ = 8,10 Χ 9,25 = 74,90 τ.μ.

Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ – ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΓΕΙΟΥ (ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ) ΣΕ ΚΥΡΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ, ΩΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 100 ΕΩΣ 200% ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την  απάντηση. Για τα κοινόχρηστα που ανέφερες, ο εξώστης ενός διαμερίσματος γιατί θεωρείς πως είναι κοινόχρηστος χώρος? Μερικές οικοδομές έχουν αίθρια που στα συμβόλαια δεν αναφέρονται όπως και τα μπαλκόνια (εξώστες) φαντάζομαι γι αυτά δεν θέλει συναίνεση, με την λογική ότι είναι αποκλειστικής χρήσης..ή σκέφτομαι λάθος? Έχει ρωτηθεί 2-3 φορές στα forum του site για φωταγωγούς. Σε όλους τους ορόφους η ίδια αυθαιρεσία, ο ένας δηλώνει οι άλλοι τρελαίνονται και ούτε σαν αστείο να δώσουν συναίνεση..πιστεύεται θα έχω κάποιο πρόβλημα? Έχω ρωτήσει και στο ΤΕΕ και η απάντηση (όχι επίσημη)  ήταν "Πυθίας". Κανονικά ναι μου είπαν αλλά δεν θα σε κυνηγήσει κανείς που πελάτης σου δήλωσε αυθαιρεσία...Τι να πω..  

Λάθος μου για τον εξώστη. Βέβαια και σε αυτήν την περίπτωση όπως και στην περίπτωση κλειστού ημιυπαίθριου μπορεί να γίνει καταγγελία για αλλαγή των όψεων της οικοδομής. Μέχρι εκεί σε καλύπτει ο νόμος 4014 εάν δεν υπάρχει συναίνεση. Για τους φωταγωγούς συνήθης πρακτική των εργολάβων είναι να βγάζουν 1 για κάθε διαμέρισμα και μετά να τους κλείνουν. Έτσι έχουν όλοι φωταγωγό στις περισσότερες των περιπτώσεων. Οπότε εάν κάνει καταγγελία ο ένας θα μπορεί να κάνει και ο άλλος. Κρίνε κατά περίπτωση για τον φωταγωγό θέση, μέγεθος εάν έχουν και οι άλλοι γείτονες εάν εμποδίζει κάτι που είναι κλειστός κ.τ.λ. και φυσικά κατάλληλη δήλωση πρέπει να πάρεις από τον ιδιοκτήτη πως είναι ενήμερος πως δεν υπάρχει συναίνεση, πως το αυθαίρετο είναι φωταγωγός κοινόχρηστος, πως για όποια προβλήματα θα υπάρξουν ευθύνη δεν φέρει ο μηχανικός, το παίρνει όλο πάνω του κ.τ.λ. Έχε υπόψην πως εάν πρόκειται για βεβαίωση για κλειστό φωταγωγό πιθανά να χρειαστεί και τροποποίηση της σύστασης ρώτα και συμβολαιογράφο πριν προχωρήσεις

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Θα έχει το "πινακάκι" σου, τη σφραγίδα και την υπογραφή σου!

Όταν λέω "πινακάκι" εννοώ κάτι τέτοιο;

 

 

ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ – ΑΛΛΑΓΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 54872 ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Ν.4014/2011

 

ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ

ΕΜΒΑΔΟΝ = 8,10 Χ 9,25 = 74,90 τ.μ.

Η ΠΑΡΟΥΣΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ – ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΓΕΙΟΥ (ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ) ΣΕ ΚΥΡΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ, ΩΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ (ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ 100 ΕΩΣ 200% ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗΣ ΔΟΜΗΣΗΣ)

 

Χωρίς νέα κάτοψη του χώρου; (αν έχουμε πιθανές αλλαγές στην εσωτερική διαρρύθμιση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.