Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Μια ερώτηση. Ο συντηρητής έχει σημειώσει 2x3,50 ραλ (gal είναι?) 60 βαθμούς, στη θέση που συμπληρώνει την παροχή του μπεκ. Η ερώτηση είναι: Γιατί 2 επί? Εννοεί ότι είναι δύο τα μπεκ? Δηλαδή εγώ παίρνω την τιμή 2x3,50=7,00 ?? Τα ρωτώ αυτά γιατί θέλω να υπολογίσω την παροχή καυσίμου, και με τη γνωστή διαδικασία να βρω την Pm. Παραθέτω και φωτογραφία. Ο τύπος του μπεκ παίζει κάποιο ρόλο?

post-79591-0-07481800-1488572839_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόκειται για διβαθμιο καυστήρα με 2 μπέκ. Το 60 είναι μοίρες και αφορά την γωνία του κώνου ψεκασμού του καυσίμου. Από πίνακες των μπέκ θα βρεις την παροχή τους στα 12 bar, που γραφει το φ.ε. Θα κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιόλγησης μόνο για την ισχύ της πρώτης βαθμίδας, δηλαδή με το 1 μπεκ. Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις θεωρω ότι πρέπει να μπεί στο κουτάκι της ισχύος η συνολική ισχύ και με τα δύο μπεκ, για να υπολογίσει βάσει αυτής το πρόγραμμα τον β.α. του λέβητα του ΚΑ.

 

Στο δεύτερο μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε ας μας πουν τη γνώμη τους και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εννοείς αυτό που αναφέρεται στην ΤΟΤΕΕ 1, σελ 91 για τους πολυβάθμιους λέβητες, αν καταλαβαίνω σωστά. Από το Φ.Ε. προκύπτει ότι έχω δύο ίδια μπεκ. Άρα θα πάρω την τιμή 3,50 σαν παροχή. Το θέμα είναι ότι στην επιθεώρηση δεν είδα τι μπεκ είναι αυτά. Υπάρχει κάποιος γενικός πίνακας που να με καλύπτει ή πρέπει να βρω για τη συγκεκριμένη μάρκα μπεκ (την οποία και δεν πρόσεξα κατά την επιθεώρηση) ?. Εκτός αν αυτός ο καυστήρας (Riello Press) παίρνει συγκεκριμένα μπεκ.

Edited by Δημήτρης Π.
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για διβαθμιο καυστήρα με 2 μπέκ. Το 60 είναι μοίρες και αφορά την γωνία του κώνου ψεκασμού του καυσίμου. Από πίνακες των μπέκ θα βρεις την παροχή τους στα 12 bar, που γραφει το φ.ε. Θα κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιόλγησης μόνο για την ισχύ της πρώτης βαθμίδας, δηλαδή με το 1 μπεκ. Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις θεωρω ότι πρέπει να μπεί στο κουτάκι της ισχύος η συνολική ισχύ και με τα δύο μπεκ, για να υπολογίσει βάσει αυτής το πρόγραμμα τον β.α. του λέβητα του ΚΑ.

 

Στο δεύτερο μπορεί να κάνω και λάθος, οπότε ας μας πουν τη γνώμη τους και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Και γω για ισχυ παιρνω ισχυ συνολικη για 2 μπεκ. Απο κουβεντα με καυστηρατζηδες στην πραξη οι περισσοτεροι διβαθμιοι ειναι σεταρισμενοι να λειτουργουν κατευθειαν στο 2ο σταδιο και δεν υπαρχει αυτοματισμος για εναυση 1ης βαθμιδας και μετα 2ης

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα έπρεπε και να λαμβάνονταν υπόψη η δυνατότητα προσαρμογής σε μερικά φορτία ή σταδιακής αύξησης της ισχύος, μόνο στους αυτοματισμούς. Αλλά η ΤΟΤΕΕ το βλέπει αλλιώς, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

To σετάρισμα του διβάθμιου καυστήρα είναι σχετικά έυκολο.

 

Εδώ υπάρχουν πολυβάθμιοι που απαιτούν ποργραμμάτισμό με PLC.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι θέλει να πει ο συντηρητής;Δεν εχω ξαναδεί κάτι τέτοιο σε ΦE

Χρείαζομαι την παρχή του μπεκ για να υπολογίσω το Pm.

Μήπως εννοεί 4 GPH στις 50 μοίρες

 

post-94921-0-38156400-1490796217.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γράφει ονομαστική ισχύ ο λέβητας ;

 

Αν ο καυστήρας είναι ο RL50, τότε είναι 2βάθμιος,  οπότε ίσως να γράφει ότι έχει ένα μπεκ 4,0 gal/h και ένα 5,0 gal/h 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.