Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Η θερμική φόρτιση μπαίνει σχεδόν πάντα στην τύχη απο τους συντηρητές, συνάδελφε. Και ως συνήθως την βάζουνε 80%.

Οπότε μην προβληματίζεσαι αν πέφτεις μέσα ή έξω. Δεν είναι νούμερο που συμπληρώθηκε κατόπιν υπολογισμού...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Ερωτηση λεπτομερειας.

 

Τον ελεγχο υπερδιαστασιολόγησης λεβητα για ποιο περιγραμμα τον πραγματοποιειτε?

 

Για το συνολικο περιγραμμα του κτηριου (ολο το κελυφος) ή για το θερμαινομενο περιγραμμα μονον?

 

Προσωπικα, ανεξαρτητως οδευσης θερμομονωσης (κελυφος ή και κλιμακοστασια, ΜΘΧ κλπ) λαμβανω ως περιγραμμα ΜΟΝΟΝ αυτο που θερμαινεται απο το λεβητα και αντιστοιχα τις πλακες δαπεδου μονο τις θερμαινομενες για τον υπολογισμο του Α και κατ επεκτασιν και του Pm

 

Μιας και ελεγχουμε επαρκεια του λεβητα, απομονωνω το θερμαινομενο περιγραμμα και μελεταω αυτο.

Συνηθως κερδιζω σε περιγραμμα (λογω σπασιματων) οταν λαμβανω υποψιν και τους ΜΘΧ και χανω σε εμβαδον (απο το να λαμβανα υποψιν μου ολη την καλυψη φερ ειπειν) αλλα θεωρω πως ετσι ειμαι πιο ακριβης.

 

Αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιως ο υπολογισμος βασει της Τοτεε ειναι μπακαλιστικος.

Η αληθεια ειναι, απο οτι εχω δει, οτι τα αποτελέσματα που βγαζει ειναι αρκετα κοντά

στην πραγματικοτητα αμα βαζεις το περιγραμμα μαζι με μθχ, φωταγωγους κλπ.

Οποτε γιατι να αλλαξεις κατι?

Αμα βεβαια πιστευεις και μπορεις να το δικαιολογησεις οτι για καποιο κτιριο η ισχυς της Τοτεε πεφτει εξω, δεν θα σου πει κανεις τιποτε αν χρησιμοποιήσεις τους δικους σου υπολογισμους.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολυ απλα υπολογιζοντας ΜΘΧ, φωταγωγους κλπ μεσα στη θερμαινομενη επιφανεια, επι της ουσιας συγκαταλεγω τους ΜΘΧ στη ΘΖ μου και δεν το θελω.

Επισης οταν στην περιμετρο υπολογισω και τους τοιχους προς ΜΘΧ μου αυξανεται η περιμετρος, αρα αυξανεται η απαιτουμενη ισχυς και μειωνεται η αναλογια με την τοποθετουμενη αρα μπορει να παρω και καλυτερους συντελεστες υπερδιαστασιολογησης.

Link to comment
Share on other sites

Οι επιφάνειες των μθχ, φωταγωγών κλπ ΔΕΝ μετράνε στο Α 

Ως περίμετρο, θεωρούμε το εξωτερικό περίγραμμα προς αέρα, έδαφος, μθχ, όμορα κτίρια

Link to comment
Share on other sites

Οι επιφάνειες των μθχ, φωταγωγών κλπ ΔΕΝ μετράνε στο Α

 

Υποθέτω οτι εννοείς ''επιφάνειες των μθχ, φωταγωγών'' ως κάτοψη !

Γιατί ως επιφάνειες κάθετων δομικών στοιχείων ... μετράνε !

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιαυτό διαχωρίζω επιφάνειες και περίγραμμα (από το οποίο προκύπτει η επιφάνεια των κατακόρυφων δομικών στοιχείων)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ίδια αντιμετώπιση έχουμε.

Προσωπικά όπου με παίρνει, σχεδιάζω περίγραμμα στο Autocad, τοποθετώντας μέσα κλιμακοστασια, ημιυπαιθριους, αιθρια, φωταγωγους κλπ κ βγάζοντας ακριβές περίγραμμα και εμβαδόν.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν κάθε όροφος έχει δικό του περίγραμμα και δεν έχεις διαθέσιμες κατοψεις για κάθε επίπεδο. Εκεί αυτοσχεδιαζεις...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πολυ απλα υπολογιζοντας ΜΘΧ, φωταγωγους κλπ μεσα στη θερμαινομενη επιφανεια, επι της ουσιας συγκαταλεγω τους ΜΘΧ στη ΘΖ μου και δεν το θελω.

Επισης οταν στην περιμετρο υπολογισω και τους τοιχους προς ΜΘΧ μου αυξανεται η περιμετρος, αρα αυξανεται η απαιτουμενη ισχυς και μειωνεται η αναλογια με την τοποθετουμενη αρα μπορει να παρω και καλυτερους συντελεστες υπερδιαστασιολογησης.

Το εμβαδο των μθχ δεν το συμπεριλαμβανεις στο Α (εκτος αν απο κατω ή από πανω εχει θερμαινομενο χωρο)

Ειναι αρκετα σαφης η Τοτεε.

Δεν εχω καταλαβει ακομα πιο ειναι το θεμα...

Εχεις κάποια προσεγγιση για τον υπολογισμο του Pgen που πιστευεις οτι πλησιαζει πιο καλα την μελετη απωλειων απο οτι ο τυπος της Τοτεε;

 

Αν συγκρινεις με μελετες απωλειων που εχεις κανει για αντιστοιχα κτηρια εχεις μια εικονα.

 

Επισης ο σκοπος ειναι να εχεις τους σωστους συντελεστες διαστασιολογησης, οχι τους καλύτερους.

Εχω περιπτωση που ο βοσκος-επιθεωρητης εβγαλε ολα τα διαμερισματα Γ για να ευχαριστήσει τον ιδιοκτήτη και τωρα οι νεοι αγοραστες δεν μπορούν να μπουν στο εξοικονομω ...

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.