Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
yannisk72

Εγκύκλιος 7/2012 (τροποποίηση της 1/2012)

Recommended Posts

Για τον έλεγχο που θαααααααααααααααα γίνει όταν θααααααααααααα αρχίσει η υποβολή.

Μα γιατί δεν καταλαβαίνεις!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τον έλεγχο που θαααααααααααααααα γίνει όταν θααααααααααααα αρχίσει η υποβολή.

Μα γιατί δεν καταλαβαίνεις!!!

Όταν ζείς μέσα σε ενα κολαστήριο παραπληροφόρησης και αγχους καθημερινα και οταν γυρνας απο μια χαμενη μερα σε μια "αδεια"πολεοδομια περιμενωντας εναν υπαλληλο ο οποιος ειναι εκει αλλα στην πραγματικοτητα δεν ειναι...καποια στιγμη βλέποντας και μια νεα εγκυκλιο κολαει το μυαλλο σου και φτανεις σε σημειο να μην μπορεις να καταλαβεις τα αυτονοητα..... :|

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

η Γ-1 τι ακριβώς σημαίνει?

έχω άδεια δική μου του 2009 πού λήγει το 2013 και έχουν αποπερατωθεί τα επιχρίσματα. Πώς μεταφράζεται όσο αφορά

1. την παράταση τής αδείας?

2. την νέα ανανέωση αν χρειασθεί του εργοταξιακού πού το ανανέωσα το 2011 ώς το 2013?

3. η τελική ηλεκτροδότηση πώς θα γίνει? με ποιό καθεστώς?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Katrmp

1. Η άδειά σου δεν χρειάζεται ανανέωση.

2. Το εργοταξιακό άλλα 3 χρόνια (αυτόματα χωρίς να πας ΥΔΟΜ

3. Χωρίς να είμαι σίγουρος, ο ΕΔ θα σου έρθει στο τέλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού η άδεια και η έναρξη εργασιών είναι πριν την 01.03.2012..... γιατί να πάει με Ε.Δ ??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά με βάση την 7/2012 συμψηφίζονται ή όχι τα πρόστιμα 3843 με 4014. Και τελικά επιστρέφεται ποσό και απο τον συμψηφισμό ή όχι;

 

εννοώ τις περαιωμένες αιτήσεις του 3843

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την γραμματοσειρά τους μέσα[email protected]#$%^&

Τι θέλει να πει ο καλλιτέχνης στο Β(4);

Αν κάποιος γκρέμισε το αυθαίρετο ή το νομιμοποίησε με το άρθρο 22, για να ακυρωθεί η πληρωμή του προστίμου πρέπει να ρυθμίσει με ν4014;

 

Επίσης λέει πως επιτρέπεται η περαιτέρω αλλαγή χρήσης όσων έχουν τακτοποιηθεί με ν4014. Πως θα συμβεί αυτό; Πως θα εκδοθεί ΟΑ σε τακτοποιημένο κτίσμα;

Δηλαδή σε μη άρτιο με κάλυψη 100%, θα εκδοθεί ΟΑ αλλαγής χρήσης;

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faethon, Φαντάζομαι εννοείς το Γ(4).... έτσι δεν είναι? Σωστά κατάλαβες, αν το ρυθμίσεις με τον Ν.4014/2011 δεν οφείλεις άλλα πρόστιμα.

 

Ρε παιδιά, πως μπορούμε να έχουμε την εγκ 1 και την εγκ 7 σε word?

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά με βάση την 7/2012 συμψηφίζονται ή όχι τα πρόστιμα 3843 με 4014. Και τελικά επιστρέφεται ποσό και απο τον συμψηφισμό ή όχι;

εννοώ τις περαιωμένες αιτήσεις του 3843

 

Συμψηφίζονταν περαιωμένα ούτως ή άλλως.

Τώρα συμψηφίζονται και όσες 3843 δεν έχουν ολοκληρωθεί και είναι στο καθεστώς των δόσεων αλλά απαιτείται διαδικασία αίτησης απένταξης από το 3843 με αίτηση στην Πολεοδομία.

 

Αφού η άδεια και η έναρξη εργασιών είναι πριν την 01.03.2012..... γιατί να πάει με Ε.Δ ??????

 

Kapa,

έτσι όπως καταλαβαίνω το ΝΟΚ όλες οι άδειες που δεν έχουν λήξει μέχρι την 01.03.2011 ανανεώνονται (αναθεωρούνται) αυτόματα μέχρι την 01.03.2014, μαζί και το εργοταξιακό τους.

Τώρα όσες απ'αυτές ΔΕΝ είχαν ξεκινήσει εργασίες πριν την 01.03.2012, δεν χρειάζονται ελεγκτή Δόμησης όπως σωστά γράφεις.

Οσες ξεκίνησαν μετά, χρειάζονται.

Edited by soundholics

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμπληρωματικά να πω ότι μετά από ερώτηση σε κεντρική Πολεοδομία της Αθήνας, πήρα την απάντηση ότι ΟΥΤΕ αυτές που αναθεωρούνται μεταγενέστερα (με τον παλιό τρόπο λόγω του ότι είχαν εκδοθεί με τον παλιό τρόπο) για τροποιήσεις μελετών (αν δεν έχουν προσθήκη) περνάνε ΕΔ εφόσον οι εργασίες τους ξεκίνησαν πριν την 01.03.2012.

 

Το αναφέρω πάντα με την επιφύλαξη ότι κάτι τέτοιο δεν έχει πλήρως διευκρινιστεί εγγράφως, αλλά απαντήθηκε χωρίς κανέναν ενδοιασμό από παλιά και εμπειρότατη μηχανικό της Πολεοδομίας.

 

Η ερώτησή μου προς την Πολεοδομία έγινε γιατί είχα την απορία μήπως ως ημερομηνία έκδοσης θεωρηθεί η μετά την 01.03.2012 ημερομηνία αναθεώρησης και υπαχθεί στο καθεστώς των Ε.Δ.

Edited by Kapa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.