Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να σας πω πως το ΤΕΕ βγάζει τις τιμές για τις πραγματογνωμοσύνες κάτι που είναι πολύ σωστότερο από το να υπάρχει ταρίφα...

Ο μηχανικός γράφει ένα ιστορικό της πραγματογνωμοσύνης, δηλ πόσες φορές πήγε, τι δουλειά έκανε, τι όργανα χρειάστηκαν, κλπ και αποφασίζει για την αμοιβή του μηχανικού. Νομίζω ότι έτσι θα είναι καλύτερα και νομίζω ότι εκεί θα καταλήξει η όλη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι πρακτικό.

Πως θα τα καταφέρει ένας μόνος του

με το σκάμα γύρω από την θεμελίωση?

Και σταθμό να στήσει (ωστέ να μην χρειαστεί να καβαλάει μαδέρια και να πηδάει λατάκια),

χρειάζεται βοηθό (στοχοφόρο) για τις στάσεις (το λιγότερο τρεις στάσεις)

 

Και η πολεοδομία όταν στέλνει προσωπικό για αυτοψίες

ποτέ δεν πάει ένας μηχανικός της υπηρεσίας μόνος του!

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως δεν είναι εργασία για ένα άτομο

---

επίσης

ο ελεγκτης δόμησης έχει την υποχρέωση να ελένξει αυτά που λεει ο νομος

αν ο νομος δεν ασχολείται με τον κτιριοδομικό δεν έχει δουλειά να τον ελένξει

 

άμα δει πως κάτι δεν παει καλά σχετικά με τον κτιριοδομικό καλό θα ήταν να το αναφέρει στον μηχανικό της οικοδομής για να λάβει τα μέρτα του

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς, τι ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών θα πέφτουν στις εξετάσεις?, κάποιο παράδειγμα?, είναι πολύ γενική η υλη και γενικά πολύ στο πόδι το όλο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι πρακτικό.

Πως θα τα καταφέρει ένας μόνος του

με το σκάμα γύρω από την θεμελίωση?

Και σταθμό να στήσει (ωστέ να μην χρειαστεί να καβαλάει μαδέρια και να πηδάει λατάκια),

χρειάζεται βοηθό (στοχοφόρο) για τις στάσεις (το λιγότερο τρεις στάσεις)

 

Και η πολεοδομία όταν στέλνει προσωπικό για αυτοψίες

ποτέ δεν πάει ένας μηχανικός της υπηρεσίας μόνος του!

 

Μην κανετε τετοιοες αναφορες...

Τι δουλεια εχει ο ελεγκτης να στησει total station???????

Σιγα μην ξαναλυσει τα στατικα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μα θα με τρελανεται ολοι σας ???????????

 

Τι total station και μ@@@@ιες γραφετε? Εχετε βρεθει ποτε σε αυτοψια της πολεοδομιας? Αντε σοβαρευτειτε λιγο!

Το παιζετε ευθυνοφοβοι μερικοι αλλα την υπογραφη σας στα αυθαιρετα την βαζετε για πλακα με μετρησεις της κορδελας ή "με το ματι" !!!!!

Αλλα εκει τσιμπατε και κανα 500αρικο τουλαχιστον, ε? Το 150αρι και 200αρι σας εκατσε λιγο?

 

Συνάδελφε θα σε παρακαλούσα οι χαρακτηρισμοί σου να είναι πιο ήπιοι και φυσικά πιο κόσμιοι.

Ειδάλλως η διαδικασία είναι γνωστή.

ilias

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι συγκεκριμένο:

Πως ένα άτομο μόνο του

θα μετρήσει διαστάσεις

και αποστάσεις από τα πλάγια όρια

των κατακόρυφων πετσωμάτων (καλούπια)

ενώ ταυτόχρονα μεταξύ του πετσώματος και του ορίου του οικοπέδου

παρεμβάλεται και ένα σκάμα με φάρδος τουλάχιστον ένα μέτρο και βάθος 2,50 μ στην καλύτερη των περιπτώσεων (ημιυπόγειο).

Δεν συζητώ να έχουμε και δεύτερο υπόγειο...

 

Απόσταση πέτσωμα με πέτσωμα μετριέται πριν γίνει το σιδέρωμα.

Καρφώνεις την θηλιά της κορδέλας στην μία τάβλα και μετράς.

Αν έχουν κατέβει οι μανδύες και έχουν δεθεί και οι διανομές των τοιχείων είναι αργά, θα πρέπει να ματώσουν τα χέρια σου...

Θα έχεις να τραβάς μια κορδέλα

που συνέχεια θα μπλέκεται στους μανδύες των συνδετηρίων,

και εσύ να πηδάς σαν το κατσίκι πάνω από τα συνδετήρια για να φτάσεις στο απέναντι πέτσωμα (και να έχεις και τον νου σου μην σου ξεκαρφωθεί η άλλη άκρη της κορδέλας).

 

Τα χρήματα είναι το λιγότερο.

Το σημαντικοτέρο είναι πως ο πρώτος έλεγχος δεν είναι εφικτό να γίνει από ένα άτομο μια και έξω (μετά το σιδέρωμα και πριν την σκυροδέτηση).

Ή θα είναι δύο οι ελεγκτές

ή ο ένας ελεγκτής θα πρέπει να περάσει δύο ή τρεις φορές να μετρήσει πριν την πρώτη σκυροδέτηση

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής δόμησης και ο ενεργειακός επιθεωρητής δηλώνει :

Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις (3, που προβλέπονται από της διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι:

i. δεν συντρέχουν νομικά ή άλλα κωλύματα ή ασυμβίβαστα στο πρόσωπό μου για την απόκτηση της άδειας ελεγκτή δόμησης,

 

ii. αποδέχομαι τη χρήση, στατιστική επεξεργασία και κοινοποίηση στοιχείων σχετικών με τους ελέγχους που έχω προβεί, με την επιφύλαξη προστασίας των προσωπικών δεδομένων,

 

iii. είναι αληθή όλα τα στοιχεία που συνοδεύουν την αίτησή μου.

 

Έχω την εξης απορία. Όταν έχεις ήδη την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή μπορεις να κάνεις την παραπάνω δήλωση για να γίνεις ελεγκτής δόμησης? Ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν έχει καποιου τύπου "σχέση" με το Υπουργείο (άρα και το δημόσιο) ?

 

Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντηση.

Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε μου.Είσαι ελευθ. επαγγελμ. ο οποίος ελέγχεται από το ΥΠΕΚΑ. Αν είσαι δημ. υπάλληλος δεν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.