Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Δεν έχει δικαίωμα να βεβαιώνει παραβάσεις . Σημειώνοντας το αυτό κάνει. Το αν θα φταίει αυτος για το τι θα κάνει η υδομ ας το σκεφτεί οταν θα τρέχει στα δικαστήρια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν βεβαιώνει ο ΕΔ την παράβαση. Ο οποιοσδήποτε πολίτης μπορεί να πάει στην ΥΔΟΜ και να καταγγείλει ότι κάποια οικοδομή που κτίζεται δεν έχει τοποθετημένη την απαραίτητη πινακίδα.

Την βεβαίωση (πιστοποίηση) της ανωτέρω παράβασης την κάνει η ΥΔΟΜ (μόνο κατόπιν αυτοψίας της - διότι δεν δικαιούται να διακόψει βάσει της παρατήρησης του ΕΔ).

Η ενέργεια της ΥΔΟΜ (που ως διακοπή οικοδομικών εργασιών θεωρείται ότι έχει τον χαρακτήρα της ανάκλησης της ΟΑ) είναι αυτή που προκαλεί τις έννομες συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω οτι για ακομα μια φορα εχουμε χασει τη μπαλα.

Λετε ο """θεσμος""" του ΕΔ να δημιουργηθηκε για να "τσεκαρει" αν μπηκε η ταμπελα?

 

Καθομαστε και κουβεντιαζουμε αν μπορει ο ΕΔ να τσεκαρει διαστασεις και θεση κτηριου μετα τη σκυροδετηση της θεμελιωσης, επειδη μπηκε μια μπουρδα προταση στην ΥΑ, ενω μπορει να παρει καλλιστα ο επιβλεπων και ο ΕΔ πα παρουν μια πρωτοβουλια.

 

κτλ

 

κτλ

 

κτλ

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση έκδοσης άδειας δόμησης ισόγειας οικοδομής (τμήμα συνεργείου αυτοκινήτων και τμήμα αποθηκευτικού χώρου) υλοποιηθεί σε πρώτη φάση το τμήμα συνεργείου αυτοκινήτων χωρίς την υλοποίηση του αποθηκευτικού χώρου, μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία ελέγχου από τον ελεγκτή δόμησης και ρευματοδότησης του συνεργείου αυτοκινήτων στη φάση αυτή και αργότερα σε δεύτερη φάση εντός του χρόνου ισχύος της άδειας δόμησης να κατασκευαστεί το υπόλοιπο τμήμα του αποθηκευτικού χώρου;

Link to comment
Share on other sites

terry μακάρι να ήταν πάντα τοσο απλά.

Με πηρε τηλ. Συν. να με ρωτήσει τι να κάνει αφού πήγε για ελεγχο και ήταν μπαζωμενη η οικοδομή... Τι πρωτοβουλία να πάρει ο ΕΔ;

υγ. Την πρωτοβουλία την παίρνει μόνο ο ΕΔ, όχι ο επιβλέπων..

Link to comment
Share on other sites

Φαεθον, ΦΥΣΙΚΑ και στην περιπτωση αυτη δεν δινει θετικο πορισμα.

Προφανως δεν μπορει να μετρησει διαστασεις θεμελιωσης.

Αν ηταν ομως ξεμπαζωμενο και απλα σκυροδετημενο, μια χαρα μπορουσε. (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων)

Link to comment
Share on other sites

Τερρυ,............Αν ηταν ομως ξεμπαζωμενο και απλα σκυροδετημενο, μια χαρα μπορουσε. (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων)

 

'Ετσι πρέπει να γίνεται σε ειδικές περιπτώσεις (πχ καιρός).

Από την άλλη, αν πάρουμε κατά γράμμα την διατύπωση του νόμου, δεν αναφέρει πουθενά την μη σκυροδέτηση των ξυλοτύπων κατά τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

 

         Σε έλεγχο που μου έγινε στη φάση της θεμελίωσης από ελεγκτή δόμησης  διαπιστώθηκε  ότι η θεμελίωση μου είναι σε θέση διαφορετική από αυτή που δείχνει το τοπογραφικό ( 15cm  δεξιά και 30cm προς τα κάτω ,κτίσμα εμβαδού 60τμ  εκτός σχεδίου σε γήπεδο 5000 τμ )  . Το έγραψε στη έκθεση του και μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα διότι είμαι κάτω από το 2% . Μετά από  δυο ημέρες  μου ήρθε σήμα διακοπής εργασιών και η πολεοδομία θέρμης μου ζητά αναθεώρηση.

      Σήμερα έχουν απεργία και δεν βγάζω άκρη αλλά είναι λογικό να θέλει αναθεώρηση και όχι ενημέρωση φακέλου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.