Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Ένα μεταλλικό που έκανα ΕΔ ήταν στο παρακάτω στάδιο. Τα αγκύρια θα έμπαιναν εκ των υστέρων, μετά την σκυροδέτηση της θεμελίωσης....

UR2-Q06ZTzaTJWt5imx75A.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα ειναι πως το συνεργείο του μεταλλικού σκελετού θα έρθει σε 15 μέρες και δεν θελουμε να χασουμε χρόνο για την κατασκευη της θεμελίωσης.

Οσον αφορα το περιγραμμα δεν μπορεί να αλλάξει καθώς η μεταλλικη θα πατήσει πάνω στη πλακα.

Επισης κατι που δεν ανεφερα ειναι πως δεν θελω να κανω ολη την θεμελιωση παρα μονο τα πεδιλα και της συνδετηριες δοκους

 

Αν δεν θέλεις να χάσεις χρόνο, μπορείς να ζητήσεις από τώρα έλεγχο δόμησης.

 

Στο σύστημα εισάγεις την εκτιμώμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης του σταδίου και θα κανονίσεις με τους ελεγκτές τον έλεγχο εκείνη την μέρα ή λίγες μέρες μετά για σιγουριά.

 

Συχνά κάποιοι ελεγκτές δόμησης αρνούνται τον έλεγχο, π.χ. λόγω ασθένειας ή άλλων υποχρεώσεων, οπότε μέχρι να κληρωθεί ο επόμενος θα περάσουν μερικές μέρες.Θα γλιτώσεις ουσιαστικά την τυχόν καθυστέρηση από μη αποδοχή του ελέγχου δόμησης από κάποιον ελεγκτή.

 

Στα βιομηχανικά κτήρια χρειάζεται και μηχανολόγος ελεγκτής, μην το ξεχάσεις γιατί θα χάσεις χρόνο επειδή θα σε ενημερώσει η ΥΔΟΜ για την απαίτηση μέσω του συστήματος και θα πρέπει να γίνει νέα κλήρωση.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά μόνο,

Ο επιβλέπων κάνει την αίτηση για έλεγχο δόμησης 10 ημερολογιακές ημέρες προ της ολοκλήρωσης του σταδίου.

Ο ΕΔ μπορεί να κάνει τον έλεγχο και μέχρι 5 ημερολογιακές ημέρες μετά την εκτιμώμενη ημερομηνία.

Ο επιβλέπων μπορεί να ζητήσει αιτιολογημένα παράταση για τον έλεγχο κάνοντας αίτηση στην ΤΕΔΚ.

Ο έλεγχος των μηχανολογικών γίνεται στα μετά τον αρχικό έλεγχο στάδια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα μεταλλικό που έκανα ΕΔ ήταν στο παρακάτω στάδιο. Τα αγκύρια θα έμπαιναν εκ των υστέρων, μετά την σκυροδέτηση της θεμελίωσης....

....

!!!!

να προταθεί ο μελετητής για βραβείο καινοτομίας (κι ευρεσιτεχνία) 

κι εμείς οι υπόλοιποι, να σκίσουμε τα "χαρτιά" μας

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω την ειρωνεια.

Αν υπαρχουν βαθρα τα αγκυρια θα μπουν μετα.

πχ αν υπαρχει υπογειο, τα αγκυρια δεν μπαινουν μετα τη θεμελιωση?

Link to comment
Share on other sites

Ο επιβλέπων κάνει την αίτηση για έλεγχο δόμησης 10 ημερολογιακές ημέρες προ της ολοκλήρωσης του σταδίου.

 

Τουλάχιστον 10 ημέρες πριν την ολοκλήρωση του σταδίου κατασκευής.

 

Ο ΕΔ μπορεί να κάνει τον έλεγχο και μέχρι 5 ημερολογιακές ημέρες μετά την εκτιμώμενη ημερομηνία.

Στην πράξη υπάρχει μια μικρή επιείκεια σε αυτό    

 

Ο επιβλέπων μπορεί να ζητήσει αιτιολογημένα παράταση για τον έλεγχο κάνοντας αίτηση στην ΤΕΔΚ.

Δεν το ήξερα, χρήσιμο.

 

Ο έλεγχος των μηχανολογικών γίνεται στα μετά τον αρχικό έλεγχο στάδια.

Σωστά, μόνο στον τελικό έλεγχο συγκεκριμένων κατηγοριών. Προσπάθησα να διορθώσω το post μου αλλά δεν μου το επιτρέπει το σύστημα, συγνώμη για το λάθος.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τις μέρες είναι όρια με την "αρνητική" έννοια...

 

Εγώ σε μια περίπτωση που βιαζόμουν, έκανα αίτηση Πέμπτη βράδυ, την Παρασκευή το μεσημέρι είδα ποιος ελεγκτής κληρώθηκε, τον πήρα τηλέφωνο και του εξήγησα ότι βιάζομαι, έκανε αυτοψία Δευτέρα πρωί και Δευτέρα μεσημέρι είχε υποβάλει το πόρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στον sdim
 
Αντιγράφω από τον νόμο.
Άρθρο 45
Διαδικασία ελέγχου εφαρμογής οικοδομικών αδειών
1. Ο σύμφωνα με την οικοδομική άδεια γενικός επιβλέπων μηχανικός, υποχρεούται να ενημερώνει εγγράφως δέκα (10) ημέρες πριν από την ολοκλήρωση κάθε σταδίου την Υ.ΔΟΜ.. Οι έλεγχοι διενεργούνται το αργότερο μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την δηλωθείσα ημερομηνία ολοκλήρωσης κάθε σταδίου.
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να δηλώσω ημερομηνία σε μεγαλύτερο διάστημα και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι έχεις άδικο... Αν το έχεις κάνει προφανώς και έχεις δίκιο.
 

Ναι, έχει συμβεί πολλές φορές και σε εμένα και εφόσον ήμουν διαθέσιμος έκανα τον έλεγχο.

Όπως μου έχει συμβεί και να ζητηθεί παράταση από τον επιβλέποντα...

Την μεγαλύτερη που έχω δει είναι 25 ημέρες πέρυσι με τις χιονοπτώσεις. Και κάτι που ξέχασα. Η ΤΕΔΚ ζητάει και την σύμφωνη γνώμη του ελεγκτή δόμησης. Δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι έγινε...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.