Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

ergon, όταν λες "δεν μου ζητήθηκε έλεγχος απο Ε.Δ. απο την ΥΔΟΜ" τι εννοείς. Πότε δε σου ζητήθηκε ή μάλλον γιατί υπήρχε περίπτωση να ζητηθεί;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ergon, κι εγώ συμφωνώ με αυτήν την άποψη μιας κι ο Ε.Δ. ελέγχει εργασίες που έχουν ξεκινήσει μετά την έναρξη ισχύος του 4030/2011 κι όχι τις Οικοδομικές Άδειες που εκδόθηκαν βάσει του 4030/2011.

Έχω μια διαφωνία με ένα Ελεγκτή και ψάχνω .... απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται έλεγχος απο Ε.Δ. σε περίπτωση νομιμοποίησης, απλώς ανέφερα "το δεν μου ζητήθηκε" ως επιβεβαίωση του ότι δεν απαιτείται Ε.Δ. επειδή πρόσφατα έκανα μία νομιμοποίηση.

 

Γιάννη απαιτείται έλεγχος σε εργασίες νέων κτηρίων και προσθηκών απο 1-3-2011 και μετά, για κάθε έργο που εκτελείται με άδεια δόμησης. Τώρα αν κάτι έγινε αυθαίρετα χωρίς άδεια δόμησης και νομιμοποιείται εκ των υστέρων με τις διατάξεις του 4030/2011 δηλαδή άδεια δόμησης για την νομιμοποίηση κτλ. δεν απαιτείται έλεγχος.

Edited by ergon
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σε ρώτησα, γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ πότε θα μπορούσε να το ζητήσει η ΥΔΟΜ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συναδελφοι σε περιπτωση προσθηκης μεταλλικης περγκολας στο δωμα τριωροφης πολυκατοικιας, με τροποποιηση ανοιγματων-αλλαγη κουφωματων στην αποληξη κλιμ/σιου-δωματιου (αδεια 1977) και εργασιες συντηρησης στο δωμα (εχει προηγηθει Ν.4014). Θα χρειαστει ελεγκτης δομησης; Εννοειται οτι θα βγει αδεια δομησης.

 

Συναδελφοι καμια απαντησησ για το 1215;

* Δεν θα απαιτηθει ρευματοδοτηση. Αν εχω καταλαβει συνδεεται η ρευματοδοτηση με τον ελεγκτη δομησης! Συνδεεται ομως μονο αυτο;Δεν εχω προβληματα συναινεσης συνιδιοκτητων.

 

 

Κανε υπομονη και μην δημοσιευεις το ιδιο ποστ σε διαφορετικα θεματα.

terry

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα βλεπετε...παντου εχετε ματια!!!

συγγνωμη, αλλα νομιζα οτι αρχικα δεν εφυγε, γιατι μου κολλησε το συστημα και εκλεισε η συνδεση μου με το διαδικτυο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΑ εκδοθείσα το 2009 σφραγίστηκε για έναρξη εργασιών στον Αστυνομικό Τμήμα στις 27.04.2012

 

Σε συνέχεια της Εγκυκλίου της 11-01-2013 αν υποβάλλει ο Επιβλέπων Μηχανικός ΥΔ για το σύννομο των εργασιών σύμφωνα με την άδεια δόμησης, μπορούμε να παραλείψουμε τον αρχικό έλεγχο και να κληθεί ο ΕΔ μόνο για τον τελικό έλεγχο. Αρκεί δηλαδή η σφραγίδα του ΑΤ για την πιστοποίηση της έναρξης εργασιών?

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες. Θεωρείς οτι η Ο.Α. είναι σαν να εκδόθηκε μεταξύ 1/3/12 με 31/5/12 και ακολουθείς τις οδηγίες της προαναφερόμενης εγκυκλίου.

Ερώτηση: Απο το 2009 δεν εγινε τίποτα ή απλώς ξεχάστηκε να σφραγιστεί η Ο.Α. στο Α.Τ.?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Απο το 2009 δεν εγινε τίποτα ή απλώς ξεχάστηκε να σφραγιστεί η Ο.Α. στο Α.Τ.?

 

Δεν ειχαν γίνει εργασίες. Οι ιδιοκτήτες αποφάσισαν τελευταία στιγμή να κάνουν τον Φ.Ο. για να κατοχυρώσουν την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.