Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλεγχος Η/Μ εγκαταστάσεων απαιτείται μόνο στον τριτογενή τομέα (βιομηχανία, πρατήρια καυσίμων κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, έχω περίπτωση ριζικά ανακαινιζόμενου κτισματος (προ 55 που αλλαξε χρήση σε καφε-μπαρ - μικρό κτίριο - ένας ελεγκτής) που πάει απευθείας σε τελικό έλεγχο (α κατηγ), και θέλω να ρωτήσω το εξής (πρώτη φορά θα ελεγχθώ προφανώς) :

η σειρά είναι :

-αιτηση

-ηλεκτρονική αποδοχή του ελεγκτή

-έλεγχος

-πόρισμα

- π.ε.κ. από την πολεοδομία

-κατάθεση λοιπών δικαιολογητικών για ρευματοδότηση (αμοιβες κλπ)

Σωστά?????

και τα ερωτήματα :

- χρειάζεται να έχει εκδοθεί οπωσδήποτε πιστοποιητικό πυροπροστασίας για τον έλεγχο ή μπορεί και μετά? δεν είναι λίγο κουλό να πάμε πυροσβεστική πριν να κλείσει η άδεια?

- χρειάζεται ΠΕΑ? πότε εκδίδεται και σε ποιον δίνεται? φαντάζομαι όχι στον ελεγκτή, αλλά στην ΥΔΟΜ στο τέλος? αυτό ίσχυε από πριν ή προέκυψε με τον Ν 4122?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά είναι έτσι όπως τη λες.Αλλά γιατί θες ρευματοδότηση, δεν έχει ρεύμα τώρα?

Το πιστοποιητικό πυροπροστασίας χρειάζεται στην άδεια λειτουργίας.

ΠΕΑ δε χρειάζεται παρά μόνο αν ενοικιαστεί και αυτό υπό προϋποθέσεις.Αλλά αν πρόκειται για ριζική ανακαίνιση μπορεί να ζητηθεί ΜΕΑ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα, πρωτη φορα και εγω ειμαι επιβλεποντας ( με τον 4030) και θα χρειαστω ελεγφο α φασης για εργο β κατοιγοριας <1000 τμ.(θεμελιωση) γνωριζει κανεις αν υπαρχει ειδικη αιτηση για τον ελεγκτη δομησης? την κανω χειρογραφα στην ΥΔΟΜ? Υπαρχει ηλεκτ/κοσ τροπος? περιπου χρονος μεχρι τησ αυτοψια?. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1) Υπάρχει έτοιμη πρότυπη αίτηση στην ΥΔΟΜ, χειρόγραφα.

2) Υπολόγισε περίπου μία εβδομάδα μέχρι να οριστεί Ε.Δ. απο την Ε.Υ.Ε.Δ.

Την ημέρα της αυτοψίας την προτέινεις εσύ κάνοντας την άιτηση δέκα ημέρες απο την προτεινομενη ημέρα αυτοψίας, τωρα βεβαια αν π.χ. την ημέρα της αυτοψίας βρέχει καθορίζεις με τον ελεγκτή μια άλλη μέρα π.χ. την επομένη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ergon. Το εκανα. το αστειο στην πολ/μια ηταν οτι δεν ξερανε τι αιτηση επρεπε να κανω . στο τελοσ μετα απο 1 ωρα πανω κατω την βρηκανε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος ελεγκτής δόμησης εαν είναι απαραίτητο να έχει μπει ο ηλιακός θερμοσίφωνας κατά τον τελικό έλεγχο; O 4030 αναφέρει πως μπορεί να γίνει τελική θεώρηση αν οι εργασίες που απομένουν δεν χρειάζονται άδεια δόμησης , στην κατηγορία αυτή ανήκει και ο ηλιακός..Ο πελάτης δεν θέλει να τον βάλει ακόμα , μπορούμε να το προσπεράσουμε στον έλεγχο; και τι γράφει στο φύλλο ελέγχου ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρειάζεται να έχει μπεί όπως και ολα τα συστήματα θέρμανσης. Ο λόγος είναι ότι ο ηλιακός συνεισφέρει στο να βγεί ενεργειακά το κτίριο Β.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.