Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Πες στον μηχανικό σου δύο λέξεις. Ταυτότητα κτιρίου. Αν δεν τις ξέρει, να τις ψάξει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι πρόβλημα ενδέχεται να έχω στο μέλλον; Ο μηχανικός επιμένει ότι δε χρειάζεται ΕΔ.

 

Δυστυχώς για σένα αλλά και για τον "μηχανικό" σου ενδεχόμενα προβληματα πολλά, το λιγότερο για σένα να κριθεί αυθαίρετη η κατασκευή, για τον "μηχανικό" σου πρόστιμα, πάυση αδείας κτλ.

 

Τώρα που τα λέμε μιας και ο "μηχανικός" σου σίγουρα δεν έχει διαβάσει τον 4030/11, δεν τσεκάρεις με κάποιον άλλο ΜΗΧΑΝΙΚΟ κατα πόσο είναι εντάξει όλο το κτήριο και οτι δεν υπάρχει, λέω μήπως και τίποτα άλλο που θα έπρεπε να γνωρίζεις..................................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που ο αρχικός έλεγχος οικοδομής από Ε.Δ. δεν πραγματοποιηθεί την 2η ημερομηνία ορισμού του ελέγχου (η 1η ημερομηνία κατόπιν συννενώησης με τον επιβλέποντα μετατέθηκε κατά μια εβδομάδα, λόγω κακών καιρικών συνθηκών-βροχοπτώσεων) χωρίς υπαιτιότητα του Ε.Δ. αλλά και πάλι λόγω βροπτώσεων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο επιβλέπων μηχανικός έκανε αίτηση στην οικεία Υ.ΔΟΜ. του έργου για ετοιμότητα χωρίς να έχουν ξεκινήσει οι εργασίες με την σκέψη ότι ο καιρός θα είναι καλός και θα αρχίσει άμεσα τις εκσκαφές !!!!

Ως ΕΔ ποιες θα πρέπει να είναι οι ενέργειές μου?

1) Να έρθω σε επικοινωνία με τον επιβλέπων μηχανικό για να μάθω αν τελικά είναι έτοιμος για τον έλεγχο (δεν πιστεύω γιατί δεν άλλαξε και πολύ ο καιρός)

2) Σε περίπτωση που δεν είναι έτοιμος θα πρέπει να πάω στο έργο και να ενημερώσω την ΕΥΕΔ και την οικεία ΥΔΟΜ ότι δεν ξεκίνησαν οι εργασίες λόγω καιρού (δεν θα πρέπει να αμοιφθώ για τον χρόνο μου και την μετακίνηση???)

3) Μήπως αποσυρθεί το αίτημα από τον επιβλέποντα μηχανικό και χάσω τον έλεγχο (μέχρι τώρα μόνο 2 !!!!!) και σε τέτοιους δύσκολους καιρούς δεν πρέπει να χάνεται τίποτα.

4) Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια διευκρύνιση για αυτές τις περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Πεπατημένη δεν υπάρχει καθώς προκύπτουν συνεχώς θέματα που δεν έχουν προβλεφθεί. Πάντως απο την στιγμή που έχεις οριστεί ως ελεγκτής δόμησης για το συγκεκριμένο έργο, σε συννενόηση με τον επιβλέποντα καθορίστε μία ημερομηνία σχετικά σύντομα για να τελειώνετε. Δεν νομίζω να έχεις προβλημα κι αν θες γραψε στις παρατηρησεις το λόγω καθυστέρησης.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να διαβασουμε το Νομο.

Υπαρχει χρονικο περιθωριο για να γινει ο ελεγχος και να σταλει το πορισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω βγάλει άδεια δόμησης με τον 4030/2011 για προσθήκη κατ'επέκταση ισογείου αποθήκης περίπου 10 τ.μ. Δεδομένου ότι δεν θα χρειαστώ σύνδεση με τα δίκτυα, αφού το υπόλοιπο κτίσμα είναι συνδεμένο με αυτά (καθ'όλα νόμιμο με Ο.Α από το 1982), ο μηχανικός μου είπε ότι δεν χρειάζεται να έρθουν ελεγκτές δόμησης και ότι τζάμπα θα επιβαρυνθώ οικονομικά με τις αμοιβές τους, καθώς θα χρειαστούν 2 έλεγχοι (περίπου 500 ευρώ). Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα στο μέλλον; Θα μπορώ να κάνω την τελική θεώρηση της άδειας χωρίς να έχω βάλει ΕΔ; Και εάν όχι, θα έχω κάποιο πρόβλημα (που δεν θα κάνω την τελική θεώρηση); Υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί αυθαίρετο στο μέλλον (η προσθήκη της αποθήκης) επειδή δεν θα έχει γίνει ΕΔ; Ακόμη και εάν έχω άδεια δόμησης και η προσθήκη έχει γίνει σύμφωνα με αυτήν και έχω καταβάλλει κανονικά τις εισφορές στο ΙΚΑ;

 

Ας ξαναδιαβάσει τον Νόμο ο μηχανικός....

 

 

Ερώτηση

 

Στις άδειες νομιμοποίησης χρειάζεται ο έλεγχος από Ε.Δ.?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τerry, υπάρχει χρονικό περιθώριο 24ώρες αν όλα είναι εντάξει και 2 εργάσιμες ημέρες αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις σε σχέση με την άδεια

Ergon ήδη έχουμε ορίσει νέα ημερομηνία από την προηγούμενη εβδομάδα και είναι αύριο, το έντυπο κοινοποίησης από την ΕΥΕΔ αναφέρει ότι αλλαγή ημερομηνίας μπορεί να γίνει και να πραγματοποιηθεί ο έλεγχος το αργότερο σε 5 εργάσιμες ημέρες από την προτεινόμενη ημερομηνία. Το θέμα είναι αν μπορούμε να ορίσουμε νέα ημερομηνία (δλδ 3η φορά)

Link to comment
Share on other sites

Ορθά έπραξε ο επιβλέπων αφού έτσι προβλέπει ο νόμος. Ο νόμος προβλέπει ο επιβλέπων να έχει μαντικές ικανότητες ή να παίρνει ρίσκο ανοιχτού σκάμματος για 10 ημέρες!!!

Όλο το πρόβλημα λοιπόν ξεκινάει από αυτό το "τουλάχιστον 10 ημέρες πριν την ολοκλήρωση" που καθορίζει την ημερομηνία ελέγχου, με ανοχή +5 ημερών.

Θεωρώ πως αφού είναι λόγω καιρικών συνθηκών μπορεί να γίνει αναβολή όπως έγινε και την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

2. Στην περίπτωση που αποδέχεστε τον ορισμό σας, αλλά επιθυμείτε ο έλεγχος να πραγματοποιηθεί σε

άλλη ημερομηνία, επικοινωνήστε με τον επιβλέποντα μηχανικό και ορίσετε νέα ημερομηνία ελέγχου,

λαμβάνοντας υπόψη ότι ο έλεγχος διενεργείται το αργότερο μέσα σε πέντε ημέρες από την ορισθείσα

ημερομηνία ολοκλήρωσης σταδίου (παρ. 6 του άρθ. 7 του ν. 4030/2011). Στη συνέχεια ενημερώστε

ηλεκτρονικά την Ε.Υ.Ε.Δ. και την οικεία Υ.ΔΟΜ. για τη νέα ημερομηνία ελέγχου και προχωρήστε στο

σχετικό έλεγχο.

 

Το επιθυμείτε αναφέρεται στον ελεγκτή δόμησης, δεν λέει πουθενά τι γίνεται αν το επιθυμεί ο επιβλέπων μηχανικός. Θεωρώ οτι λόγω καιρού και εφόσον είναι επιθυμία του επιλέπων μηχανικού δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα, σε κάθε περίπτωση επικοινωνήστε και με την Ε.Υ.Ε.Δ.

Link to comment
Share on other sites

'yannisk72'

 

 

Όχι.

 

Σε δική μου περίπτωση νομιμοποίησης δεν μου ζητήθηκε έλεγχος απο Ε.Δ. απο την ΥΔΟΜ, ούτε καν αυτοψία απο τους υπαλλήλους.

Εξ' άλλου ο έλεγχος απαιτείται σε εργασίες δόμησης νέων κτηρίων και προσθήκών, δεν αναφέρει πουθενα για νομιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.