Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Καλημέρα, σε οικοδομική άδεια που εκδόθηκε πριν το θεσμό των ελεγκτών δόμησης και εχει γινει μονο θεμελιωση και ειναι σε ισχύ θέλω να κάνω αναθεώρηση μόνο στατικών. Απαιτείται έλεγχος από ελεγκτή δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, σε οικοδομική άδεια που εκδόθηκε πριν το θεσμό των ελεγκτών δόμησης και εχει γινει μονο θεμελιωση και ειναι σε ισχύ θέλω να κάνω αναθεώρηση μόνο στατικών. Απαιτείται έλεγχος από ελεγκτή δόμησης;

κάποια άποψη για το θέμα. Εγώ πιστεύω ότι για τις παλιές άδειες που είναι σε ισχύ ΔΕΝ απαιτείται ελεγκτής δόμησης στην περίπτωση μου της αναθεώρησης των στατικών. Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

κάποια άποψη για το θέμα. Εγώ πιστεύω ότι για τις παλιές άδειες που είναι σε ισχύ ΔΕΝ απαιτείται ελεγκτής δόμησης στην περίπτωση μου της αναθεώρησης των στατικών. Συμφωνείτε;

πότε εκδόθηκε η άδεια και πότε ξεκίνησαν οι εργασίες?

ελεγχο δομησης  σε  στεγη(μονο) εχει υποστει κανεις? 

Η άδεια δόμησης σε τι αφορούσε? 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανόν είναι να υπάγεσαι σε κατηγορία ελέγχου Α (ένας τελικός έλεγχος). 

Υποθέτω ότι εξεδόθη άδεια δόμησης κατασκευής στέγης σε υφιστάμενο κτίριο (π.χ επί υφιστάμενης πλάκας).

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα ,με αδεια 

μεταξυ αλλων ερωτω γιατι πως θα γινει ο σχετικος ελεγχος αν δεν μπορεσει ο ελεγκτης να βρεθει πανω στη στεγη (μην αρχισουν οι φιλοι τοπογραφοι τα  <<δικα >> τους  :mrgreen: )και επισης απο κατω δεν δινεται καποια δυνατοτητα ελεγχου

Αν δεν  γινει ελεγχος στην στεγη στην 4ετια  καιγεται δηλ καθισταται η κατασκευη αυθαιρετη κ κατεδαφιστεα -αναλογα?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

H άδεια εκδόθηκε το 2010 και αμέσως ξεκίνησαν οι εργασίες, έγινε η θεμελίωση και μετά σταμάτησαν οι εργασίες.

 

kokaradi: Για κατασκευή στέγης έρχεται σίγουρα ελεγκτής δόμησης στο τέλος μία φορά 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε οικοδομική άδεια που εκδόθηκε πριν το θεσμό των ελεγκτών δόμησης και εχει γινει μονο θεμελιωση και ειναι σε ισχύ θέλω να κάνω αναθεώρηση μόνο στατικών. Απαιτείται έλεγχος από ελεγκτή δόμησης;

 

H άδεια εκδόθηκε το 2010 και αμέσως ξεκίνησαν οι εργασίες, έγινε η θεμελίωση και μετά σταμάτησαν οι εργασίες.

 

 

ΝΟΚ ΑΡΘΡΟ 29 ΠΑΡ. 5 β. Οι διατάξεις του Αρθ-7  του Ν-4030/11 εφαρμόζονται για τις οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την 1-3-2012, εφόσον αρχίσει η εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών τους, μετά την παραπάνω ημερομηνία

Οπότε τον ελεγκτή δόμησης τον γλυτώνεις  (τα περί ελέγχου κατασκευών αναφέρονται στο άρθρο 7 του ν. 4030) αφού η δική σου άδεια εκδόθηκε το 2010 και αμέσως ξεκίνησαν εργασίες (άρα πριν την 1-3-2012).

 

Για την αναθεώρηση :

παρ. 5α άρθρ. 29 ΝΟΚ

5. α. (...)  Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1-3-2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του Ν-4030/11 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη. 

 

Δες και την Εγκ-60764/18/12  (ΔΟΚΚ) Εγκ-18/12:

(...)

Γ) Ισχύουσες Οικοδομικές άδειες οι οποίες εκδόθηκαν με βάση το ΠΔ/13-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/93) και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών πριν την 1-3-2012 αναθεωρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ/13-7-93 (ΦΕΚ-795/Δ/93). Αν ωστόσο η αναθεώρηση αφορά προσθήκη εφαρμόζεται το Αρθ-6 του Ν-4030/11. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αρχικό έλεγχο (θέση κτιρίου, περίγραμμα, αποστάσεις) νέο κτιρίου με δυο υπόγεια έχετε κάποια ιδέα πώς θα επαλήθευςω διαστάσεις οταν το οικόπεδο ειναι μεσαίο και τα όμορα κολλητά και το σκάμα ειναι στα 5,50 - 6,00 μ.;

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.