Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως είναι πλέον ξεκάθαρο ότι μπορούμε να έχουμε ΕΝΑΝ αρχικό έλεγχο όταν έχει συμπληρωθεί το περίγραμμα του κτιρίου και όταν μπορεί ο ελεγκτής να τσεκάρει θέση και διαστάσεις του κτιρίου.Σου δίνει επίσης τη δυνατότητα να καλέσεις ΑΝ θες παραπάνω από ένα ελεγκτή για τη θεμελίωση αν το κρίνεις  αυτό απαραίτητο.

 

Το ίδιο άρθρο προβλέπει και για τα "ντουλάπια" που προκύπτουν κατά την εκσκαφή , που είναι ανεξάρτητα από τη θεμελίωση.Και εκεί πάλι μπορείς να καλέσεις ΕΝΑΝ ελεγκτή.

 

γ) Εάν κατά την εκσκαφή προκύψει η ανάγκη για τη
λήψη άμεσων έκτακτων μέτρων ασφαλείας (π.χ. αντι−
στηρίξεις, θεμελιώσεις, ντουλάπια κ.λπ.), αυτά λαμβά−
νονται άμεσα και ο αρχικός έλεγχος διενεργείται όταν
ολοκληρωθεί ο ξυλότυπος της γενικής θεμελίωσης και
η τοποθέτηση των οπλισμών της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω, πως καλείς τον ΕΔ στο τελικό στάδιο της θεμελίωσης...

Αλλά όπως είπα, η ΕΥΕΔ μου είπε άλλα, παρότι υπήρχε το ΦΕΚ που αναφέρεις.,....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Ο νόμος είναι σαφής.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να κάνω αίτηση πριν την σκυροδέτηση του 1ου ντουλαπιού και όταν οριστεί ελεγκτής να του θέσω το θέμα και θα τον αφήσω αυτόν να αποφασίσει πόσες φορές θέλει να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι προσοχή 

"οι γλυκές φωνούλες"  της ΕΥΕΔ , απαντούν ότι τους "κατέβει" .

Έχουν γίνει σαν τις ΥΔΟΜ , όπου ανάλογα με τι καιρό έχει , βρίσκεις και ανάλογη απάντηση.

Πιέστε για απάντηση γραπτή !!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΥΕΔ γενικα εχει τους πιο αγενεις υπαλληλους.

Δεν ξερω ποτε πηρες "γλυκια απαντηση" Κακιε Λυκε, αλλα εγω μονο αγενεις απαντησεις εχω παρει, οι οποιες τις περισσοτερες φορες ειναι απλα ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

Ο νόμος είναι σαφής.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να κάνω αίτηση πριν την σκυροδέτηση του 1ου ντουλαπιού και όταν οριστεί ελεγκτής να του θέσω το θέμα και θα τον αφήσω αυτόν να αποφασίσει πόσες φορές θέλει να έρθει.

Δεν ξέρω αν είναι σωστή η αντιμετώπιση.....

Link to comment
Share on other sites

Τα ντουλάπια δεν γίνονται για να αποφύγεις τυχόν ζημιές στο διπλανό κτήριο όταν πρέπει να σκάψεις χαμηλότερα από τα θεμέλιά του;

Δεν μπορείς να περιμένεις ελεγκτή δόμησης αν έχεις σκάψει τα ντουλάπια, μια βροχή μπορεί να σε καταστρέψει ! Και δεν είναι μόνο η βροχή. Μπορεί να σπάσει ένας αγωγός, μπορεί να υπάρχει βόθρος ή αποχέτευση σπασμένη κοντά και να αρχίσει να ρέει το νερό και κατά συνέπεια να αρχίσει το νεροφάγωμα.

 

Θεωρώ αδιανόητο να έχει κάποιος σκαμμένα ντουλάπια και να περιμένει τον ελεγκτή! Ο ελεγκτής μπορεί να έρθει μετά από μήνες, ιδιαίτερα σε μικρές δουλειές και σε απομακρυσμένα μέρη!

 

Προφανώς ο νομοθέτης έχει την ίδια άποψη και γι'αυτό φρόντισε να ενημερώσει τον νόμο ώστε τα μέτρα ασφαλείας να λαμβάνονται άμεσα, όπως ανάφερε και ο Manolis gon.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΥΕΔ γενικα εχει τους πιο αγενεις υπαλληλους.

Δεν ξερω ποτε πηρες "γλυκια απαντηση" Κακιε Λυκε, αλλα εγω μονο αγενεις απαντησεις εχω παρει, οι οποιες τις περισσοτερες φορες ειναι απλα ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

 

Φίλε terry καλησπέρα ,

έχω ακούσει πολλά , από τους συναδέλφους ελ. επαγγελματίες , στην ΥΔΟΜ που είμαι .

Απλά σε μία περίπτωση οδηγήθηκαν στα δικαστήρια , ο επιβλέπον και ο ιδιοκτήτης , με ευθύνη καθαρά μιας "γλυκιάς φωνής" του ΕΥΕΔ , η οποία βέβαια δεν ήταν γραπτή για να μπορεί να στηριχθεί ο μηχανικός.   

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου Kakos_likos

 

και σε μένα η ίδια η προϊσταμένη ΕΥΕΔ 

 

(σε περίπτωση μου δηλ κατεδάφισης οικοδομής, στην οποία λόγω μεγάλης (2,5μ) υψομετρικής διαφοράς με όμορο,

άφησα μέρος  τοίχου ισογείου της οικοδομής στο όριο του οικοπέδου σε ύψος 1.0μ πάνω από το φυσικό έδαφος (ως περίφραξη)

και μέρος του τοιχίου Υπογείου προκειμένου  να μην πέσουν χώματα στο όμορο 

κατεδαφίζοντας όμως  όλα τα υπόλοιπα στοιχεία  του υπόγειου )

 

προφορικά μου έλεγε "δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι σκοπός του ελέγχου από τον Ε.Δ είναι να πιστοποιήσει ότι δεν υπάρχει κτίσμα

και όχι ότι "ντε και καλά" ότι κατεδαφίστηκε ακόμη και η θεμελίωση του!!)

 

στην Υ.ΔΟΜ μετά από επικοινωνία της, έλεγα άλλα, με αποτέλεσμα να χρειαστώ και β'  Ε.Δ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.