Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος κατασκευής WC


Nidro

Recommended Posts

Νίκο αν δεχτούμε ότι ο φίλος παραπάνω λέει τα πράγματα ακριβώς όπως είναι, υπάρχει αντίφαση...

Εγω απλά δεν έχω καταλάβει αν ο μηχανικός για τις υπηρεσίες του έχει δώσει τιμή...

Αν δεν έχει δώσει τιμή και το έργο το έχει αναλάβει εργολαβικά έπρεπε να είχε δώσει συνολική εργολαβική τιμή που να συμπεριλαμβάνει την αμοιβή του....

Αν τώρα ο μηχανικός ενώ έχει αναλάβει εργολαβικά ένα έργο, πάει και λέει αναλυτικές τιμές του κάθε συνεργείο στον πελάτη όπου προσθέτει και την αμοιβή του τότε ας πρόσεχε....

Είναι λάθος και πίστεψε με το κάνουν συχνά αρκετοί συνάδερφοι σου που στο τέλος εκτιθοντε.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι κάτι δεν έχει καταλάβει καλά ο ιδιώτης ή κάτι δεν έχουμε καταλάβει εμείς καλά (αν και εφόσον δεν έχουμε όλα τα στοιχεία). Το γεγονός είναι ότι δεν μπορεί ούτε ακριβή δεδομένα να έχουμε, ούτε ηλεκτρονική προσφορά να δώσουμε από εδώ. Γι' αυτό προτείνω στον φίλο ιδιώτη να απευθυνθεί στην πιάτσα και να ρωτήσει ή να συζητήσει πιο διεξοδικά με τον μηχανικό του.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αν δεχτούμε ότι ο φίλος παραπάνω λέει τα πράγματα ακριβώς όπως είναι, υπάρχει αντίφαση...

Εγω απλά δεν έχω καταλάβει αν ο μηχανικός για τις υπηρεσίες του έχει δώσει τιμή...

Αν δεν έχει δώσει τιμή και το έργο το έχει αναλάβει εργολαβικά έπρεπε να είχε δώσει συνολική εργολαβική τιμή που να συμπεριλαμβάνει την αμοιβή του....

Αν τώρα ο μηχανικός ενώ έχει αναλάβει εργολαβικά ένα έργο, πάει και λέει αναλυτικές τιμές του κάθε συνεργείο στον πελάτη όπου προσθέτει και την αμοιβή του τότε ας πρόσεχε....

Είναι λάθος και πίστεψε με το κάνουν συχνά αρκετοί συνάδερφοι σου που στο τέλος εκτιθοντε.

Με ''επιασες'' φιλε aithilenio..

Δεν χρειαζεται να μπουμε σε λεπτομερειες...Τα συμπερασματα μου εγω τα εχω βγαλει. Οι αποριες μου λυθηκαν..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ''μπαιναμε'' σπιτι συμφωνα με τον μηχανικο μας στα τελη Ιουλιου,αρχες Αυγουστου.. Παει Νοεμβρης και ακομα...

Να βαλω ομως τα πραγματα σε μια σειρα.

Προφανως μπλεξαμε με πολυ κουτοπονηρο απ'οτι

φαινεται (ακομα).... (πηρα τοτε ''μπαλα'' με τα σχολια μου, γενικα τον κλαδο των μηχανικων..)!

Η καθυστερηση οφειλεται στο οτι ''πότε ο Γιαννης δεν μπορει (ο καθε μαστορας), πότε ο κωλος του πονει!

Οι κακοτεχνιες δεν εχουν τελειωμο..Ζηταμε συγκεκριμενο παραθυρο στο μπανιο..μας βαζει ενα φθηνιαρικο,του το λεμε και το αλλαζει μετα απο σχεδον ενα μηνα! το καλο ειναι πως δεν εχει πετυχει τα φαλτσα,δεν κουμπωνει το ενα φυλλο κτλ..Επιβλεψη απο μεριας μηχανικου ανυπαρκτη!

Ερχονται να μας βαλουν τις εσωτερικες πορτες και δεν εχουν παρει σωστα μετρα με αποτελεσμα η μια να ειναι φαρδυτερη στην κασα..Την εβαλε ομως δεν ετρεχε κατι γι'αυτον! Εγκεφαλικα οταν την ειδαμε εμεις..

Θελαμε πορτα ασφαλειας και μας χρεωνε μια τελειως απλη 1000 ευρω (με κλειδαρια του 40ευρω).Λεω στον μηχανικο πως με τα ιδια χρηματα παιρνω πορτα απο γνωστο ελληνικο οικο με κλειδαρια αξιας 250 ευρω.Ετσι και εγινε..Μας ζητανε τωρα για τοποθετηση 200 ευρω!! (τον χαλασε προφανως που δεν ηταν απο τις δικες του).Παιρνει μετα απο πολυ κουβεντα τα 150 και του λεμε θελουμε καλη δουλεια.Την τοποθετει και ραγιζει ολα τα πηχακια στην εξωτερικη πλευρα (το επανω και τα δυο πλαινα,ΟΛΑ)..Δεν πτοειται...τα στοκαρει ωραια-ωραια και ετοιμη η πορτα!! Εγκεφαλικα εμεις!!

Το απογευμα εχει κραξιμο γιατι η υπομονη εχει αρχισει και εξαντλειται. Θα προσθεσω το βραδυ και φωτογραφιες να γελασετε (γιατι μονο για γελια ειναι οι δουλειες των συνεργειων του).

Edited by Nidro
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τα μνμ σου... Τελικά κατέληξες στον μηχανικό, ο οποίος σου φάνηκε πολύ ακριβώς στην αρχή? Γιατί επέλεξες αυτόν, εφόσον ο υδραυλικός σου έκανε καλύτερη προσφορά? ... Μπερδεύτηκα! :smile:

 

Επίσης, αρχικά, οι προσφορές που πήρες ήταν μόνο από αυτόν τον μηχανικό ή έψαξες κι άλλους?

 

ΥΓ: Οι ερωτήσεις μου είναι καθαρά πληροφοριακές, χωρίς να υπονοώ κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα κατι δεν μου στεκει στην ολη κουβεντα.....εξωπραγματικα μου ακουγονται και σαν ναναι ραψιμο απο διαφορετικες περιπτωσεις....

 

Γιατί είσαι τοσο σίγουρος οτι όποιος συναδελφός σου φέρει τον τίτλο μηχανικού είναι απαραίτητα και καλός επαγγελματίας, ευσυνείδητος, τίμιος, κλπ.;

Εγω το εκτός προυπολογισμού και την καθηστερηση ολοκληρωσης έργου την εχω ακούσει απο δεκάδες γνωστούς μου πχ. Αποτελεί σχεδόν "κανόνα" όσον αφορα τους μηχανικούς! :mrgreen:

 

σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι επαγγελματιες...

 

και αλλο σκετο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ και αλλο μηχανικος-κατασκευαστης

 

την ατακα οτι αποτελει ''κανονα΄΄ οσον αφορα τους μηχανικους δλδ τι λες οτι αν τοχε ο ''μπαρμπα-μητσος΄'' θατανε καλυτερα? αν δεν βγει θα σου πει το κλασικο η δινεις η παω ΙΚΑ !!!

 

το ''εκτος '' προυπολογισμου παλι ειναι ΜΕΓΑΛΗ κουβεντα......προσωπικα κανω ΜΟΝΟ επιβλεψη αλλα ο πελατης ζητα 1 και εχει στην κεφαλα του 2 και τελικα κανει 3..........απο το 1 στο 3 καποιος πρεπει να πληρωσει την διαφορα......

 

10αδες? πρεπει νασαι ο μοναδικος με τοσους γνωστους με ΟΡΓΑΣΜΟ εργων......εκτος αν εννοεις τιποτα τακτοποιησεις η/χ σαν εργο

 

υγ καθυστερηση και οχι καθηστερηση

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Κύριε @Barragan,

Αν νομίζετε ότι ο "κανόνας" είναι αυτός, σας υπενθυμίζω ότι βρίσκεστε σε ένα χώρο που πλειοψηφικά υπερτερούν "ασυνείδητοι, άτιμοι και κακοί επαγγελματίες". Είναι όμως μηχανικοί ...

Εσείς, ως "ερασιτέχνης" μηχανικός, γιατί περιφέρεστε από θέμα σε θέμα και συγχρωτίζεστε μ' αυτούς ; Tι ζητάτε από αυτούς ;

Μήπως πρέπει να αναλογιστείτε ότι δημιουργείτε "θόρυβο" που είναι (και) ενοχλητικός ;

 

Αν πρόκειται περί προσωπικής ικανοποίησης ... συνεχίστε ... δε μου πέφτει λόγος !

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τον μηχανικο ''τον παντρευτηκαμε'' λογω του πεθερου μου...Ηταν συμμαθητες καποτε βλεπεις...

Βεβαια πριν απο αυτον ειχαμε παει και σε αλλον ενα μηχανικο (συζηγο μιας γνωστης μας) αλλα απ'οτι φανηκε δεν ειχε και τοσο ορεξη να ασχοληθει..Εκανε να βγαλει ενα απλο σχεδιο 2 μηνες!

Δεν ξερω...ισως να ειμαστε πολυ ατυχοι σε αυτο το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στο συνάδελφο kan62,

 

Δεν ξέρεις "φίλε" μας, ότι αν ανακατεύεσε με τα "πίτουρα" (που κατα κανόνα είμαστε όπως λες) θα σε φάνε οι κότες ?

Link to comment
Share on other sites

Τον μηχανικο ''τον παντρευτηκαμε'' λογω του πεθερου μου...Ηταν συμμαθητες καποτε βλεπεις...

Βεβαια πριν απο αυτον ειχαμε παει και σε αλλον ενα μηχανικο (συζηγο μιας γνωστης μας) αλλα απ'οτι φανηκε δεν ειχε και τοσο ορεξη να ασχοληθει..Εκανε να βγαλει ενα απλο σχεδιο 2 μηνες!

Δεν ξερω...ισως να ειμαστε πολυ ατυχοι σε αυτο το θεμα..

 

Ή άτυχοι είστε, ή ζητάτε "παράλογα" πράγματα ή δεν το ψάξατε όσο θα έπρεπε. Και εξηγούμαι:

 

Για το 1ο... Δεν έχω κάτι να πω.... Μητσοτάκης??? :smile:

 

Για το 2ο... Πολλοί πελάτες κατά τη διάρκεια των εργασιών, "θυμούνται" πολλά και διάφορα και αλλάζουν πολλά και διάφορα... οπότε μετά σου λένε "μα γιατί αργείς?"

 

Για το 3ο... Όταν πρόκειται να κάνεις μία "Α" δουλειά, η οποία θα θέλεις να έχεις ένα "Α" αποτέλεσμα, το ψάχνεις και πληρώνεις μία "Α" αμοιβή σε έναν "Α" επαγγελματία. Εάν δηλαδή επιλέξεις έναν "Β" επαγγελματία και του πληρώσεις μία "Β ή Γ" αμοιβή... μην περιμένεις "Α" αποτέλεσμα!!!

 

Ίσως να ισχύει το 1ο περί ατυχίας... Εσείς ξέρετε!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.