Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Είμαι Δομικός. Σε ολοκληρωμένη υπαγωγή σε εκτός σχεδίου, το σύστημα δε μ΄ αφήνει να υποβάλλω τοπογραφικό (έχω άλλες 30 περιπτώσεις συνταχθέντων τοπογραφικών που περιμένουν υποβολή) και δεν με αφήνει ούτε να εισάγω νέο μηχανικό στην ομάδα έργου. Ενώ σημειωτέον, έχω υποβάλει εδώ και μήνες στο σύστημα αμοιβών αμοιβή τοπογραφικού στο όνομά μου. Δε θέλω να μπλέξω στην κουβέντα αν δικαιούμαστε να συντάξουμε τοπογραφικό κι αν έχουμε κάνει μαθήματα τοπογραφίας ή όχι, διότι θα βγει το θέμα off topic. Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω;;; Δελτίο σεισμικής τρωτότητας απ΄ ότι βλέπω με αφήνει να υποβάλλω, αν και κάπου διάβασα πως θέλει κι εκεί συνυπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τις αμοιβές στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ τις έχεις "οριστικοποιήσει";;;

Από εκεί ...."ξεκινάει" το πρόβλημά σου!

Αν ναι, μήπως με επικοινωνία με το ΤΕΕ στις άνοιγαν ξανά και μπορούσες έτσι να προσθέσεις μηχανικό.... (και στη συνέχεια όλα αντιμετωπίζονταν).

Με το ΤΕΕ επικοινώνησες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Δομικός. Σε ολοκληρωμένη υπαγωγή σε εκτός σχεδίου, το σύστημα δε μ΄ αφήνει να υποβάλλω τοπογραφικό (έχω άλλες 30 περιπτώσεις συνταχθέντων τοπογραφικών που περιμένουν υποβολή) και δεν με αφήνει ούτε να εισάγω νέο μηχανικό στην ομάδα έργου. Ενώ σημειωτέον, έχω υποβάλει εδώ και μήνες στο σύστημα αμοιβών αμοιβή τοπογραφικού στο όνομά μου. Δε θέλω να μπλέξω στην κουβέντα αν δικαιούμαστε να συντάξουμε τοπογραφικό κι αν έχουμε κάνει μαθήματα τοπογραφίας ή όχι, διότι θα βγει το θέμα off topic. Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω;;; Δελτίο σεισμικής τρωτότητας απ΄ ότι βλέπω με αφήνει να υποβάλλω, αν και κάπου διάβασα πως θέλει κι εκεί συνυπογραφή.

Συνυπογραφή; Που και γιατί; Υπογράφουμε όλες τις κατηγορίες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τις εχω οριστικοποιησει. Το πρόβλημά μου βασικά δεν είναι ότι δεν μπορώ να προσθέσω μηχανικό. Είναι ότι δε μ΄ αφήνει να υπογράψω τα 30 τοπογραφικά που έχω κάνει. Και τι θα πω στους πελάτες; Πληρώστε με άλλο ένα 20% γιατι θα υπογραψει αλλος μηχανικός το τοπογραφικο; Και ποιος θα υπογράψει τοπογραφικό χωρίς να ελέγξει; Το ίδιο πρόβλημα μάλλον έχουν και οι αρχιτέκτονες. Να ρισκάρω και να βάλω κι άλλον μηχανικό, να συνυπογράψει και να πληρωθώ μόνο εγώ;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τις εχω οριστικοποιησει. Το πρόβλημά μου βασικά δεν είναι ότι δεν μπορώ να προσθέσω μηχανικό. Είναι ότι δε μ΄ αφήνει να υπογράψω τα 30 τοπογραφικά που έχω κάνει. Και τι θα πω στους πελάτες; Πληρώστε με άλλο ένα 20% γιατι θα υπογραψει αλλος μηχανικός το τοπογραφικο; Και ποιος θα υπογράψει τοπογραφικό χωρίς να ελέγξει; Το ίδιο πρόβλημα μάλλον έχουν και οι αρχιτέκτονες. Να ρισκάρω και να βάλω κι άλλον μηχανικό, να συνυπογράψει και να πληρωθώ μόνο εγώ;

Εδώ όντως την πάτησες...

Κάποιος όμως θα βρεθεί εδώ μέσα να σε βοηθήσει!

Εσύ δεν έχεις κάποιον συγγενή ή πολύ καλό φίλο τοπογράφο να σε εξυπηρετήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να ξεφύγουμε από το θέμα μεν, αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι όσα αναφέρει ο Giorgos Georgiou τα έβλεπα να έρχονται από την πρώτη μέρα εφαρμογής του νόμου.

Και βέβαια φταίει πρωτίστως η πολιτεία (με το ΤΕΕ μαζί) που δεν διατύπωσε από την αρχή, καθαρά και ξάστερα, ποιος μπορεί να υπογράφει τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ.

Προσωπικά, όπου χρειάζεται τοπογραφικό, το ανέθεσα επισήμως σε τοπογράφο και δεν έχω πρόβλημα, ξέρω όμως πολλούς συναδέλφους που βρίσκονται σε ανάλογη θέση τώρα και έχουν βγει στη γύρα για σφραγίδες (απαράδεκτο και ακραία αντιεπιστημονικό).

Το πρόβλημα όμως δεν αφορά μόνο τα τοπογραφικά, αλλά και άλλες κατηγορίες μελετών... Είδα συναδέλφους των ΤΕΙ (και τοπογράφους, αν θέλετε) με περισσό τσαμπουκά και χάρη να ρυθμίζουν πενταόροφα (και μάλιστα αφού είχε βγει η αντίστοιχη οδηγία του ΤΕΕ) και να λένε "έλα μωρέ, πολλοί θα το δουν λίγοι θα το καταλάβουν", να κάνουν τιμές πακέτο ξεφτυλισμένες (ο,τι πάρεις 300) και τώρα να διαμαρτύρονται. Αυτό πως να το χαρακτηρίσω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να ξεφύγουμε από το θέμα μεν, αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι όσα αναφέρει ο Giorgos Georgiou τα έβλεπα να έρχονται από την πρώτη μέρα εφαρμογής του νόμου.

Και βέβαια φταίει πρωτίστως η πολιτεία (με το ΤΕΕ μαζί) που δεν διατύπωσε από την αρχή, καθαρά και ξάστερα, ποιος μπορεί να υπογράφει τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ.

Προσωπικά, όπου χρειάζεται τοπογραφικό, το ανέθεσα επισήμως σε τοπογράφο και δεν έχω πρόβλημα, ξέρω όμως πολλούς συναδέλφους που βρίσκονται σε ανάλογη θέση τώρα και έχουν βγει στη γύρα για σφραγίδες (απαράδεκτο και ακραία αντιεπιστημονικό).

Το πρόβλημα όμως δεν αφορά μόνο τα τοπογραφικά, αλλά και άλλες κατηγορίες μελετών... Είδα συναδέλφους των ΤΕΙ (και τοπογράφους, αν θέλετε) με περισσό τσαμπουκά και χάρη να ρυθμίζουν πενταόροφα (και μάλιστα αφού είχε βγει η αντίστοιχη οδηγία του ΤΕΕ) και να λένε "έλα μωρέ, πολλοί θα το δουν λίγοι θα το καταλάβουν", να κάνουν τιμές πακέτο ξεφτυλισμένες (ο,τι πάρεις 300) και τώρα να διαμαρτύρονται. Αυτό πως να το χαρακτηρίσω τώρα?

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες!

 

Απορία: Εγώ σαν ΠΜΤΕ, υπογράφω όλες τις κατηγορίες τρωτότητας, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτος δεν είμαι και ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τι ισχύει γενικά.

Πάντως, σύμφωνα με το έντυπο οδηγιών του ΤΕΕ (άρα και τις προδιαγραφές της ηλεκτρονικής πλατφόρμας), μπορείς να υπογράψεις κατηγορίες 1 & 2 για τα πάντα και κατηγορία 3 μέχρι διώροφο. Δεν μπορείς μελέτη στατικής επάρκειας.

Από εκεί και πέρα το χάος.

Link to comment
Share on other sites

Aν έχουμε μία κάτοψη ορόφου οικοδομής πχ 500τμ, η οποία είναι σε 1:50 και πρέπει σε ένα διαμέρισμα της να σημειώσουμε την αυθαιρεσία(πχ κλείσιμο Η/Χ, εξώστη κλπ), θα πρέπει να ξανασχεδιάσουμε όλη τη κάτοψη σε 1:100 και να την υποβάλλουμε σε PDF?Πιστεύω πως αρκεί η καταγραφή της αυθαιρεσιας επί του αντιγράφου του σχεδίου και υποχρεωτικά σάρωση του σε ανάλογο scanner σχεδίων για υποβολή του σε μορφή PDF. Τι λέτε?

Άλλος τρόπος είναι πάλι, να σκανάρεις το επικυρωμένο αντίγραφο (διαγράμματος κάλυψης, κάτοψη, ...) σε μορφή TIFF, και εισάγοντάς το σε DWG, να σχεδιάσεις εκεί πάνω την αυθαιρεσία και μετά όλο PDF!!!

 

Στο τμήμα του ΤΕΕ ΘΡΑΚΗΣ έχουν σταματήσει εδώ και καιρό να λαμβάνουν συμφωνητικά...Δεν ξέρω για άλλα τμήματα..

Αυτό που ξέρω να ισχύει είναι ότι, στο τέλος της χρονιάς δίνουμε ηλεκτρονικά στο Υπουργείο Οικονομικών -ή πωςτο λένε τώρα- πίνακα με τα συμφωνητικά μας για την Εφορεία. Το ΤΕΕ, ό,τι ήταν να πάρει, βρήκε τρόπο και το κάνει!!!

 

Σχετικά με την υποβολή των σχεδίων (ερώτηση που πιθανότατα να έχει ήδη απαντηθεί αλλά είναι πολλές οι μεριές που συζητιέται το θέμα οπότε ας ρωτήσω εδώ...):

 

1. Διαγραμμίζουμε επάνω στα εγκεκριμένα σχέδια την αυθαιρεσία, γράφουμε δίπλα υπόμνημα , σφραγγίζουμε - υπογράφουμε και σκαννάρουμε ή

2. Σκαννάρουμε τα εγκεκριμένα, δουλεύουμε ψηφιακά πάνω τους τη διαγράμμιση και το παρουσιάζουμε ως δικό μας σχέδιο (με δικιά μας πινακίδα και υπόμνημα)

 

Υπάρχει και η λογική του "κάντο όπως θέλεις αρκεί να φαίνεται τι κάνεις".

Εσείς τι επιλέγετε από τα δύο?

 

Ευχαριστώ!

Εγώ πάλι, εφαρμόζω τη δεύτερη πρακτική!

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τις εχω οριστικοποιησει. Το πρόβλημά μου βασικά δεν είναι ότι δεν μπορώ να προσθέσω μηχανικό. Είναι ότι δε μ΄ αφήνει να υπογράψω τα 30 τοπογραφικά που έχω κάνει. Και τι θα πω στους πελάτες; Πληρώστε με άλλο ένα 20% γιατι θα υπογραψει αλλος μηχανικός το τοπογραφικο; Και ποιος θα υπογράψει τοπογραφικό χωρίς να ελέγξει; Το ίδιο πρόβλημα μάλλον έχουν και οι αρχιτέκτονες. Να ρισκάρω και να βάλω κι άλλον μηχανικό, να συνυπογράψει και να πληρωθώ μόνο εγώ;

 

H πρότασή μου (χωρίς να είναι δεσμευτική για κανέναν):

 

- Επικοινωνείς με το ΤΕΕ και σου "ξανανοίγουν" τις αμοιβές.

- Προσθέτεις σε κάθε αμοιβή το συνεργάτη μηχανικό που θα έχει δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού.

- Πρέπει να αναφέρεται και στη σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης με τον πελάτη (ή κάνεις άλλη extra μόνο γι' αυτό).

- Βγαίνει αμοιβή και στο όνομά του.

- Πληρώνει κρατήσεις, εισφορές κ.λπ.

- Εκδίδει ΑΠΥ δική του.

- Πληρώνει ΦΕΜ δικό του.

- Τον προσθέτεις στην ομάδα έργου.

- Υπολογίζεις τη "χασούρα" και την όποια "αμοιβή" του.

- Όπου σε "παίρνει" τα πληρώνει ο πελάτης....

- Όπου δεν σε "παίρνει" τα βάζεις από το "κέρδος" σου...

- Βρίσκεις ένα φίλο - συνεργάτη μηχανικό (που καταλαβαίνει) και συνεργάζεσαι μαζί του...

- Αποδέχεσαι την όλη "διαδικασία" ως εμπειρία μάθησης!!

 

Υ.Γ.1.

"Φιλοσόφησε" και λίγο το teaser της υπογραφής μου....

 

Υ.Γ.2.

Ελπίζω και εύχομαι η "συμφωνηθείσα" αμοιβή σου για κάθε δήλωση να ήταν πάνω από 1.750 ευρώ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.