Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Υπάρχει ως αρχείο που συνοδεύει τη δήλωση. Μπορείς να το δεις. Κι εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος έχει πρόσβαση (π.χ. πολεοδομία κ.λπ.).

 

το μυαλό σου πάει μακριά, νομίζεις ότι μπορει να φτάσουν μέχρι εκεί...??? ....(έλεγχο για ανακριβείς δηλώσεις με μαγείρεμα-αλλαγή σχεδίων-δηλώσεων)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Βρε παιδιά, να ρωτήσω το εξής:

-όταν υπάρχει Ο.Α., αλλά έχουμε κάνει αποτύπωση κανονικά με σχέδια (κατόψεις τομές 1:100),

δεν αρκεί να βάλουμε στο σύστημα αυτά τα σχέδια;;

πρέπει να βάλουμε και τα παλιά της άδειας;; Ποιος ο λόγος;

Στο κάτω-κάτω στα σχέδια της αποτύπωσης, έχω σημειώσει το χώρο που είναι καθ' υπέρβαση της άδειας...

Τι γνώμη έχετε;

 

Επίσης, για το Δελτίο Δομικής

Τρωτότητας Κατηγορία 3

Ν.4014 Αρ. 24 παρ. 2 αα γράφει το ΤΕΕ:

 

Όλες οι αυθαίρετες κατασκευές ή

χρήσεις για τις οποίες κατά το

εδάφιο β της παρ.2 του άρθρου

24αα απαιτείται η συμπλήρωση και

η υποβολή δελτίου δομικής

τρωτότητας και οι οποίες δεν

περιλαμβάνονται στις κατηγορίες 1

και 2

 

Ποιες είναι αυτές οι περιπτώσεις;; Έχουμε κάποιο παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν έπρεπε να κάνεις νέα σχέδια, παρά πάνω στα παλιά να σχεδίαζες τις αυθαιρεσίες (με άλλο χρώμα), να σφράγιζες και να υπέγραφες (κάπου δίπλα) και αυτά να ανέβαζες στο σύστημα. Πρέπει να υπάρχει, να φαίνεται και να αποδεικνύεται μια "συνέχεια", δηλαδή, σχέδια Ο.Α. - αυθαιρεσίες - ρύθμιση!

 

Σχετικά με ΔΔΤ - κατηγορία 3αα: Στις κατηγορίες 1 και 2 αναφέρει ακριβώς ποιές είναι οι αυθαίρετες κατασκευές. Όλες όσες δεν αναφέρονται σε αυτές, θέλουν κατηγορία 3αα.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ξέρω τίποτα παραπάνω από όσα ξέρεις κι εσύ.

Απλώς, αφού το ΤΕΕ αποφάσισε να μην μπορούμε να διαγράψουμε αρχεία που ανεβάζουμε (έτσι λέει στις οδηγίες του) και μόνο να τα ακυρώσουμε (επίσης το λέει) και επιπροσθέτως σε δηλώσεις σε οριστική υπαγωγή δεν μπορούμε να πειράξουμε τίποτα (το ανακαλύπτεις μόνος σου) ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε ό,τι κάνουμε!

Αυτό έγραψα! Τίποτε περισσότερο, τίποτα λιγότερο!

 

Και εγώ νόμισα ότι θα σκάσει βόμβα!!! Κρίμα και χάρηκα.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω στο ανέβασμα των αρχείων πχ. στο πεδίο Υπεύθυνη Δήλωση ιδιοκτήτη (και αντίστοιχα στα άλλα πεδία) μπορώ να ανεβάσω όσα pdf θέλω ή πρέπει να είναι όλα ενωμένα σε ένα ενιαίο pdf?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν έπρεπε να κάνεις νέα σχέδια, παρά πάνω στα παλιά να σχεδίαζες τις αυθαιρεσίες (με άλλο χρώμα), να σφράγιζες και να υπέγραφες (κάπου δίπλα) και αυτά να ανέβαζες στο σύστημα. Πρέπει να υπάρχει, να φαίνεται και να αποδεικνύεται μια "συνέχεια", δηλαδή, σχέδια Ο.Α. - αυθαιρεσίες - ρύθμιση!

 

Σχετικά με ΔΔΤ - κατηγορία 3αα: Στις κατηγορίες 1 και 2 αναφέρει ακριβώς ποιές είναι οι αυθαίρετες κατασκευές. Όλες όσες δεν αναφέρονται σε αυτές, θέλουν κατηγορία 3αα.

 

Κοίτα να δεις, στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορούσε να υπάρχει απόλυτη συνέχεια με τα σχέδια της Ο.Α., διότι έγινε και extra πανωσήκωμα χωρίς σχέδιο. Anyway θα δω τι θα κάνω...

 

Όσο για το ΔΔΤ - κατηγορία 3αα, ακριβώς αυτό ρωτάω: ποιες είναι οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις που δεν αναφέρονται στην κατηγορία 1 και 2, αλλά ταυτόχρονα δε θέλουν μελέτη στατικής επάρκειας;; Έχουμε κάποιο παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

* Μπορούμε να ανεβάζουμε όσα αρχεία pdf ή άλλο format θέλουμε χωρίς να είναι απαραίτητα ενωμένα σε ένα

 

* Κατά τη γνώμη μου τα σχέδια της Ο.Α. πρέπει να υποβάλλονται αναλλοίωτα και στο Δ.Κ. που ούτως ή άλλως υποβάλλεται να σημειώνονται οι αυθαιρεσίες ανα περίπτωση. Τώρα αν κάποιος έχει κάνει νέα κάτοψη / τομή τις υποβάλλει κανονικά στα αντίστοιχα πεδία αλλά υποχρεωτικά και τα αντίγραφα από την Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! θα ηθελα να κανω μια διευκρινιστικη ερωτηση πανω στο θεμα. Στις περισσοτερες περιπτωσεις, στο συστημα δεν θεωρουνται απαραιτητα τα σχεδια κατοψεων και τομων ωστε να ολοκληρωθει η διαδικασια. Για ποιο λογο τοτε να τα ανεβασουμε. Τοπογραφικο και διαγραμμα καλυψης μονο. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Το να μην θέλουν κατόψεις και τομές το θεωρώ αστείο! Όπως επίσης αστείο είναι ότι μου ζητάει ΔΚ, ενώ το ακίνητο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

 

Προσωπικά σταμάτησα να κοιτάω τα λάθη του συστήματος... τα βαρέθηκα! Ανεβάζω μόνο συγκεκριμένα έγγραφα (ΥΔ, εισφορές κτλ) και όλα τα όλα όταν σταθεροποιηθεί!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.