Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Το να μην θέλουν κατόψεις και τομές το θεωρώ αστείο! Όπως επίσης αστείο είναι ότι μου ζητάει ΔΚ, ενώ το ακίνητο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

 

Προσωπικά σταμάτησα να κοιτάω τα λάθη του συστήματος... τα βαρέθηκα! Ανεβάζω μόνο συγκεκριμένα έγγραφα (ΥΔ, εισφορές κτλ) και όλα τα όλα όταν σταθεροποιηθεί!!!

 

 

Μηπως δεν θελουν τα σχεδια διοτι απο το διαγραμμα καλυψης σημειωνεις την αυθαιρετη κατασκευη και τα στοιχεια της? Επισης θα ζητηθουν μελλοντικα για την εκδοση της αδειας τα λοιπα σχεδια. Οποτε μηπως όντως δεν ειναι απαριατητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

θα ήθελα να ρωτήσω στο ανέβασμα των αρχείων πχ. στο πεδίο Υπεύθυνη Δήλωση ιδιοκτήτη (και αντίστοιχα στα άλλα πεδία) μπορώ να ανεβάσω όσα pdf θέλω ή πρέπει να είναι όλα ενωμένα σε ένα ενιαίο pdf?

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το ΔΔΤ - κατηγορία 3αα, ακριβώς αυτό ρωτάω: ποιες είναι οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις που δεν αναφέρονται στην κατηγορία 1 και 2, αλλά ταυτόχρονα δε θέλουν μελέτη στατικής επάρκειας;; Έχουμε κάποιο παράδειγμα;

 

Π.χ. αυθαίρετη μονοκατοικία 150 τ.μ. σε εκτός σχεδίου.

Π.χ. αυθαίρετος α' όροφος σε εκτός σχεδίου με ισόγειο φάσης β' 1337/83

κ.λπ.

 

καλησπερα σε ολους! θα ηθελα να κανω μια διευκρινιστικη ερωτηση πανω στο θεμα. Στις περισσοτερες περιπτωσεις, στο συστημα δεν θεωρουνται απαραιτητα τα σχεδια κατοψεων και τομων ωστε να ολοκληρωθει η διαδικασια. Για ποιο λογο τοτε να τα ανεβασουμε. Τοπογραφικο και διαγραμμα καλυψης μονο. Τι λετε?

 

Όχι δεν είναι σωστό αυτό που λες.

Αναφέρονται ρητά και κατηγορηματικά στο νόμο.

 

θα ήθελα να ρωτήσω στο ανέβασμα των αρχείων πχ. στο πεδίο Υπεύθυνη Δήλωση ιδιοκτήτη (και αντίστοιχα στα άλλα πεδία) μπορώ να ανεβάσω όσα pdf θέλω ή πρέπει να είναι όλα ενωμένα σε ένα ενιαίο pdf?

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Ανεβάζεις όσα αρχεία θέλεις.

Καλό είναι τα ομοειδή έγγραφα να είναι σε ενιαίο αρχείο pdf (σελιδοποιημένο).

Π.χ. στο πεδίο "υπεύθυνη δήλωση" για ακίνητο δύο ιδιοκτητών

- 1 αρχείο pdf η υπεύθυνη δήλωση του ενός (2 σελίδες Α4 η μια μετά την άλλη)

- 1 αρχείο pdf η υπεύθυνη δήλωση του άλλου (2 σελίδες Α4 η μια μετά την άλλη)

- 1 αρχείο pdf η αεροφωτογραφία (2 σελίδες Α4 αεροφωτογραφία - παραγγελία ΟΚΧΕ) ως αποδεικτικό παλαιότητας

- κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση από τους συναδέλφους, έχει επιβεβαιωθεί πότε ολοκληρώνεται η Β' φάση με την ηλεκτρονική κατάθεση των δικαιολογητικών στο σύστημα του ΤΕΕ ? Επίσης νομίζω δεν έχουν δωθεί ακόμα οδηγίες για το δελτίο δομικής τρωτότητας.Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

- Τέλος Δεκεμβρίου 2012.

- Εκκρεμούν οι τελικές οδηγίες για ΔΔΤ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής η Β Φάση πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως 31 Δεκεβρίου 2012.

Σχετικά με το ΔΕΔΟΤΑ όντως περιμένουμε οδηγίες και είναι ουσιαστικά το μόνο έγγραφο που δεν μπορούμε να ανεβάσουμε στο σύστημα λόγω απουσίας οδηγιών.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής η Β Φάση πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως 31 Δεκεβρίου 2012.

Σχετικά με το ΔΕΔΟΤΑ όντως περιμένουμε οδηγίες και είναι ουσιαστικά το μόνο έγγραφο που δεν μπορούμε να ανεβάσουμε στο σύστημα λόγω απουσίας οδηγιών.

 

Συνάδελφε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Επίσης δεν έχει νομίζω διευκρινιστεί τι θα γίνει με τις αεροφωτογραφίες για τη πιστοποίηση της παλαιότητας του ακινήτου.Ο πελάτης μου να φανταστείς έχει πληρώσει το πρόστιμο εφάπαξ από τον Ιανουάριο αλλά εγώ στο σύστημα δεν προχώρησα ακόμα στη φάση ολοκληρωμένης υπαγωγτής για ευνόητους λόγους καθώς όλα έγιναν στο πόδι καθαρά για εισπρακτικούς σκοπούς και μόνο.

Edited by maximos75
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.