Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

ήμουν σιγουρος ότι το ΤΕΕ μέσω του συστήματος θα "κλείδωνε" τα τοπογραφικά σε ΕΓΣΑ όταν στην ειδικότητα του μηχανικού

το "Τεχνική εταιρεια" (που το βρήκαν άραγε?) που υπήρχε άλλαξε σε "Πτυχιούχος Μηχανικός Δομικών Έργων ΤΕ" ακόμα και σε οριστικές δηλώσεις.

 

για άλλη μια φορά το ΤΕΕ θα νομοθετήσει και θα αποφασίσει εκ μέρους του κράτους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αυτά εννοείται πως είναι τα σωστά βήματα που λες ΙΑΣΟΝΑ. Πόσο ρίσκο άραγε να έχει η συνυπογραφή με 100% αμοιβή του μηχανικού τε;

Υ.Γ.1.

"Φιλοσόφησε" και λίγο το teaser της υπογραφής μου....

 

Το καλύτερο teaser του forum. Προσπαθώ «να αλλάξω τα πράγματα που μπορώ» σε αυτή την περίπτωση, αλλά μάλλον θα πρέπει να «αποδεχτώ πως δεν αλλάζουν»

Υ.Γ.2.

Ελπίζω και εύχομαι η "συμφωνηθείσα" αμοιβή σου για κάθε δήλωση να ήταν πάνω από 1.750 ευρώ....

Οι πρώτες ναι, αλλά αφού μετά άρχισε το «600 όλα μέσα» κι έχασα καμιά εικοσαριά υποθέσεις (δεν υπερβάλλω), τά βαλα κάτω, έκανα συν, πλην και έριξα κι εγώ σημαντικά την αμοιβή μου. Με αυτό το στραπάτσο όμως που έπαθα με το τοπογραφικό, τελικά μάλλον δεν άξιζε.... Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά νομίζω ότι τα έχετε κάνει όλα ένα κουβάρι...

Η συζήτηση αφορά στο σύστημα και εσείς μιλάτε για το τί μπορεί και τί δεν μπορεί να κάνει ο καθένας...

Αν και off topic κάποια από τα τελευταία posts, χρήζουν απάντησης...

 

Δεν θα ήθελα να ξεφύγουμε από το θέμα μεν, αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι όσα αναφέρει ο Giorgos Georgiou τα έβλεπα να έρχονται από την πρώτη μέρα εφαρμογής του νόμου.

Το πρώτο καιρό της εφαρμογής του νόμου αγαπητέ συνάδελφε δεν ήξερε το ΤΕΕ τί να πρωτοδιορθώσει από τις μαλακίες που γράφανε... Δεν ασχολήθηκε - κακώς- κανείς τότε με τα ε.δ. γιατί όλοι είχαμε πιάσει πάτο... Αλλωστε γιατί να βιαστεί;;; Η πολιτεία είναι πάντα απούσα οπότε ότι παπαριά του κατέβαινε θα τη περνούσε - όπως και έκανε...

 

Το πρόβλημα όμως δεν αφορά μόνο τα τοπογραφικά' date=' αλλά και άλλες κατηγορίες μελετών... Είδα συναδέλφους των ΤΕΙ (και τοπογράφους, αν θέλετε) με περισσό τσαμπουκά και χάρη να ρυθμίζουν πενταόροφα (και μάλιστα αφού είχε βγει η αντίστοιχη οδηγία του ΤΕΕ) και να λένε "έλα μωρέ, πολλοί θα το δουν λίγοι θα το καταλάβουν", να κάνουν τιμές πακέτο ξεφτυλισμένες (ο,τι πάρεις 300) και τώρα να διαμαρτύρονται. Αυτό πως να το χαρακτηρίσω τώρα?[/quote']

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ;;; Ποιές εννοείς μελέτες συνάδελφε;;; Την αποτύπωση τη κάναμε μελέτη;;; Τον κλειστό Η/Χ του 3ου ορόφου και τη διαγράμμισή του σε ένα σχέδιο, το κάναμε μελέτη;;;

ΟΔΗΓΙΑ ΤΟΥ ΤΕΕ;;; Οι οδηγίες του ΤΕΕ φίλε μου αναφέρονται και ενδιαφέρουν τα μέλη του ΤΕΕ... όχι εμένα... Εγώ απλώς είμαι ο βλάκας που δεν είμαι μέλος του ΤΕΕ, πληρώνω παρακρατήσεις επί των αμοιβών μου.... ΑΛΛΑ...!!! Οταν θέλω να ενημερωθώ για κάτι και να δω τί ισχύει, κοιτάω τους νόμους! Η οδηγία του ΤΕΕ ήταν άκρως απαράδεκτη και δικαιολογημένα και επιβεβλημένα τη γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια!!!

ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ να πρέπει να μπορώ να μελετήσω 5όροφο για να τακτοποιήσω τους κλεισμένους Η/Χ;;;

Ο Π.Μ. πώς θα καταλάβει κάτι περισσότερο από εμένα... όντας 2 ετών διπλωματούχος.... με το να κοιτάζει την οικοδομή;;; Δηλαδή, θα χάσουμε κάθε ΄ίχνος λογικής πια;;;

Αν - απλό παράδειγμα - ένας κλειστός Η/Χ επηρέαζε τη στατικότητα της οικοδομής.... Αυτό γιατί δεν συμβαίνει για αυτούς που τακτοποιήθηκαν με τον Ν.3843;;; ΤΟΤΕ, !!!!! ΚΑΝΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΟ ΤΕΕ !!!!! ΝΑ ΞΑΝΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΤΟΥ Ν3843 και να χρειάζεται και εκεί ΔΔΤ...

 

Για να ξεκαθαρίσουμε λοιπόν μια και καλή τα πράγματα...

Ο ν.4014 δεν είναι τίποτε άλλο από έναν εισπρακτικό νόμο... Οτι συζητάμε εδώ πέρα αγνοώντας αυτό, είναι βλακείες...

ΣΕ ΣΕΙΣΜΟΠΛΗΚΤΗ ΧΩΡΑ να επιτρέπεται η διατήρηση κτισμάτων χωρίς καν στατική μελέτη - άσε την άδεια, έστω τη μελέτη να είχαν- είναι ΕΓΚΛΗΜΑ προς τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες των σπιτιών αυτών.... Είναι εθελοντική υποβάθμιση της σημασίας των μελετών και της σπουδαιότητας του επαγγέλματος του μηχανικού σε όλες τις μορφές... Είναι ΣΑΦΗΣ και ΒΑΝΑΥΣΗ υποβάθμιση του περιβάλλοντος και των σχετικών γνωστικών αντικειμένων (αρχιτεκτονική, πολεοδόμηση κλπ...)

 

Ελπίζω να μη σύγχισα τους mods με τη μακροσκελή off topic απάντηση αλλά πραγματικά πρέπει κάποτε να θυμόμαστε ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ και ΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ στη χώρα αυτή!!!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες!

 

Σε τί ακριβώς συμφωνείς συνάδελφε;;; Στο ότι δεν υπακούσαμε στο φιρμάνι του ΤΕΕ και να σταματήσουμε να κάνουμε τακτοποιήσεις παρά μόνο σε κοτέτσια;;; Μήπως νιώθεις κι εσύ ότι κάνεις μελέτη με το να αποτυπώνεις το λυόμενου του Κυρ-Μήτσου στη Λούτσα;;; Μήπως να ντρέπεσαι κιόλας που ΤΟΛΜΗΣΕΣ να ασχοληθείς με έναν παράνομο εξώστη σε 3όροφο γιατί δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής του 3όροφου;;; ΕΛΕΟΣ!!!

Edited by JTB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτος δεν είμαι και ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τι ισχύει γενικά.

Πάντως, σύμφωνα με το έντυπο οδηγιών του ΤΕΕ (άρα και τις προδιαγραφές της ηλεκτρονικής πλατφόρμας), μπορείς να υπογράψεις κατηγορίες 1 & 2 για τα πάντα και κατηγορία 3 μέχρι διώροφο. Δεν μπορείς μελέτη στατικής επάρκειας.

Από εκεί και πέρα το χάος.

Χωρίς να χρειάζομαι συνυπογραφές, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

για άλλη μια φορά το ΤΕΕ θα νομοθετήσει και θα αποφασίσει εκ μέρους του κράτους.

 

Δε νομοθετεί το ΤΕΕ. Οι νόμοι υπάρχουν εδώ και χρόνια και αυτούς αποφάσισε (με τεράστια καθυστέρηση) να εφαρμόσει. Απλά κάποιοι επιμένετε να μην αποδέχεστε την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι να εφαρμοστούν, αν και διαφωνώ, αλλά όχι στο τέλος της α΄ φάσης του 4014, όταν δομικοί τε και αρχιτέκτονες έχουν συντάξει 30 τοπογραφικά. Αυτό φωνάζω!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τους τοπογράφους, πρέπει να πούμε ότι είχαν ένα μεγάλο ατού στο νόμο αυτό... Από τη μία το μοναδικό δικαίωμα για ΕΓΣΑ και από την άλλη τη δυνατότητα πλήρους τακτοποίησης (μια και είναι ειδικοί στον ΓΟΚ και ξέρουν)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω επειδή δεν έχω ολοκληρώσει καμία δήλωση (όλες σε προσωρινή υπαγωγή) και επειδή προέκυψε μία περίπτωση που πρέπει να προχωρήσω άμεσα (για υπογραφή συμβολαίων) μπορώ ακόμα να πάω σε οριστική υπαγωγή δηλώνοντας ότι έχω όλα τα στοιχεία στη κατοχή μου και θα τα υποβάλλω αργότερα η πρέπει πλέον να ανεβάσω όλα τα δικαιολογητικά πριν προχωρήσω ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.