Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όταν υπάρχει ΟΑ, δεν χρειάζεται να κάνουμε κάποιο σχέδιο όταν πρόκειται για υπόγεια, ηχ, μπαλκόνια, υπερβάσεις δόμησης κτλ, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω κάνει είναι να σκανάρω είτε σε pdf είτε σε εικόνα τα στοιχεία μου με την υπογραφή μου και τα τοποθετώ μέσα στο σχέδιο όπου θέλω εγώ.

 

Το καλύτερο που έχω κάνει είναι μια πινακίδα με τις υπογραφές μου κλπ σε Transaparent, μόνο τις γραμματοσειρές δηλαδή, και το τοποθετώ μέσα στα σχέδια χωρίς να χάνω πληροφορία απ το σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σκανάρουμε τη σφραγίδα με την υπογραφή και την περνάμε (insert / ruster image) σαν εικόνα μέσα στο autocad (λέω εγώ τώρα). Αλλά δεν πιστεύω να χρειαστεί.

 

Νομίζω θα χρειαστεί γιατί μπορεί να έχουμε μία περίπτωση που να κάνει ο πολ.μηχανικός τα σχέδια αλλά να χρειάζεται και τοπογραφικό και να το υπογράφει τοπογράφος μηχανικός. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να είναι υπογεγραμμένο κ σφραγισμένο το τοπογραφικό αφού το σύστημα του ΤΕΕ δεν θα μπορεί να "καταλάβει" ότι το σχέδιο υποβάλλεται από διαφορετικό μηχανικό από αυτόν τον μηχανικό που κάνει τη ρύθμιση.

Βέβαια, μπορεί να γίνει αυτό μόνο για το τοπογραφικό και τα υπόλοιπα σχέδια να είναι ανυπόγραφα μιας και θα "ανέβουν" από τον μηχανικό που κάνει την ρύθμιση (οπότε θα είναι και αυτός που τα υπογράφει).

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα αίτηση συνάδελφε,αλλά την απέριψαν γιατί εκκρεμεί η έκδοση της Άδειας δόμησης - Νομιμοποίησης,Αυτή η περιγραφή δικαιολογητικών τι είναι όμως?Θα αναφέρω απλά το ΑΔΑ της Ο.Α και τέλος?Θέλουν να στείλω ηλεκτρονικά όλα τα έγγραφα που προβλέπει ο 4014 στα αρχεία,όπως και τα σχέδια,Ε9 κτλ?Τι ακριβώς θέλουν?

 

Τους στέλνω email τώρα και ελπίζω να απαντήσουν.Δευτέρα παιρνω την Άδεια στα χέρια κ ελπίζω μέχρι τότε να μπορώ να κάνω ολοκληρωμένη υπαγωγή για να εκδόσω βεβαίωση για μεταβίβαση...

 

 

οταν εχεις απαντηση παρακαλω ενημερωσε κι εμας!

Link to comment
Share on other sites

Η λύση για την υπογραφή είναι μια και λέγεται ψηφιακή υπογραφή. Σχεδόν όλες οι πολιτισμλένες χώρες το χρησιμοποιούν. Καιρός να αρχίσει και εδώ. Σκεφτείτε οτι τώρα είναι τα αυθαίρετα μεθαυριο θα είναι οι αδειες δομησης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Eπειδή δεν πήρα κάποια απάντηση σε προηγούμενο post μου (σελ. 23), μπορεί κάποιος να μου πεί πως γίνεται η έκδοση βεβαίωσης μηχανικού για αδόμητο αγροτεμάχιο, με το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ και το Ν. 4014/11.

Απο τις γραπτές οδηγίες που έχω δεν βγαίνει άκρη για τον χειρισμό και την εισαγωγή δεδομένων στο ηλεκτρονικό σύστημα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις στο συστημα, βαζεις τα στοιχεια του αγροτεμαχιου με γεωγρ.προσδ και τα υπολοιπα, δεν συμπληρωνεις τιποτα στα φυλλα καταγραφης αφηνωντας το πρωτο οπως ειναι, και πατας υποβολη, εκει αν θυμαμαι καλα βγαζει 3 επιλογες και επιλεγεις αυτην που ειναι για αδομητο αγροτεμαχιο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπαινεις στο συστημα, βαζεις τα στοιχεια του αγροτεμαχιου με γεωγρ.προσδ και τα υπολοιπα, δεν συμπληρωνεις τιποτα στα φυλλα καταγραφης αφηνωντας το πρωτο οπως ειναι, και πατας υποβολη, εκει αν θυμαμαι καλα βγαζει 3 επιλογες και επιλεγεις αυτην που ειναι για αδομητο αγροτεμαχιο

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για την άμεση ανταπόκρισή σου.

Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις οδηγίες σου και ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.