Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Και τι άλλο;

 

Την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη όπου θα δηλώνει αν είναι "κύρια και μοναδική" ή "άλλη". Κάτι άλλο δεν υπάρχει. Και στην εφορία του να πήγαινες να ρωτήσεις για κάποιο συγκεκριμένο άτομο για αυτό το θέμα και διάθεση και υποχρέωση να είχαν να σου απαντήσουν, απάντηση σίγουρη δε θα έπαιρνες... Για αυτό άλλωστε συζητάνε τόσον καιρό για κατάρτιση "περιουσιολογίου". Γιατί δε βγαίνει άκρη αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...

 

Τελικά σε άλλη περίπτωση που έχω, ο πελάτης μου παρέδωσε τα συμβόλαια και ο "αέρας" ανήκει σε αυτόν... Όμως αφού είναι "αέρας", δεν δηλώνεται στο Ε9... Οπότε τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει έννοια η "Β' φάση" στις βεβαιώσεις. Δεν χρειάζεται το Ε9 ούτε κατατίθεται τίποτα από σχέδια ή άλλο "δικαιολογητικό" πέραν ίσως του τοπογραφικού (αν και όταν δεήσουν να ενημερώσουν).

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...

 

Τελικά σε άλλη περίπτωση που έχω, ο πελάτης μου παρέδωσε τα συμβόλαια και ο "αέρας" ανήκει σε αυτόν... Όμως αφού είναι "αέρας", δεν δηλώνεται στο Ε9... Οπότε τι κάνω;

 

Ο "αέρας", δηλαδή το δικαίωμα εις υψούν, αποτελεί επμπράγματο δικαίωμα με χιλιοστά επί του οικοπέδου/γηπέδου. Αποτελεί δηλαδή εξαδιαιρετου ιδοκτησία οικοπέδου/γηπέδου την οποία ο ιδιοκτήτης όφειλε να δηλώσει στο Ε9 όταν την απέκτησε.

Ας κάνει τώρα την εκπρόθεσμη δήλωσή (με το ανάλογο πρόστιμο).

Link to comment
Share on other sites

Ο "αέρας", δηλαδή το δικαίωμα εις υψούν, αποτελεί επμπράγματο δικαίωμα με χιλιοστά επί του οικοπέδου/γηπέδου. Αποτελεί δηλαδή εξαδιαιρετου ιδοκτησία οικοπέδου/γηπέδου την οποία ο ιδιοκτήτης όφειλε να δηλώσει στο Ε9 όταν την απέκτησε.

Ας κάνει τώρα την εκπρόθεσμη δήλωσή (με το ανάλογο πρόστιμο).

Εγώ τι να πάρω από τον πελάτη για να ανεβάσω; Ή δεν με αφορά;

 

Επίσης στην συναίνεση ψάχνουμε το 100% του οικοπέδου, σωστά; Το ποσοστό επί του οικοπέδου όχι επί των κοινοχρήστων!

 

Τέλος, το ξεμπάζωμα υπογείου που είναι στον ακάλυπτο, θέλει συναίνεση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να πάρω από τον πελάτη για να ανεβάσω; Ή δεν με αφορά;

 

Επίσης στην συναίνεση ψάχνουμε το 100% του οικοπέδου, σωστά; Το ποσοστό επί του οικοπέδου όχι επί των κοινοχρήστων!

 

Τέλος, το ξεμπάζωμα υπογείου που είναι στον ακάλυπτο, θέλει συναίνεση;

 

Αν ο ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου (ή αγροτεμαχίου) είναι κοινόχρηστος, ή δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη για αποκλειστική χρήση, ΝΑΙ τότε χρειάζεται για οτιδήποτε εργασία σε αυτή την επιφάνεια συναίνεση του 100% των ιδιοκτητών!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου (ή αγροτεμαχίου) είναι κοινόχρηστος, ή δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη για αποκλειστική χρήση, ΝΑΙ τότε χρειάζεται για οτιδήποτε εργασία σε αυτή την επιφάνεια συναίνεση του 100% των ιδιοκτητών!

Δηλαδή εγώ που έχω ένα εξ' αδιαιρέτου γήπεδο (2 ιδοκτήτες), με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (για ενωμένες διώροφες κατοικίες με ξεχωριστή είσοδο, που δηλώνεται ρητά στη σύσταση) και αποκλειστική χρήση κήπου, δεν χρειάζομαι συναίνεση,σωστά;Μήπως δε χρειάζεται καθόλου να δηλώσω το συνιδιοκτήτη στο σύστημα, απλά να γράψω στα σχόλια ότι για τη σύσταση και τη συνιδιοκτησία;Το θέμα "ιδιοκτησία" αναφέρεται στο γήπεδο ή στο κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω ένα εξ' αδιαιρέτου γήπεδο (2 ιδοκτήτες), με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (για ενωμένες διώροφες κατοικίες με ξεχωριστή είσοδο, που δηλώνεται ρητά στη σύσταση) και αποκλειστική χρήση κήπου, δεν χρειάζομαι συναίνεση,σωστά;Μήπως δε χρειάζεται καθόλου να δηλώσω το συνιδιοκτήτη στο σύστημα, απλά να γράψω στα σχόλια ότι για τη σύσταση και τη συνιδιοκτησία;Το θέμα "ιδιοκτησία" αναφέρεται στο γήπεδο ή στο κτίριο;

Δηλώνεις μόνο το κτίριο το δικό σου ως αυτοτελή ιδιοκτησία, καθώς και τον χώρο της αποκλειστικής χρήσης αυτού. Οτι έχεις να δηλώσεις από εργασίες σε αυτές τις ιδιοκτησίες (κτίριο και γή), δεν χρειάζεται συναίνεση!

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Αν ο ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου (ή αγροτεμαχίου) είναι κοινόχρηστος, ή δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη για αποκλειστική χρήση, ΝΑΙ τότε χρειάζεται για οτιδήποτε εργασία σε αυτή την επιφάνεια συναίνεση του 100% των ιδιοκτητών!

Ευχαριστώ! Οπότε χιλιοστά επί του οικοπέδου...

 

Και κάτι ακόμα... Μετά από πολύ κόπο βρήκα κατόψεις, όψεις, τομές και τοπογραφικό σε εγκεκριμένα σχέδια με διαφορετικές όμως ημερομηνίες... Θα υπάρχει πρόβλημα με αυτό; Η άδεια σύμφωνα με την πολεοδομία έχει χαθεί... Μόνο που μου λείπει το διάγραμμα κάλυψης... Τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.