Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

συναφελφοι υπάρχει κάποιο πρότυπο για αναθεση του ιδιοκτητη στο μηχανικο που ζητάνε ή απλά βάζω το ιδιωτικο συμφωνητικο που έκανα????και επίσης εάν έχω υπόγειο και ισόγειο πόσους οροφους γραφω 1 η 2 ?? αν μπορεί να με βοηθησει κάποιος..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

συναφελφοι υπάρχει κάποιο πρότυπο για αναθεση του ιδιοκτητη στο μηχανικο που ζητάνε ή απλά βάζω το ιδιωτικο συμφωνητικο που έκανα????και επίσης εάν έχω υπόγειο και ισόγειο πόσους οροφους γραφω 1 η 2 ?? αν μπορεί να με βοηθησει κάποιος..

 

υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότηση ζητάνε, όχι συμφωνητικό.

 

γράφεις τους συνολικούς ορόφους του κτίσματος που βρίσκεται η αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγους μηνες "τακτοποιησα" ενα κτιριο που ειναι Αστυνομικο τμημα!!!! Το ειχα βαλει σαν "αλλη κατοικια" και οχι "υπηρεσιες" και μου φαινεται πως γλυτωσα απο μεγαλη ταλαιπωρια!

 

Για μερικούς είναι "άλλη" κατοικία μέχρι το αυτόφωρο τουλαχιστον...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....γράφεις τους συνολικούς ορόφους του κτίσματος που βρίσκεται η αυθαιρεσία....

 

Οι οποίοι είναι...? Υπέργειοι μόνο, υπόγειοι, τι ακριβώς ?

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon το ΦΕΚ 1911 - 15 Ιουνίου 20121 δεν απαντά στο ζήτημα του 10ημέρου, οτι σίγουρα δηλ. δεν ισχύει για τις ολοκληρωμενες υπαγωγές?

 

Εγώ προσωπικά δεν προχωράω σε εισαγωγή σχεδίων σε ολοκλ. υπαγωγης δηλώσεις ακόμη, εδώ καλά καλά τα απαιτούμενα για πληρότητα που βγάζει το συστημα είναι άλλα ντι άλλων

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ως "επικρατούσα χρήση" βάζεις τη χρήση που έχει ΤΩΡΑ, άρα μήπως θα έπρεπε να βάλεις "άλλη κατοικία" και όχι "υπηρεσίες" ?

 

Στο εγχειρίδιο του ΤΕΕ λέει:

 

Επικρατούσα χρήση: Δηλώνεται η επικρατούσα χρήση και πρέπει να εμφανίζεται και στα "Φύλλα καταγραφής

 

και παρακάτω στα φύλλα καταγραφής λέει:

Είδος χρήσης: Συμπίπτει με την Επικρατούσα χρήση εκτός και το συγκεκριμένο τμήμα παράβασης έχει διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα: Έχω ένα κατάστημα πχ super market που έγινε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Τι βάζω ως χρήσεις?

Εγώ λέω ότι στην επικρατούσα μπαίνει το "τώρα", δηλαδή ότι είναι "άλλη κατοικία" και στο είδος χρήσης πάλι "άλλη κατοικία" αλλά με αλλαγή χρήσης.

 

Αυτό εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.