Μετάβαση στο περιεχόμενο

48 ωρη γνωστοποίηση εργασιών στην Πολεοδομία με το Αρθρο 4 παρ 3 ΝΟΚ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

1) τελικώς το σωστό έντυπο είναι αυτό εδώ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ.doc ;

2) Και είναι σωστή η σειρά των σελίδων ως ανωτέρω ή θέλουν πρώτα τη σελίδα με το έμβλημα της Ελληνικής Δημοκρατίας και μετά την άλλη ;

3) Εκτυπωμένο σε ένα φύλλο εμπρός-πίσω ή διαφορετικά ;

4) Σε περίπτωση δύο συγκυρίων οριζοντίας ιδιοκτησίας συμπληρώνονται δύο έντυπα όπου ο Δηλών είναι κάποιος συγκύριος σε εκάστη δήλωση ;

 

5) Για την πιο απλή δήλωση π.χ. α) Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές......εκτός από Κ.Α.Ε.Κ. είναι δυνατό να απαιτηθεί και κάτι άλλο ; (Αρμοδία Υ.Δομ. Σωκράτους 57)

6) Με το που επικυρωθεί εκάστη γνωστοποίηση λαμβάνονται τρία αντίγραφα εκ των οποίων το ένα παραμένει στην ΥΔΟΜ το άλλο στον Ιδιοκτήτη και το τρίτο κατατίθεται από τον Ιδιοκτήτη στο οικείο Αστυνομικό Τμήμα ;

 

7)  Οι Ε.Ε.Μ.Κ. κοινοποιούνται σύμφωνα με την ΑΠ Ε41 303 στο ΙΚΑ, είναι βέβαιο ότι κοινοποιείται στο ΙΚΑ και η 48ωρη γνωστοποίηση ; Εάν ναι υποθέτω ότι θα πρέπει να δηλωθούν εργασίες τέτοιες που σε κάθε περίπτωση να μπορούν να δικαιολογηθούν με τιμολόγιο από στεγασμένο επαγγελματία προκειμένου να αποφευχθεί η διαδικασία συμπληρώσεως και υποβολής Πίνακα 3 και ΑΠΔ...

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Από πολεοδομία Αθήνας-Σωκράτους ξέρουμε πόσο περίπου κάνειι η διαδικασία για να βγει η 48 ωρη?Απ ότι θυμάμαι θέλει συμβόλαια, ΥΔ ιδιοκτητών για μη αυθαιρεσίες ή αν υπάρχουν ρύθμιση 4178/2013, στέλεχος άδειας και κάτοψη επικυρωμένα, τ.ε μηχανικου και νομίζω τοπογραφικο?Μου διαφεύγει κα΄τι άλλο?Για περιπτωση μη ειδική όπως σε ιστορικό κέντρο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι θυμάμαι θέλει συμβόλαια, ΥΔ ιδιοκτητών για μη αυθαιρεσίες ή αν υπάρχουν ρύθμιση 4178/2013, στέλεχος άδειας και κάτοψη επικυρωμένα, τ.ε μηχανικου και νομίζω τοπογραφικο?Μου διαφεύγει κα΄τι άλλο?Για περιπτωση μη ειδική όπως σε ιστορικό κέντρο κτλ

Όλα αυτά ; Λόγω αυτού ;

 

"Η εκτέλεση εργασιών με την διαδικασία της έγγραφης ενημέρωσης της αρμόδιας ΥΔΟΜ αφορά μόνον σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια"

 

Υ.Δ. ιδιοκτητών για μη αυθαιρεσίες ή Υ.Δ. μηχανικού για μη αυθαιρεσίες ; Είναι δυνατό οι ιδιοκτήτες να αντιλαμβάνονται όλων των ειδών τις αυθαιρεσίες που υπάρχουν ; 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Από πολεοδομία Αθήνας-Σωκράτους ξέρουμε πόσο περίπου κάνειι η διαδικασία για να βγει η 48 ωρη?Απ ότι θυμάμαι θέλει συμβόλαια, ΥΔ ιδιοκτητών για μη αυθαιρεσίες ή αν υπάρχουν ρύθμιση 4178/2013, στέλεχος άδειας και κάτοψη επικυρωμένα, τ.ε μηχανικου και νομίζω τοπογραφικο?Μου διαφεύγει κα΄τι άλλο?Για περιπτωση μη ειδική όπως σε ιστορικό κέντρο κτλ

 

 

Εγω θα ελεγα να τους προτεινεις να ζητανε ακομα :

-Τοπογραφικο εξαρτημενο

-Διαγραμμα Δομησης

-Κατοψεις

-Οψεις

-Τομες

-Στατικη επαρκεια

-Ολες τις ΗΜ μελετες

-Και φυσικα Μελετη ενεργειακης αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα και Δασαρχείο ... παντού ... έτσι και αλλιώς όλα δασικά είναι, μη βλέπεις τις πολυκατοικίες ... κάτι καταπατητές τις έκαναν ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ιδιοκτητης ειναι επαγγελματιας, τοτε υποχρεωτικα Ε1, Ε3, Ε9 και συγκεντρωτικες πελατων-προμηθευτων μηνιαιες, τριμηνες και ετησιες απο το 2000 και μετα.

 

Αυτα και εισαι οκ.

Δεν νομζω να ζητησουν κατι αλλο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αίμα, ούρα, ακτινογραφία θώρακος.

Αν η 48ωρη αφορά Ο.Ι. σε οικοδομή από τον 3ο όροφο και πάνω

ή

οικοδομή σε δρόμο με κλίση >7% ανεξαρτήτως ορόφων,

απαραίτητο το τεστ κοπώσεως.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να κρατάς κι ένα αντίγραφο ποινικού μητρώου όπου να εμφαίνεται ότι τις τελευταίες 48 ώρες δεν έχεις στραγγαλίσει κανέναν και ότι ακόμα ''βαστιέσαι'', αυτό θα βοηθήσει πολύ την όλη διαδικασία πιστεύω......... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος.

Αν απο το ποινικο μητρωο προκυπτει οτι εχεις στραγγαλισει κανεναν τις περασμενες 48ωρες τοτε, συμφωνα με το νομο, θα παρεις την 48ωρη εντος 5 λεπτων και χωρις κανενα δικαιιολογητικο.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.