Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια κατεδάφισης σε συνδιασμό με τακτοποίηση του Ν.4014/11


Recommended Posts

Συνάδερφοι καλημέρα. Μου έχει έρθει στο γραφείο η εξής περίπτωση. Ιδιοκτήτης οικοπέδου είχε εκδόσει οικοδομική άδεια δόμησης 50 τ.μ.. Με την πάροδο των ετών δόμησε αυθαίρετα επιπλέον 150 τ.μ. Με την θέσπιση του Ν.4014/11 θέλησε να τακτοποιήσει τις υπάρχουσες αυθαιρεσίες. Διαπιστώθηκε όμως οτι το μέγεθος του προστίμου είναι τεράστιο και δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει οικονομικά. Σαν ενδιάμεση λύση με ρώτησε αν είναι δυνατόν βάσει του νόμου, να εκδώσουμε άδεια κατεδάφισης για τμήμα των αυθαιρεσιών και στην συνέχεια να τακτοποιήσουμε βάσει Ν.4014/11 τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες που θα παραμείνουν. Προσπαθώ να βγάλω άκρη με την Πολεοδομία αλλά δεν βρίσκω κάποιο υπάλληλο να μου δώσει σαφή απάντηση. Κάποια ιδέα απο εσάς...?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως γίνεται....ένα φύλλο καταγραφής προς έκδοση άδειας (κατεδάφισης) εντός 3ετίας και ένα φύλλο με τις αυθαιρεσίες που θα μείνουν προς τακτοποίηση.

Ωστόσο θα υπάρχει και πάλι χρηματική επιβάρυνση, τόσο κατά το παράβολο υπαγωγής στον 4014 (που αντιστοιχεί στα συνολικά τετραγωνικά μέτρα υπαγωγής) όσο και κατά την έκδοσης της άδειας ως αμοιβή μηχανικού.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια η συνεννόηση με την αρμόδια ΥΔΟΜ είναι απαραίτητη για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων κατά την εκδοση άδειας κατεδάφισης εντός της 3ετίας.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου ζητήσουν τακτοποίηση για το τμήμα που θα κατεδαφίσεις. (σαν πρόστιμο ανέγερσης-διατήρησης)

ψάξε το πρώτα. (αν ισχύει αυτό, το ρίχνεις νύχτα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι, μπορείς να βγάλεις "άδεια κατεδάφισης" αν πρωτίστως δεν εξοφληθεί και το αντίστοιχο πρόστιμο γι' αυτό που θέλεις να κατεδαφίσεις.

Link to comment
Share on other sites

HAPKI έχω εδώ και καιρό το ίδιο θέμα, μόνο που ο δικός μου θέλει να το ρίξει όλο. Τελικά αποφάσισα να πάω πρώτα από πολεοδομία (εεε, ΥΔΟΜ ήθελα να πω) και μετά να κάνω το οτιδήποτε!!! Σου προτείνω το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο την χθεσινή μου επίσκεψη στην ΥΔΟΜ ξεκαθάρισα τα παρακάτω:

1) Σε περίπτωση έκδοσης άδειας κατεδάφισης αυθαίρετης κατασκευής θα καταλογιστούν τόσο πρόστιμα ανέγερσης όσο και διατήρησης έως την ημερομηνία πρωτοκόλλησης της αίτησης. Στην ουσία, απο ότι μου είπαν, θα γίνει μιας μορφής "αυτοκαταγγελία", η Πολεοδομία θα πραγματοποιήσει αυτοψία και θα επιβάλλει αντίστοιχα πρόστιμα. Μου πρότειναν δύο τρόπους αντιμετώπισης της περίπτωσης μου:

α) Υπαγωγή ολόκληρου του κτιρίου στον Ν.4014/11 με ξεχωριστά τα τμήματα που θα παραμείνουν και που θα κατεδαφιστούν, με αντίστοιχες κατευθύνσεις (τακτοποίηση και προς οικοδομική άδεια). Στην συνέχεια έκδοση άδειας κατεδάφισης στο αντίστοιχο τμήμα, με υπολογισμό των προστίμων βάσει του Ν.4014 (30% ανέγερση και 5% διατήρηση/έτος)

β) Κατεδάφιση χωρίς οικοδομική άδεια και στην συνέχεια υπαγωγή στον Ν.4014/11......................!!!

Κλείνοντας θα ήθελα να κάνω ένα προσωπικό σχόλιο. Θα μπορούσε ο νομοθέτης να μεριμνήσει και για τους ιδιοκτήτηες εκείνους που για διαφόρους λόγους προτιμούν την περίοδο αυτή "χάριτος" για τις διάφορες αυθαιρεσίες, αντί να τις τακτοποιήσουν να τις κατεδαφίσουν ώστε να επανέλθουν στην νομιμότητα. Θα ήταν τότε ένας νόμος λιγότερο εισπρακτικός και περισσότερο προσανατολισμένος στην "πράσινη ανάπτυξη"......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστός ο συνάδελφος στην τελευταία παράγραφό της παράθεσής του

(έχω το ίδιο πρόβλημα- και νομίζω ότι κάπου ξανααναφέρθηκε, ως θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Hapki wrote:

Κλείνοντας θα ήθελα να κάνω ένα προσωπικό σχόλιο. Θα μπορούσε ο νομοθέτης να μεριμνήσει και για τους ιδιοκτήτηες εκείνους που για διαφόρους λόγους προτιμούν την περίοδο αυτή "χάριτος" για τις διάφορες αυθαιρεσίες, αντί να τις τακτοποιήσουν να τις κατεδαφίσουν ώστε να επανέλθουν στην νομιμότητα. Θα ήταν τότε ένας νόμος λιγότερο εισπρακτικός και περισσότερο προσανατολισμένος στην "πράσινη ανάπτυξη"......

 

όπως το λες. κι εγώ το σκέφτομαι έτσι ακριβώς. όσο και αν σπάζομαι για το ότι δεν έχουν τιμωρηθεί για ότι έχουν κάνει μέχρι τώρα, αλλά μάλλον θα έπρεπε να "πριμοδοτηθούν" για να γκρεμίσουν

Link to comment
Share on other sites

α) Υπαγωγή ολόκληρου του κτιρίου στον Ν.4014/11 με ξεχωριστά τα τμήματα που θα παραμείνουν και που θα κατεδαφιστούν, με αντίστοιχες κατευθύνσεις (τακτοποίηση και προς οικοδομική άδεια). Στην συνέχεια έκδοση άδειας κατεδάφισης στο αντίστοιχο τμήμα, με υπολογισμό των προστίμων βάσει του Ν.4014 (30% ανέγερση και 5% διατήρηση/έτος)

 

β) Κατεδάφιση χωρίς οικοδομική άδεια και στην συνέχεια υπαγωγή στον Ν.4014/11......................!!!

 

Κλείνοντας θα ήθελα να κάνω ένα προσωπικό σχόλιο. Θα μπορούσε ο νομοθέτης να μεριμνήσει και για τους ιδιοκτήτηες εκείνους που για διαφόρους λόγους προτιμούν την περίοδο αυτή "χάριτος" για τις διάφορες αυθαιρεσίες, αντί να τις τακτοποιήσουν να τις κατεδαφίσουν ώστε να επανέλθουν στην νομιμότητα. Θα ήταν τότε ένας νόμος λιγότερο εισπρακτικός και περισσότερο προσανατολισμένος στην "πράσινη ανάπτυξη"......

 

Μια-δυο ερωτησούλες για να καταλάβω...

 

α) Αφού στην α. περίπτωση εντάσσεται στον 4014, τα τμήματα που θα κατεδαφιστούν, γιατί να πάνε με 30%+5% και να μην γίνει η περαίωση του Α.24 του 4014 (πρόστιμο) για τα τμήματα αυτά?

 

β) Υπαγωγή στον 4014 πόσων τμ ? Αφού θα έχει γίνει ήδη η κατεδάφιση! Και εάν έχει γίνει ήδη η κατεδάφιση, γιατί να μπει στον 4014?

 

Όσο για τον νομοθέτη, θα μπορούσε αρχικά να κάνει έναν σωστό νόμο και ας ήταν και εισπρακτικός. Όσο για την "πράσινη ανάπτυξη" του 4014, μάλλον "πράσιν' άλογα" είναι και κυριολεκτικά (πράττει άλογα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.